چشمه حنیفقان

0 147

از شهرستان هایی که در ایران وجود دارد، می توان شهرستان فیروزآباد را نام برد که یکی از شهرستان هایی محسوب می شود که در حین اینکه از قدمت بالایی برخوردار است، طبیعتی بی نظیر هم دارد. شهرستان فیروزآباد در استان فارس و در قسمت جنوب غربی این استان واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان کوار و شهرستان شیراز و از جنوب به شهرستان قیر و کارزین و از شرق به شهرستان جهرم و شهرستان خفر و از غرب به شهرستان فراشبند و شهرستان کازرون محدود می‌ شود. این شهرستان را قطب اصلی گل محمدی و گلاب استان فارس می دانند زیرا دارای  ۱۵۵۰ هکتار باغ گل محمدی است و رتبه اول تولید گلاب در این استان را دارد. همچنین این شهرتان عنوان شهر ملی دست بافته‌های عشایری را از آن خود کرده و دلیل آن نیز وجود جمعیت زیادی از اهالی عشایر قشقایی در این منطقه است.  عشایر غیر ساکن حدود هشت ماه از سال را در این شهرستان در مناطق قشلاقی و ییلاقی سپری می‌کنند که دارای فرهنگ خاص خویش هستند. در این شهرستان جاذبه های طبیعی گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها چشمه حنیفقان به شمار می رود.

درباره چشمه حنیفقان

درباره چشمه حنیفقان

طبیعت گردی یکی از جذاب ترین شیوه های مسافرت محسوب می شود که هدف از آن دیدار از جاذبه های طبیعی و گذران اوقات فراغت در طبیعت است. هدف از این نوع سفر، مناطق بکر طبیعی است و این مناطق اغلب مورد نظر فاقد امکانات اقامتی و تأسیسات هستند. درجه سختی این سفر به صورتی است که شرکت کنندگان باید قادر به حمل کوله های شخصی و جعبه محتوای مواد غذایی باشند و پیاده روی در مسیری با پستی و بلندی به مدت تقریباً یک ساعت یا بیشتر را تجربه کنند. در ایران اینگونه مقاصد کم نیستند و یکی از آنها چشمه حنیفقان نامیده می شود که در استان فارس شهرستان فیروزآباد قرار دارد. چشمه حنیفقان در ۴۵ کیلومتری شهر فیروزآباد واقع شده‌ و از گردشگاه‌ های مشهور این شهرستان است. این منطقه در نزدیکی روستایی به نام حنیفقان قرار دارد به همین دلیل است که آنجا را با این نام می شناسند. این مکان به علت ناشناخته بودن بیشتر محلی برای تفریح اهالی منطقه است و کمتر افرادی از دیگر شهرستان ها یا استان ها به این محل می روند. وجود رودخانه ای در این محوطه، باعث شده است که از طبیعتی زیبا و سرسبز در این آنجا دیده شود.

ساختار و طبیعت چشمه

ساختار و طبیعت چشمه

در این محوطه می توانید چشمه های آب و گل های رنگارنگ متعددی را مشاهده کنید که در کنار هم صحنه ای خاص و زیبا را به وجود آورده اند. در فصل بهار این محل مناظری شگرف و خاص را پیش چشم بینندگان قرار می دهد و آرامشی را به مسافران هدیه می دهد که در کمترین جایی می توان مانند آن را پیدا کرد. بهار که از راه می رسد و صدای چهچهه پرندگان در سايه‌سار درختانی که تاج شکوفه بر سر دارند هر بیننده ای را مدهوش خود می کند. در این ناحیه می توان انواع مختلفی از انواع گياهان خوشبو، زيبا، درمانی و خوراکی را پیدا کرد که در کنار طبیعت صخره ای و سنگی منطقه ای نمایی خاص را به وجود آورده اند. کوهستان با ويژگی های طبيعی و اکولوژيکی کم ‌نظير ،که به علت جوشش آب و چشمه‌های متعدد ساعاتی مسافران و گردشگران را به دل طبيعت دعوت می‌کند. سرسبزی اين منطقه و امتداد حدفاصل چهل چشمه محل اتراق دامداران عشايری و ايلاتی و چرای دام‌هايشان است. همین موضوع خود به تنهایی می  تواند از ویژگی های مثبت این منطقه به حساب آید.

راه های دسترسی به چشمه

راه های دسترسی به چشمه

رفتن به این منطقه به دو روش امکان پذیر است، اول اینکه با خودرو شخصی به این محل بروید. در این صورت باید راهی جاده کوار- فیروزآباد شوید و پس از طی 38 کیلومتر به این محل برسید. اگر با وسایل حمل و نقل عمومی می خواهید سفر کنید، باید در ابتدا به شهر فیروزآباد بروید و برای اینکار می توانید بلیط اتوبوس فیروزآباد را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به این شهر برسانید. بعد، از آنجا با وسایل نقلیه عمومی به روستای حنیفقان بروید.

بازدید از چشمه حنیفقان

این محوطه امکانات و خدمات رفاهی مناسبی ندارد به همین خاطر زمانی که به این محل می روید باید وسایل مورد احتیاجتان را با خود ببرید. در این محل می توانید فعالیت هایی از جمله آب تنی، عکاسی، پیاده روی و … را انجام دهید و لحظات خوشی را در کنار همراهانتان رقم بزنید. مجله مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورتی که می خواهید به این منطقه سفر کنید بهتر است فصل بهار را انتخاب کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.