غار ایوب

0 203

تاریخ غارها با حیات انسان در کره زمین پیونده خورده و امروزه به عنوان پدیده های طبیعی ز منظر زمین شناختی، زیست شناختی، تاریخی و باستان شناسی، طبیعت گردی و ورزشی مورد توجه قرار دارند. جاذبه های زمین شناختی غارها، شرایط خاص زیستی و تنوع زیستی کاملا بومی آن ها، وجود بقایای فسیلی مهره داران، آثار باستانی و تاریخی ارزشمند و نقوش صخره ای و دیوار نوشته های متعلق به ده ها هزار سال پیش و در نهایت شوق ورزشکاران و طبیعت گردان حرفه ای برای پیمایش و کشف دالان های تو در تو و تاریک و ترسناک غارها در اعماق زمین باعث اهمیت این پدیده ها شده است. اهمیت غارها تنها از جنبه زمین شناسی نیست بلکه از جهات دیگر نیز مورد توجه هستند که یکی از آنها گردشگری است. در کشور ما 1300 غار وجود دارد که یکی از آنها در شهرستان شهربابک استان کرمان واقع شده است و با نام غار ایوب در بین مردم شناخته می شود و افراد زیادی با خرید بلیط اتوبوس شهربابک از مستر بلیط به صورت آنلاین به دیدار این غار می روند. سالانه افراد زیادی برای دیدار از این غار راهی این منطقه می شوند.

معرفی غار ایوب

معرفی غار ایوب

شهربابک یکی از شهرستان استان کرمان به شمار می رود که از قدمت بالایی برخوردار است. اگرچه نام شهربابک با تاريخ افسانه واری از حضور بابک و فرزندش اردشیر در دور ۀ ساسانی گره خورده است، اما هويت تاريخی شهربابک را می توان از زمان گزارش ابن خردادبه، جغرافی نگار قرن سوم هجری، حائز صورت واقعی دانست. در این شهرستان جاذبه های گردشگری گوناگونی وجود دارد که شامل عمارت موسی خانی، روستای صخره ای میمند شهر بابک، کفه نمک استبرق، آبدر، سقاخانه و پارك خورسند می شود. غار ایوب نیز یکی از همین جاذبه های گردشگری به شمار می آید که در کوه ایوب و در فاصله 80 کیلومتری از شهر شهربابک قرار دارد. این غار در جنوب شرقی شهر دهج شهرستان شهربابک استان کرمان واقع شده، و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. از آنجایی که این غار دهانه بزرگی دارد از فاصله بسیار دور هم می توان آن را دید که منظره ای زیبا در دل کوه به وجود آورده است. این غار یکی از غارهای آذرین در ایران است که همچنین بزرگترین آنها به شمار می رود، لازم به ذکر است که تعداد زیادی از این نوع غارها در ایران وجود ندارد. این غار زمانی محل زندگی انسان ها بوده، که این موضوع را بر اساس تحقیقاتی که در آن صورت گرفته مشخص شده است.

ساختار و بخش های گوناگون غار

ساختار و بخش های گوناگون غار

همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم این غار دهانه بزرگی دارد که ابعاد آن برابر با عرض ۶۰ متر و ارتفاع ۸۰‌ متر است. ارتفاع کوه ایوب، که غار در آن قرار دارد، ۳٤١٠  متر می شود، و غار در ارتفاع ۲۸۷۶ متری آن واقع شده است. غار ایوب بر اثر گدازه‌ های آتش فشانی شکل گرفته و منشاء پیدایشش نیز همین امر به شمار می رود و همچنین بر اثر انفجار و به هم پیوستن آب‌های موجود در زیر گدازه‌های داسیتی به وجود آمده است. بعد از به وجود آمدن تنه اصلی غار، در طی سالیان طولانی و بر اثر عوامل طبیعی همچون هوای سرد و رطوبت درون غار، جدا شدن تکه سنگ‌ های بزرگ و انقباض و انبساط یافتن دیواره ‌های غار وسعت غار به مرور زمان زیاد شده است. در غار بخش های مختلفی وجود دارد که در ادامه توضیحاتی درباره آن می دهیم.

سوراخ حلال و حرام در دیواره غار

یکی از عجیب ترین بخش های این غار سوراخ هایی است در دیوراه غار دیده می شود. با ورود به غار به سمت غربی آن، که بروید این سوراخ ها که قطر کمی هم دارند را می بینید. بر اساس داستان هایی که از گذشته بر جای مانده گفته می شود هر کس بتواند از این سوراخ ها رد شود حلال زاده است!

سوراخ حلال و حرام در دیواره غار

حوض آرزوها

یکی از بخش های مهم این غار حوض آرزوها محسوب می شود، که بسیار زیبا و شگفت انگیز است. این حوض کوچک بر اثر جوی باریکی که از سقف به سمت پایین حرکت می‌کند ایجاد شده است. آبی که در آن جریان دارد بسیار خنک، گوارا  است و می توانید از آن بنوشید. در قسمت بالای حوض، سطح صافی دیده می شود، که بر روی آن چاله کوچک شبیه به هاونگ وجود دارد که در مرکز آن واقع شده است. این حوض با نام هاونگ یا حوض آرزوها شناخته می شود و مردم محلی‌ معتقدند اگر در کنار آن آرزو و قطعه سنگی را درون چاله پرتاب کنید، به شکلی که سنگ بعد از برخورد با آن به سمت بیرون بیفتد، آرزویتان برآورده می‌شود.

راه های دسترسی به غار

در صورتی که قصد دارید از این غار دیدن کنید باید به 80 کیلومتری شمال شهربابک بروید. که این کار را هم می توانید با خرید بلیط اتوبوس شهربابک از مستر بلیط به صورت آنلاین انجام دهید و هم با خودرو شخصی. زمانی که به سمت غار حرکت کنید به مکانی می رسید که مجبور می شوید که خودرو را در آنجا پارک کنید و باقی راه، که حدود یک ساعت می شود، را پیاده طی کنید.

بازدید از غار ایوب

بازدید از غار ایوب

برای دیدار از این غار مجله مستر بلیط پیشنهاد می کند در فصل های خنک سال اقدام کنید تا گرمای هوا آزارتان ندهد. درضمن نیازی نیست بابت دیدن غار هزینه ای را بپردازید ولی به یاد داشته باشید که از لباس و کفش مناسب برای سفر استفاده کنید تا در بین راه دچار مشکل نشوید. وسایلی که احتیاجتان می شود شامل آب، چراغ قوه و خوراکی می شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.