جاذبه های طبیعی می توانند مقاصدی خوبی برای سفر به شمار آیند و سالانه افراد زیادی برای سفر این مقاصد را نتخاب می کنند. به خاطر زندگی شهری و مدرنیته شدن زندگی مردم نیاز دارند که زمانی را در طبیعت و به دور از هیاهو و استرس شهرها بگذرانند و این موضوع دلیل اصلی این انتخاب محسوب می شود. به این نوع از سفر که هدف آن دیدار از جاذبه های طبیعی است، طبیعت گردی گفته می شود. گردشگری طبیعی در سال های اخیر با توجه به فراگیر شدن الزامات محیط زیستی در کلیه فعالیت های بشری رشد بسیار چشمگیری داشته، به طوریکه 30 تا 40 درصد حجم گردشگری جهانی را به خود اختصاص داده است. گردشگری طبیعی ناظر بر فعالیت های طبیعت گردی پایدار و هماهنگ با ملاحظات محیط زیستی در محیط های طبیعی است. به طور کلی گردشگری طبیعی در شش نوع که به اکوسیستم های طبیعی مربوط می شود، شامل گردشگری جنگل، کوهستان، استپ، بیابان، رودخانه، تالاب و دریاچه و ساحل و دریا طبقه بندی می گردد. در ایران می توان تمام این مراکز را یافت و یکی از آنها دریاچه سد تنگاب محسوب می شود که در شهرستان فیروزآباد استان فارس قرار دارد.

درباره دریاچه سد تنگاب

درباره دریاچه سد تنگاب

شهرستان فیروز آباد یکی از شهرستان های استان فارس به شمار می رود که در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ یکی از جاذبه های گردشگری آن رفته ایم. بخشی از این شهرستان دارای ارتفاعات بلند است که باعث می شود آب و هوایی معتدل و خنک در این منطقه در جریان باشد. این شهرستان که دارای قدمتی بالاست، طبیعتی زیبا نیز دارد، همین موضوع دلیلی محکم برای این است که گردشگران این منطقه را برای سفر انتخاب کنند. یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان دریاچه سد تنگاب به شمار می رود که سالانه افراد زیادی به دیدن آن می روند. دریاچه سد تنگاب در استان فارس، محل تنگاب و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهر فیروزآباد بر روی رودخانه فیروزآباد واقع شده ‌است. این سد با نام های دیگری مانند سد ساسانیان، سد اردشیر و سدآریوبرزن نیز شناخته می شود. سرچشمه اصلی رودخانه فیروزآباد از چشمه‌های حنیفقان است و آبهای جاری دشت شور آب، مهکویه، زنجیران و جووکان به این رودخانه ملحق می شود و در حوالی محکویه به تنگ هلالو می‌ رسد. بعد از طی حدود ۵ کیلومتر و با الحاق حوزه سرریزجان به تنگه تنگاب (محل سد) می رسد پس از طی مسیر نسبتاً طولانی تنگ تنگاب به دشت فیروزآباد وارد می‌شود. ۲۵ درصد آب آن صرف مصارف صنعتی از جمله پتروشیمی فیروزآباد و امور کشاورزی می شود.

ساختار و طبیعت اطراف سد تنگاب

ساختار و طبیعت اطراف سد تنگاب

سد تنگاب از نوع سنگ ریزه‌ای خاکی با هسته رسی است و عرض تاج سد ۱۰ متر طول تاج ۲۷۰ متر می شود و حجم مخزن ذخیره ‌ای آن ۱۴۰ میلیون متر مکعب است. ارتفاع سد از بستر رودخانه ۵۱ متر می شود و این دشت بطور ناخالص در حدود ۵/۲۷۵ کیلومتر مربع وسعت دارد و ارتفاع متوسط آن ۱۲۵۰ متر است. در این دریاچه می توانید پرندگان مهاجر زیادی را مشاهده کنید که از ویژگی های اصلی آن به شمار می آید. از جمله پرندگانی که در این سد قابل مشاهده اند شامل انواع اردک‌ها، لک لک سیاه ، اگرت کوچک و بزرگ، حواصیل، پلیکان خاکستری و باکلان، کشیم سانان و آبچیلک می شوند. اطراف این دریاچه طبیعتی بی نظیر دارد که محل مناسبی برای گذراندن تفریحات یک روزه به حساب می آید.

راه های دسترسی به دریاچه سد

روش های مختلفی برای سفر به این سد وجود دارد که یکی از آنها سفر با اتوبوس است. برای این کار می توانید بلیط اتوبوس فیروزآباد را از مستر بلیط خریداری کنید و خود را به این محل برسانید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید، برای دیدن این دریاچه باید راهی جاده شیراز – فیروزآباد شوید، در 12 کیلومتری نرسیده به فیروزآباد می توانید شاهد این سد و دریاچه پشت آن باشید.

بازدید از دریاچه سد تنگاب

بازدید از دریاچه سد تنگاب

دیدار از این محل رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارد ولی امکانات خاصی در این محوطه وجود ندارد. پس بهتر است همه لوازمی را که احتیاج دارید با خود ببرید. شنا کردن در این دریچه به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود زیرا کاری خطرناک است. از آنجایی که این محل در نزدیکی منطقه محافظت شده قرار دارد پس اگر آسیبی به محیط زیست آن بزنید عواقب قانونی برای شما در پی خواهد داشت.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *