امام زاده سید فتح الدین رضا

0 244

یزد مانند عروسی در کویر ایران قرار دارد که زیبایی های منحصر به فردی را درون خود جای داده است. این استان به عنوان اولین شهر تاریخی ثبت شده در آثار جهانی یونسکو به شمار می رود که به دلیل دارا بودن بناهای خشتی زیاد مورد توجه گردشگران بسیاری قرار گرفته است. جاذبه های دیدنی یزد به قدری جذاب و زیبا هستند که می توانند منظره ای چشم نواز را برای مسافران به وجود آورند.  یکی از این اماکن تاریخی امام زاده سید فتح الدین رضا است که در خیابان فرمانداری قرار دارد. در این مطلب از مجله مستر بلیط به بحث در مورد این آرامگاه تاریخی خواهیم پرداخت.

تاریخچه

تاریخچه امام زاده سید فتح الدین رضا

همان طور که گفته شد این بقعه که به آرامگاه سید فتح الدین رضا معروف است، عده ای آن را به سید فتح، سید فتح الله، سید ابوالفتح، سید فتح الدین رضا، سید فتح الرضا، که از نوادگان امام موسی کاظم است می دانند و عده ای دیگر آن را به منتسب امام جعغر صادق نسبت می دهند. امام زاده فتح الدین با توجه به تفاسیری که وجود دارد به سید ابوالفتح بن احمد بن علی بن احمد بن محمد بن عیسی بن علی العریضی بن امام جعفر صادق نسبت داده می شود. این بنا را در قرن هشتم هجری بنا نهاده اند به همین علت ممکن است فردی که در این خاک خفته است به سید ابالفتح الهادی محی الدین که آن را به اختصار فتح الدین خوانده اند باشد. این فرد از بزرگان سادات عریضی یزد بوده و تنها یک فرزند دختر داشته و به دلیل اینکه سید رضی الدین دکتر مادر او بوده به سید فتح الرضا شهرت یافته است. بسیاری از افراد ممکن است سفر خود را با هواپیما شروع نمایند از این رو اگر شما هم قصد استفاده از هواپیما را دارید می توانید بلیط هواپیما یزد را خریداری نمایید و راهی سفر شوید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

 بقعه سید فتح الدین دارای معماری بی نظیری است که در سه متری گنبد بعد از اینکه کلمه بسم الله را نوشته اند آیت الکرسی با خط نستعلیق به زیبایی تمام و در زمینه ای آبی نوشته اند. بعد از آن با این نوشته رو به رو خواهید شد: هم زمان با پیروز شدن انقلاب اسلامی به رهبری حضرت نایب امام خمینی با نظارت آیت الله صدوقی و سرپرستی اوقاف یزد و هیئت امنا ساخت گنبد بنا را به اتمام رسانده اند. بقعه سید فتح الدین دقیقا در زیر گنبد و وسط بقعه قرار دارد که ضریحی چوبی و مشبک مانند را برای آن ساخته اند. ابعاد این ضریح حدود  سه متر در 2 متر مربع می شود که ارتفاع آن 20 سانتی متر است، این ضریح را فاطمه محمدی به بقعه اهدا کرده است. در بالای ضریح سوره اسمک الاعلی را به شکلی زیبا خطاطی کرده اند و در قسمت شرقی حرم می توان رواق بزرگی را مشاهده کرد که قبر جمعی از مومنان در آن وجود دارد. در قسمت غربی بقعه مسجد بزرگی را ساخته اند که در دو طبقه آن را می توان مشاهده کرد و متعلق به خواهر او است. در انتهای مسجد چهار اتاق وجود دارد که قبر چند نفر از بزرگان یزد درون آن قرار دارد این اتاق ها محل دفن خانوادگی هستند. شما با تهیه بلیط از طریق سایت مستر بلیط برای راهی شدن به سوی یزد می توانید خاطرات لذت بخشی را برای خود ثبت نمایید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید از امام زاده سید فتح الدین رضا

 آرامگاه امام زاده سید فتح الدین رضا که در یزد واقع شده است یکی از معماری های بی نظیر زمان خود را به رخ می کشاند که هر گردشگری در سفر خود برای یکبار هم شده به بازدید از این بنا می پردازد. برای بازدید از این آرامگاه می توانید بدون این که هزینه ای را پرداخت نمایید راهی شوید.

آدرس و مسیر دسترسی 

بقعه سید فتح الدین در خیابان امام خمینی یزد واقع شده است که برای دسترسی به آن می توانید از تاکسی های درون شهری استفاده نمایید، چرا که در آن جا به سختی می توانید جای پارک پیدا کنید. اگر هم قرار است با ماشین خود برای بازدید از این بقعه بروید می توانید به خیابان امام خمینی مراجعه نمایید. افراد دیگر ممکن است سفر خود به یزد را با اتوبوس رقم بزنند در این صورت می توانید بلیط اتوبوس یزد را خریداری نمایید و سفر خود را برای بازدید از این بنا و دیگر بناهای ارزشمند شروع کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.