خانه امام خمینی در خمین

0 678

خمین از شهرستان های مشهور و بنام استان مرکزی است که شاید شهرتش از خود استان بیشتر باشد. این شهرستان زادگاه بنیان گذار انقلاب اسلامی، امام خمینی، است، که دلیل شهرت بالای این منطقه نیز به شمار می آید. این شهر از قدمت بالایی برخودار و در اسناد تاریخی مختلفی از آن یاد شده است. شهر خمین در ناحیه تاریخی تیمره یا کمره قرار داشته است، چنان که حمزه اصفهانی از بنای شهر حمهین به دستور همای جهرآزاد یا چهرآزاد در رستاق تیمره یاد می کند، که بعد ها اسکندر آن را ویران می سازد. قمی می نویسد موبد موبدان در دیه خمین، باغی با هزار خانه و باغ رز بنا کرد و با خانواده اش در آن ساکن شد، پس از مدتی دختر شهران، به نام بانو خمهین را بنا کرد و با مهریارین موبد در آنجا ساکن شد. با توجه به این تاریخچه ای که از این شهر بیان شد، مطمئناً متوجه شدید که این شهر از پیشنه ای غنی برخوردار است که سبب وجود آثار تاریخ زیادی در آن شده است. از میان آثار تاریخی آن می توان پارک جنگلی و کوه بوجه، عمارت کشاورز صدر (روستای جعفرآباد)، موزه مردم‌شناسی، شبستان مسجد جامع، بازار سرپوشیده، باغات گل، امامزاده خدیجه خاتون (روستای حشمتیه)، کبوتر خانه‌ها، ارگ تاریخی شهابیه، ارگ تاریخی میشیجان، حسینیه آقا خان،  خانه امام خمینی در خمین و بسیاری دیگر را نام برد.

معرفی خانه امام خمینی در خمین

معرفی خانه امام خمینی در خمین

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد خانه امام خمینی در خمین برای شما اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم، که برایتان ارائه می دهیم. خانه امام خمینی که در شهر خمین قرار دارد، امروزه به عنوان یکی از آثار تاریخی شناخته شده آن شهرت دارد و سالانه افراد زیادی برای بازدید از خانه به این منطقه سفر می کنند. ساختمان این خانه به دوران قاجار بر می گردد و علاوه بر اینکه به عنوان خانه امام مشهور است، معماری بسیار زیبا و منحصر به فردی نیز دارد و این موضوع معروفیت آن را نیز بیشتر کرده است. این اثر در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۷۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این خانه بزرگ که در سال 1218 ه.ش توسط پدربزرگ آیت الله خمینی، مرحوم حاج سید احمد خریداری شد، قسمت ‌های مختلفی را شامل می شود. خانه خاندان امام (ره) در محله سرپل قرار داشت که تا امروز نیز همین نام را حفظ کرده است و یکی از بناهای زیبا و مثال ‌زدنی به شمار می رود که با معماری خاص خود جذابیت ویژه‌ای دارد. امام خمینی تا 19 سالگی در این خانه ساکن بودند و پس از آن بود که این خانه را ترک کردند و راهی قم شدند.

معماری خانه امام خمینی در خمین

معماری خانه امام خمینی در خمین

این خانه با پلانی مستطیل شکل دارای 2500 متر مربع مساحت است و از چهار حیاط مختلف تشکیل می شود. این خانه که به چهار بخش تقسیم می شود در هر بخش حیاطی مجزا دارد که در هر یک از حیاط ها نیز حوض آبی زیبا به چشم می خورد که بر جذابی آن افزوده است. حوض یکی از حیاط به صورت قلب است که یکی از ویژگی ها و جذابیت های بارز این خانه به شمار می رود و در نگاه اول نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. تمام بخش های این خانه در یک زمان ساخته نشده، بلکه در دوره های مختلف هر بخش به این خانه اضافه شده است. بر خلاف معماری های سنتی ایران در این عمارت چهار هسته ای هیچ کدام از حیاط ها نقش حیاط مرکزی را ندارند. در حیاط های این خانه درختانی با عمر بالا و سر به فلک کشیده وجود دارد که می توان آنها را از ویژگی های دیگر این خانه دانست.

این خانه شامل تقسیماتی چون جلوخان، فضای ورودی اصلی و پیش طاق، هشتی، دالان، حیاط اندرونی، حیاط بیرونی و حیاط دارای شبستان محل تولد امام خمینی (ره) و حیاط موروثی امام خمینی(ره) است. پس از ورود به هشتی پشت این دروازه، دالانی سراسری وجود دارد که در وسط آن به طرف غرب، گذری تعبیه شده است که رابط بین دالان و حیاط موروثی امام(ره) است و همچنین از این حیاط گذر دیگری وجود دارد که رابط این بخش و حیاط «آیت‌الله پسندیده» است که بخش ارتباط و خدمات در انتهای دالان و در جنوب غربی آن واقع است. اتاق ها و شبستان های این خانه نیز با معماری خاص خود در این عمارت بزرگ گسترده شده اند. یکی از  بخش های مهم این خانه برج آن است. این برج در زمان حمله یاغی ها و اشرار برای دفاع از شهر استفاده می شده است، که از ویژگی های بارز این برج می توان به دسترسی و دید به تمام نقاط شهر را نام برد. معماری این بنا نیز همانند معماری خانه های ایران متناسب با اقلیم خمین و استان مرکزی ساخته شده است و مصالح اصلی به کار رفته در آن نیز شامل خشت، گل و چوب می شود.

راه های دسترسی به خانه امام خمینی

راه های دسترسی به خانه امام خمینی

برای اینکه بتوانید این بنا را ببنید باید به شهر خمین سفری داشته باشید،این سفر را هم می توانید با استفاده از خودرو شخصی و یا خودروهای عمومی این کار را انجام دهید. برای خرید بلیط اتوبوس خمین نیز می توانید از مستر بلیط و به صورت آنلاین اقدام کنید و خریدی سریع و امن را برای خود به ارمغان بیاورید.

بازدید از خانه امام خمینی در خمین

تماشای این خانه رایگان است و نیازی نیست بابت آن هزینه ای را بپردازید. زمانی که برای اینکار نیاز دارید دو تا سه ساعت است که در حین بازدید علاوه بر آشنایی بیشتر با زندگی امام می توانید از معماری زیبای این بنا نیز لذت ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.