روستای حصار گلستان

0 123

روستاگردی یکی از شخاه های پرطرفدار و محبوب در گردشگری محسوب می شود. تعداد زیادی از مردم برای تعطیلات همیشه روستاها را انتخاب و به آنجا سفر می کنند. این محبوبیت تا به حدی است که بسیاری از افراد خانه هایی در روستاها خریداری می کنند و بیشتر تعطیلات خود را در آنجا سپری می کنند و یا شاید زمانی طولانی در آنجا سکونت کنند. گردشگری روستایی شامل فعالیت های متنوعی است که گردشگران در نواحی روستایی انجام می دهند. انواع مختلف آن تحت عنوان گردشگری طبیعی، گردشگری فرهنگی، گردشگری بومی، گردشگری دهکده ای و گردشگری کشاورزی تفکیک و طبقه بندی شده اند. روستاها اکثرا به خاطر طبیعت شگرفی که دارند مورد توجه هستند ولی از آنجا که اغلب آنها از تاریخی بلند نیز برخوردارند دارای آثار تاریخی هستند که در بیشتر مواقع ناشناخته باقی می مانند. زمانی که به روستا سفر می کنید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنید تا زمانی که به آنجا رفتید بتوانید سفری با کیفت تر را تجربه کنید. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که در آن روستاهای زیادی برای سفر وجود دارد که یکی از آنها روستای حصار گلستان در شهرستان طرقبه شاندیز استان خراسان رضوی قرار گرفته است.

درباره روستای حصار گلستان

درباره روستای حصار گلستان

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این روستا با شما بیشتر صحبت خواهیم کرد تا در صورت سفر به آنجا با آن بیشتر آشنا باشید. شهرستان طرقبه شاندیز یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به شمار می آید که منطقه ای کوهستانی با آب و هوای خوش است. این شهرستان در فاصله بسیار اندکی از شهر مشهد قرار دارد به همین خاطر  از آن به عنوان تفرجگاه اصلی اهالی شهر مشهد یاد می شود. آب و هوای خوش و نزدیکی به شهر مشهد از آن منطقه گردشگری بی نظیری ساخته است که سالانه گردشگران بسیاری به آنجا می روند. اغلب افرادی که برای زیارت به شهر مشهد سفر می کنند محال است که به این منطقه نروند.

روستای حصار گلستان در مسیر مشهد به طرقبه و بعد از بند گلستان واقع شده است. از آن جهت که این روستا را کوه های بلند احاطه کرده اند نام آن را حصار گذاشته اند. از آنجایی که این روستا دارای آب و هوای مناسب و طبیعت بی نظیر است، از مراکز گردشگری مهم در این منطقه به حساب می آید. این روستا دارای جمعیتی برابر با 3000 نفر و زبان مردم روستا فارسی با لهجه نیشابوری است. از آداب و رسوم این روستا می‌توان به برنامه عزاداری در دهه اول محرم در حسینیه این روستا اشاره کرد که با توجه به نوع معماری برای بسیاری جالب توجه است. از آداب و رسوم این روستا می‌توان به برنامه عزاداری در دهه اول محرم در حسینیه این روستا اشاره کرد که با توجه به نوع معماری برای بسیاری جالب توجه است.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

در این روستا می توانید جاذبه های گردشگری متعددی را مشاهده کنید که اصلی ترین آن طبیعت زیبا و بی نظیر آن به شمار می رود. علاوه بر طبیعت آن جاذبه های تاریخی هم در آن دیده می شود که در زمان سفر به آنجا می توان از آنها نیز دیدن کرد.

جاذبه های طبیعی

این روستا در تابستان آب و هوایی معتدل و خنک دارد و به خاطر وجود رودخانه ای خروشان در این روستا، باغ ها و مزارع زیادی دارد که مناظری بی نظیر را در کوچه باغ های این روستا به وجود آورده اند و قدم زدن در داخل این کوچه ها می تواند شادی خاصی را به مسافران بدهد. اطراف این روستا جنگل های زیاد به همراه دشت های مختلف وجود دارد که گردش در آنها آرامش زیادی را به گردشگران هدیه می کند.

جاذبه های تاریخی

هسته اصلی روستا حصار را مسجد قدیمی آن تشکیل می دهد که در همان منطقه نیز تکیه و حمام قدیمی وجود دارد و از آثار تاریخی این روستا به شمار می آیند. این بناها توسط قرشمارها ساخته شده بودند که امروزه حمام آن تخریب شده است. زمانی که به این روسا رفتید می توانید از این قسمت از روستا نیز به گشت و گذار بپردازید و به دل تاریخ قدم بگذارید.

راه های رسیدن به روستای حصار

راه های رسیدن به روستای حصار

برای رفتن به روستا می توانید در ابتدا اقدام به خرید بلیط اتوبوس، به صورت آنلاین از مستر بلیط، کنید. پس از آنکه به شهرستان طرقبه رسیدید باید به 3 کیلومتری جنوب این شهر بروید. برای اینکار می توانید از خودرو های عمومی درون شهر استفاده کنید و اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید به راحتی می توانید از جاده ازغد برای این کار استفاده کنید.

بازدید از روستای حصار گلستان

گشت و گذار در این روستا هزینه ای را برای شما در بر ندارد و به رایگان می توانید وارد روستا شوید و برای اینکه شب را در آنجا اقامت داشته باشید می توانید از روستاییان اقامتگاهی را اجاره کنید. فصل بهار و تابستان بهترین زمان های سفر به این روستاست ولی فصل پاییز نیز زیبایی بی کرانی را به شما ارائه می دهد و بهترین زمان برای عکاسی از این روستا به حساب می آید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.