آرامگاه یوشع بن نوح

0 128

انواع مختلفی از گردشگری وجود دارد که یکی از آنها گردشگری مذهبی به شمار می رود. در این نوع از سفر، مسافران به قصد دیدار از جاذبه های گردشگری راهی سفر می شوند. زيارت یا گردشگری مذهبی كهن ترين شكل گردشگری است و امروزه يكی از مهم ترين اقسام گردشگری محسوب می گردد. زیارت و گردشگری مذهبی که ریشه در باورها و اعتقادهای دینی مذهبی دارد و فراتر از وابستگی به زمان و اوقات فراغت است و عامل مهم جغرافیای انسانی در شکل گیری مسافرت، ایجاد تمرکز و چشم انداز فرهنگی به شمار می رود. در میان گردشگران مذهبی، دو گروه مشاهده می شوند: یکی زائران که انگیزۀ آن ها از مسافرت، فقط انجام دادن امور مذهبی است و زمان و مدت اقامت آن ها تابع اوقات فراغت نیست و دیگری گردشگران مذهبی که ضمن زیارت و شرکت در مراسم مذهبی، از مکان های دیگر گردشگری (اعم از مذهبی و غیرزیارتی) نیز دیدن می کنند و به عبارتی دیگر، مسافرت آن ها چندمنظوره با اولویت زیارت است. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که زیارت بسیار رایج است و افراد به قصد زیارت از اماکن مذهبی، که اکثر آنها امامزادگان هستند، راهی سفر می شوند. یکی از جاذبه های مذهبی ایران آرامگاه یوشع بن نوح نامیده می شود که در استان همدان و شهرستان ملایر واقع شده است.

معرفی آرامگاه یوشع بن نوح

معرفی آرامگاه یوشع بن نوح

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهرستان ملایر که آرامگاه حضرت یوشع بن نوح نام دارد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. ملایر یکی از شهرستان های استان همدان به شمار می رود که مرکز آن شهر ملایر است و دومین شهر بزرگ این استان به شمار می رود. ملایر شهری تاریخی در غرب ایران محسوب می شود که در ۳۸۶ کیلومتری غرب پایتخت و در ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان واقع شده ‌است. در این منطقه می توانید جاذبه های گوناگونی را بیابید که یکی از آنها آرامگاه یوشع بن نوح  به شمار می آید و در۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر ملایر واقع شده است. ساختمان این آرامگاه به قررون 6 تا 8 هجری قمری بر می گردد. گفته می شود که این مکان آرامگاه یکی از پیامبران قوم بنی اسرائیل به شمار می رود در گذشته مورد توجه یهودیان ساکن در منطقه بوده ‌است. در بین اهالی منطقه این آرامگاه با نام بابا حسین یا دد حسین نیز شهرت دارد. در حال حاضر این مقبره به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مذهبی – تاریخی منطقه شهرت دارد و افراد زیادی سالانه به دیدن آن می روند.

ساختار و معماری آرامگاه

ساختار و معماری آرامگاه

این بنا پلانی 12 ضلعی دارد که باعث زیبایی هر چه بیشتر آن شده و پوشش سقف بنا به صورت گنبد مخروطی است. پلان بنا از داخل به صورت هشت ضلعی بسیار زیبا است و هر یک از اضلاع طاق نمایی نسبتاً عمیق با قوس‌های جناغی دارد. هر کدام از این طاق نماها داخل قاب مستطیلی شکل، که با آجر کاری برجسته ایجاد گردیده است، قرار گرفته‌ اند. وجود این طاق نماها علاوه بر تزیین جهت کاستن اضلاع دوازده‌گانه بیرونی به ۸ ضلع در درون به وجود آمده‌اند. مستر بلیط ارائه دهنده کلیه بلیط های سفر به شمار می رود که می توانید با خرید بلیط سفر خود از آن به این ناحیه سفر کنید و از این جاذبه زیبا دیدن نمائید.

راه های دسترسی به آرامگاه یوشع  

برای اینکه به این بنا دسترسی داشته باشید باید در ابتدای امر راهی شهرستان ملایر شوید. برای ان سفر می توانید اقدام به خرید بلیط قطار ملایر کنید و به این منطقه بروید. پس از اینکه به شهر ملایر رسیدید باید ازطریق جاده ملایر _ بروجرد کیلومتر۲۰ از روبروی روستای یونس به روستای کمربنه و از آنجابه روستای سیاه کمر و سپس به آرامگاه یوشع بن نوح بروید. برای این سفر می توانید از خودرو شخصی نیز استفاده کنید و از طریق همین جاده به آنجا بروید.

بازدید از آرامگاه یوشع بن نوح

بازدید از آرامگاه یوشع بن نوح

برای زیارت و دیدار از این مکان نیازی به پرداخت هزینه نیست و در هر زمانی که تمایل داشتید می توانید به آنجا بروید. باید این موضوع را یادآوری کنیم که در این محل هیچ امکانات رفاهی وجود ندارد و باید وسایل مورد احتیاجتان را حتما با خود ببرید تا دچار مشکل نشوید. اگر در فصل بهار به دیدن این مکان بروید می توانید زمانی را نیز در محیط اطراف آن به گردش بپردازید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.