یکی از فراوانترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری ایران چشمه های معدنی و آبگرم هستند که به تعداد زیاد در مناطق مختلف کشور پراکنده اند. برخی از این چشمه ها علاوه بر جذابیت های بصری به دلیل استفاده سنتی آنها در شستشو، استحمام و درمان برخی بیماری ها بسیار شناخته شده و برخی دیگر ناشناخته و یا کمتر شناخته شده هستند. آبگرم را در گویشهای فارسی «گرماو»، «گرماب»، «آب گرمَک»، «آبگرمه»، در کردی «گرمو»، یا «گراو» و در گویش اراکی «گَرّو» در آذری «ایسّیسو» (ایسّی به معنی گرم و سو به معنی آب) می نامند. آبگرم های حاوی ترکیب های گوگرد «آب گوگردی»، «آب کبریتی» یا «گَنَدو»، «گنداب»، «آب گندو»، «گنده چشمه»، «گِنَو»، (از  «گند» و «اَو» به معنی آب) خوانده شده اند. چشمه ها از کهن ترین روزگاران مورد تقدیس مردمان بوده و گاه نیز وسیلة تقرب به خداوند (یا خدایان) شمرده میشده اند. در فرهنگ ایران باستان نگهبانی آب رودها و چشمه ها و افزایش آب آنها بر عهده الهه آب بوده است. برخی چشمه های آبگرم به علت خواص درمانی، حرمت و تقدس بیشتری یافته اند. امروزه بر روی این چشمه های آبگرم ساختمان هایی بنا و آنها را تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری کرده اند و یکی از آنها مجتمع آبگرم بستان آباد به شمار می رود.

درباره مجتمع آبگرم بستان آباد

درباره مجتمع آبگرم بستان آباد

بستان آباد که شهرستانی در استان آذربایجان  شرقی به شمار می آید در محل شهر باستانی و گمشده تاریخی «اوجان» بنا شده ‌است. بنای شهر اوجان به دوران سلجوقیان مربوط می‌شود و همچنین اوج شکوفایی آن در زمان ایلخانان مغول بوده ‌است. منطقهٔ اوجان در دورهٔ حکومت ایلخانان به پایتخت ییلاقی و قرارگاه سلاطین و بزرگان مغول مبدل شد و اعتبار خاصی یافت. سپس بعد از دوران ایلخانی، سیر نزولی پیدا کرد و به مرور از اهمیت آن کاسته شد تا اینکه در اواسط دوران صفوی بنا بر دلایلی، به طور تخریب می شود. در این شهرستان جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که یکی از آنها مجتمع آبگرم بستان آباد نامیده می شود. در محل کنونی این مجتمع، ساختمانی وجود داشت که تا 50 سال پیش به صورت گنبدی از آجر و سنگ بود و از آن به عنوان حمام استفاده می شد و نسبت این بنا را به میرزا نائب السلطنه فرزند فتحعلی شاه می دهند. در حال حاضر به جای این بنا، مجتمعی ساخته اند که سالانه پذیرای مهمانان بسیار از سراسر دنیا است.  در این مجتمع استخرهای آبگرمی وجود دارد که افراد از آنها استفاده می کنند و در سانس های بانوان و آقایان خدمات خود را ارائه می کند.

چشمه آبگرم بستان آباد

چشمه آبگرم بستان آباد

این چشمه دارای آبی شور و زلال است و در ردیف آب‌های کلو بی‌کربنات کسک قرار می گیرد که گازدار و دمای آن ۴۲ درجه سانتی‌گراد می شود. این آب گرم دارای خواص درمانی بسیاری است که از آن جمله می توان به آکند، آرتریت، سوختگی، بیماری های عضلانی، افسردگی، سردرد، اختلال خواب، درمان ناتوانی بیماران مبتلا به فلج، سکته مغزی و ناراحتی های گوارشی، پوستی و کلیوی اشاره کرد. از جمله چسمه های آبگذم مشهور در این منطقه می توان به گوزسوی و قوتورسوی اشاره کرد. برای داشتن اطلاعات بیشتر راجع به این محل بهتر است ادامه ای مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

راه های دسترسی به مجتمع آبگرم

برای اینکه به این مجتمع دسترسی پیدا کنید فقط کافی است بلیط اتوبوس بستان آباد را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به این مجموعه برسانید. از آنجایی که مجتمع در داخل شهر قرار دارد دسترسی به آن به آسانی انجام می گیرد و می توانید در مدت زمانی کوتاه خود را به این محل برسانید. برای رفتن به آنجا می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید و اگر از خودرو شخصی بهره می برید می توانید آن را در پارکینگ این مجتمع قرار دهید و با خیال آسوده به داخل مجموعه بروید.

راه های دسترسی به مجتمع آبگرم

بازدید از مجتمع آبگرم بستان آباد

برای دیدار از این مجتمع و استفاده از خدمات آن باید هزینه ای را پرداخت کنید. که علاوه بر هزینه ورودی هر یک از خدمات اضافی آن مبلغی جداگانه را می طلبد. زمانی که می خواهید به آنجا بروید بهتر است حتما به ساعات سانس ها توجه کنید و با توجه به آنها به مجتمع مراجعه کنید و وسایل و لوازم مورد نیازتان را حتما با خود به همراه ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *