استان فارس از جمله استان هایی به شمار می رود که دارای جاذبه های گردشگری متعدد است که در سر تا سر استان پخش شده اند. این استان یکی از استان های تاریخی ایران است که علاوه بر قدمت تاریخی، جاذبه های طبیعی بی شماری دارد. همین موضوع باعث شده است که این استان از جمله مراکز گردشگری اصلی به حساب آید و افراد زیادی برای سفرهایشان این شهر را انتخاب کنند. فارس در کتیبه ‌های هخامنشی به صورت پارسه و در نوشته ‌های یونانی به شکل پرسیس آمده است و فارس و فارسی شکل عربی شده پارس و پارسی هستند. فارس منطقهٔ وسیعی به شمار می رود که قسمتی از نیمروز و نیمروز باختری کشور ایران را فرا گرفته و تقریباً از یازده سده پیش از میلاد مسیح محل سکونت یکی از طایفه‌های آریایی به نام پارس بوده و به همین مناسبت به پارس موسوم گردیده ‌است. این استان دارای شهرستان های گوناگونی است که هر یک از آنها نیز به نوبه خود جاذبه های طبیعی و تاریخی متعدد دارند. یکی از این شهرستان ها، فیروزآباد به شمار می رود که در آن می تواند جاذبه های گردشگری رنگارنگی را شاهد بود. یکی از این جاذبه ها تنگ خرقه نام دارد.

معرفی تنگ خرقه

معرفی تنگ خرقه

در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان فیروزآباد آشنا می کنیم. تا در صورتی که تصمیم گرفتید به این شهرستان سفر کنید از این پدیده طبیعی غافل نشوید. طبیعت گردی یکی از اشکال سفر است که در بین دوستداران طبیعت محبوبیت فراوان دارد. در این نوع از سفر افراد برای دیدار از جاذبه های طبیعی راهی سفر می شوند. در ایران می توان جاذبه های طبیعی گوناگونی را پیدا کرد که یکی از آنها در استان فارس و شهرستان فیروزآباد واقع شده است و با نام تنگ خرقه شاخته می شود. تنگ خرقه از توابع روستای گردشگری خرقه محشوب می شود که از دره ای تشکیل می شود که از طبیعتی بی نظیر و سرسبز برخوردار است.

همین طبیعت بی نظیر در کنار آب و هوای مطبوعش باعث شده است که سالانه گردشگران زیادی به سمت آن رهسپار شوند. خرقه از روستاهای بخش مرکزی شهرستان فیروزآباد محسوب می شود و شامل جاذبه های گردشگری زیاد دیگری نظیر آبشار خرقه، امامزاده داوود یا همان امامزاده خرقه، رودخانه کنارسیاره، رودخانه تنگاب، چشمه زنجیران، چشمه حنیفقان یا همان چهل چشمه و قلعه خرقه می شود. علاوه بر جاذبه های طبیعی که از آنها نام بردیم در نزدیکی این روستا می توان آثار تاریخی مختلفی را مشاهده کرد که شهر باستانی گور، آتشکده اردشیر بابکان، قلعه دختر، دره تنگاب، رودخانه و دریاچه تنگاب و سنگ نگاره های ساسانی برخی از آنها هستند.

ساختار و جاذبه های گردشگری تنگ

ساختار و جاذبه های گردشگری تنگ

این تنگ که در دره ای قرار دارد که از پوشش جنگلی زیبا، چشمه‌سارهای فراوان و باغ‌های پربار تشکیل شده است. در این دره، امامزاده ای وجود دارد که از جمله جاذبه های گردشگری آن به شمار می آید. علاوه بر این امامزاده که همیشه مورد زیارت قرار می گیرد، قلعه ای نیز در دره وجود دارد که با نام قلعه خرقه مشهور است. کوه های سر به فلک کشیده در کنار دشت های سرسبز زیبایی بی مانندی را به محیط بخشیده است. چشمه سارهایی که در این دره وجود دارند به نوبه خود یکی از جاذبه های گردشگری آن به شمار می روند که باعث آبادانی این ناحیه هستند و گردشگران در کنار آنها اطراق می کنند و ساعتی را به دور از شلوغی و آلودگی هوای شهر می گذرانند. می توان دمی در زیر درختان بلند آن به استراحت نشست و از طبیعت اطراف نهایت لذت را برد.

راه های دسترسی به تنگ

برای اینکه از این ناحیه دیدن کنید می توانید بلیط اتوبوس فیروزآباد را از مستر بلیط خرید کنید و به این شهر سفر کنید. پس از اینکه به این شهر رسیدید می توانید با خودروهایی که به سمت روستای خرقه می روند خود را به این محوطه برسانید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید باید به کیلومتر 24 جاده فیروزآباد به فراشبند بروید تا بتوانید این محوطه را از نزدیک ببنید.

راه های دسترسی به تنگ

بازدید از تنگ خرقه

اگر قصد بازدید از این محل را دارید باید بدانید که بهترین فصل برای سفر به انجا، بهار به شمار می رود. در این فصل طبیعت آن زیباترین جلوه خود را به گردشگران نشان می دهد. برای اینکه در آنجا مشکلی پیدا نکنید بهتر است کلیه وسایل مورد احتیاجتان را همراه خود ببرید. در این محل می توانید سرگرمی های گوناگونی داشته باشید که از آن جمله می توان پیاده روی، کوهنوردی، شنا، آبتنی و … را نام برد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *