یکی از جذاب ترین اشکال سفر، طبیعت گردی به شمار می رود که سالانه افراد زیادی را به سمت خود می کشاند. در این نوع سفر افراد برای دیدار و گذران اوقات فراغت در طبیعت به سفر می روند و زمانی در طبیعت می گذرانند. برخی از مقاصدی که برای طبیعت گردی انتخاب می شوند مسیرهای سخت و پر پیچ و خمی دارند که افراد زیادی به خاطر دیدن طبیعت بکر و زیبای منطقه این سختی ها را به جان می خرند. اکوتوریسم یا طبیعت گردی، گرایشی نو و پدیده ای نسبتاً تازه در صنعت گردشگری است. طبیعت گردی به آن بخش از گردشگری اطلاق می شد که برای استفاده و کشف جاذبه های طبیعت، در بیرون از سرزمین های شهری، یعنی در سرزمین های روستایی، ییلاق ها، مزارع، جنگل ها، بیشه زارها، کنار رودخانه ها و نهرها، و به عبارتی در دامان طبیعت متمرکز بود. ایران از نظر ویژگی های طبیعی و جاذبه های اکوتوریستی از موقعیت ممتاز و کم نظیری در بین دیگر کشورهای جهان برخوردار است. یکی از جاذبه های طبیعی ایران که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد، غار گواتامک شناخته می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی برای شما صحبت خواهیم کرد.

غار گواتامک

معرفی غار گواتامک

ايرندگان در جنوب شرقی شهرستان خاش و از بخش های تابعه خاش محسوب می شود. اين بخش در ٨٥ كيلومتری شهر خاش واقع شده و دارای موقعيت استراتژيك است، به این صورت که اين بخش در ميان سه شهرستان خاش، مهرستان و ايرانشهر قرار دارد. روستاهای ايرندگان در دو طرف حاشيه يك رودخانه بزرگ با طول ٥٠ كيلومتر منظره و چشم اندازی زيبا از طبيعت پاك و سرسبز را به نمايش می گذارد و از باغات خرما، جنگل های گز، نی زارهای فراوان، مزارع گندم و جو تشكيل است. در این منطقه جاذبه های طبیعی مختلفی وجود دارد که یکی از آنها غار گواتامک به شمار می رود. این غار را یکی از غارهای ناشناخته و بزرگ شهرستان خاش و استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود. این غار را می توانید در کوه بیرک ببینید، که رشته کوهی مشترک بین سه شهرستان مهرستان، خاش (بخش ایرندگان) و سوران محسوب می شود. همچنین ارتفاع این رشته کوه در منطقه ایرندگان شهرستان خاش به ۲۵۵۳ متر می رسد. غار گواتامک، امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ایرندگان شهرت دارد و سالانه افراد زیادی برای دیدار از آن راهی این منطقه می شوند.

ساختار و شکل غار

دهانه ورودی این غار قطری حدود یک متر دارد و پس از اینکه از این ورودی می گذرید به دالانی می رسید که عرضی برابر با 1.5 و ارتفاع 3 متر دارد و هر چه جلوتر بروید بر این عرض و ارتفاع افزوده می شود تا جایی که به وسط های مسیر که می رسید این راهرو عرضش 30 تا 35 متر می شود و ارتفاعش در این قسمت ها 10 تا 12 متر است. پس از اینکه حدود 100 متر در این پیش رفتید به دل این کوه خواهید رسید که یکی از جذابیت های آن به شمار می رود. لازم به ذکر است که تا به حال کسی به انتهای این غار نرسیده است. بسیاری از افراد با تهیه بلیط اتوبوس خاش، به صورت آنلاین از مستر بلیط در کمترین زمان ممکن، خود را به این منطقه می رسانند و از این غار دیدن می کنند.

راه های دسترسی به غار

راه های دسترسی به غار

برای اینکه بتوانید از این غار دیدن کرد باید در ابتدا به شهر خاش رفت، پس از آن با وسایل نقلیه عمومی خود را به نزدیکی این غار رسید. مسیری حدود 3 کیلومتر را باید تا رسیدن به این غار باید پیاده روی کرد. که همین موضوع باعث شده است مسیر دسترسی به آن بسیار سخت باشد زیرا علاوه بر این پیاده روی باید از کوه نیز بالا رفت که کار چندان راحتی نیست. البته دیدار از این محل زیبا به این سختی ها می ازرد و افراد زیادی برای دیدن آن این سختی ها را به جان می خرند.

بازدید از غار گواتامک

دیدار از این غار زمان خاصی نمی طلبد و می توانید در تمام روزهای هفته این بازدید را انجام دهید. البته از آنجایی که این منطقه، در ناحیه گرم و خشک قرار دارد بهتر است فصول خنک سال را برای این سفر انتخاب کنید تا در زمان پیاده روی دچار مشکل نشوید و گرمای هوا آزاد دهنده نباشد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *