امامزاده هادی بن علی همدان

0 87

یکی از گونه های گردشگری، گردشگری مذهبی نام دارد که در آن، جاذبه های مذهبی نظیر زیارتگاه ها، مقبرۀ امامزاده ها و سایر مشاهیر مذهبی، مساجد، کلیساها و آیین ها و مراسم مذهبی، عامل جذب گردشگر به مکان مورد بازدید هستند. این گونه از گردشگری که با اعتقادات و باورهای مذهبی بازدیدکنندگان یا قدمت و جاذبة تاریخی مکان های مذهبی گره خورده است، ریشه در تاریخ ایجاد مذاهب دارد و ظرفیت عظیمی را برای جذب گردشگر در مناطق مختلف کشور ایجاد می کند. با گسترش اسلام در ایران، مدفن های امام زادگان به تدریج به مراکز زیارتی تبدیل شدند و به دنبال این روند، پیشوایان دینی با ساختن بارگاه های متناسب، بناهایی شاخص و برجسته در هر محل به وجود آوردند. همچنین بسیاری از بناهای مذهبی در ایران، دارای ارزش تاریخی و زیبایی شناختی هستند. یکی از جاذبه های مذهبی ایران که در شهر همدان قرار دارد، امامزاده هادی بن علی همدان به شمار می رود. اگر می خواهید در مورد این جاذبه مذهبی – تاریخی بیشتر بدانید بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها دنبال کنید.

معرفی امامزاده هادی بن علی همدان

معرفی امامزاده هادی بن علی همدان

شهر همدان یکی از شهرهای قدیمی ایران به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای سفر این مکان را انتخاب می کنند. همدان اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران، مادها بوده‌است. با این حال قدیمی‌ترین آثار یافت‌شده از محوطهٔ باستانی هگمتانه و نیز کتیبه‌های گنج‌نامه مربوط به دوران هخامنشیان هستند. همچنین این شهر در روزگار هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان نیز یکی از پایتخت‌های کشور بوده‌است. در این شهر جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که یکی از آن ها امامزاده هادی بن علی همدان نامیده می شود. ساختمان این امامزاده از جمله آثار تاریخی به حساب می آید که مربوط به دوره ایلخانی است. این بنا به واسطه قدمتی که دارد در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۴۰۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. گفته می شود که بر روی سنگ قبری که در داخل امامزاده قرار دارد، این گونه نوشته شده است: «امامزاده عظيم‌الشأن حضرت هادی بن علی بن حسين (علیه السلام) معروف به فرزند علی (علیه السلام) درباره نسب امامزاده منابع مختلفی چون «بحرالأنساب» و «بدائع الانساب» اتفاق نظر دارند كه ايشان فرزند بلافصل امام علی بن الحسين (علیه السلام) می باشند». البته درمورد نسب ایشان اعتقادات بسیاری وجود دارد که یکی از آنها هم ایشان را از نوادگان امام سجاد می دانند.

ساختار و معماری بنای امامزاده

این بنا پلانی به صورت مربع يا چهار ضلعی دارد و پوشش سقف آن گنبدی دو پوش به صورت 16 ضلعی بيرونی و گنبد نيم كروی داخلی است. این بنا در گذشته از دو قسمت اتاق ورودی و اتاق مقبره (گنبدخانه) تشكيل می شده كه در اثر مرمت‌ ها و تعميرات ساختمانی انجام گرفته در بنا، بخش اتاق ورودی به طور كامل از ميان رفته است. در حال حاضر، ورودی و مدخل بنا، در ضلع شمالی آن دیده می شود که ابعادی برابر با طول و عرض آن 130 × 200 سانتی ‌متر دارد و در هر يك از اضلاع چهارگانه بنا، سه طاق نما مشاهده می‌شود، كه طاق نماهای طرفين كوچك تر و طاق نماهای ميانی عريض‌تر هستند. مقبره، به طور كلی از سه قسمت بدنه چهار ضلعی، منطقه انتقالی يا گريوگنبد و گنبد تشكيل شده است. نمای بيرونی بنا از دو قسمت، بدنه بنا و گنبد بيرونی تشكيل شده است. ارتفاع این بنا در حدود 12 متر می شود و ابعاد بيرونی آن 8.5 در 8.5 متر و ابعاد داخلی اش 5.5 در 5.5 متر است. ضریحی که در وسط بنا قرار دارد، ابعادش برابر با 1.8 در 2.40 متر است.

راه های دسترسی به امامزاده هادی بن علی

راه های دسترسی به امامزاده هادی بن علی

برای اینکه به این بنا برسید باید راهی شهر همدان شوید، برای اینکه به همدان بروید می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس همدان به صورت آنلاین خریداری کنید. در داخل شهر که رسیدید باید به سمت میدان بابا طاهر حرکت کنید. تمامی وسایل نقلیه عمومی موجود در شهر همدان شما را به این محل می رسانند.

بازدید از امامزاده هادی بن علی همدان

برای زیارت از این مکان نیازی نیست در زمان خاصی مراجعه کنید. در هر زمانی که به آنجا بروید قادر خواهید بود به زیارت این محل بروید. مستر بلیط پیشنهاد می کند زمانی که به دیدن آرامگاه بابا طاهر می روید از این محل نیز دیدن کنید و هم به زیارت و هم به سیاحت بپردازید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.