موزه حسنلو

0 238

تپه حسنلو یکی از مناطق باستانی است که قدمت بسیار زیادی دارد و از آنجا اشیاء باستانی زیادی کشف شده است. تپه حسنلو در هفت کیلومتری شهر نقده قرار دارد و قدمت آن به بیش از ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد می رسد. در این منطقه موزه حسنلو واقع شده است که وسایل باستانی و گرانبها در آن جمع آوری شده و نگهداری می شود. اگر دوست دارید در مورد این موزه بیشتر بدانید این مطلب از مجله مستر بلیط را از دست ندهید.

تاریخچه موزه حسنلو

تپه حسنلو در منطقه ایی قرار دارد که در اطراف آن تپه های باستانی بسیار زیادی دیده می شود. این طور که به نظر می رسد هنگام تمدن حسنلو تمدن های دیگری نیز در اطراف آن وجود داشته اند و با تپه حسنلو در ارتباط بوده و داد و ستد داشته اند، با توجه به شواهد و مطالعات انجام شده روی تمدن های آن منطقه پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که تپه های باستانی شناسایی شده در این منطقه نشان از آبادانی رشد فرهنگی مناسب و آب و هوای خوبی داشته اند.

تاریخچه موزه حسنلو

این نشان می‌دهد که مردم آن دوره رشد فرهنگی داشته اند. از تپه های اطراف تپه حسنلو می‌توان به تپه بارانی در جنوب تپه حسنلو، تپه کوییک در شمال غربی تپه حسنلو، تپه باستانی میراوا در غرب تپه حسنلو، تپه نظام آباد در جنوب شرقی تپه حسنلو، تپه مملو در جنوب شرقی و بسیاری دیگر تپه های باستانی که در اطراف این تپه قرار دارند اشاره کرد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

تپه باستانی حسنلو در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی دریاچه ارومیه قرار دارد و همچنین از سمت شمال شرقی در ۹ کیلومتری شهرستان نقده بین دهکده های امین و حسنلو واقع شده، علت نامگذاری این تپه دهکده کوچکی که در کنار آن قرار دارد است. یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی این تپه باستانی موزه حسنلو است که اشیا ئی که از این تپه یافت شده در آن نکهداری می شوند. علاوه بر این اشیاء، وسایلی که از تپه های باستانی اطراف کشف شده‌اند هم در آن به نمایش گذاشته می شود.

نحوه دیدار از موزه

یکی از این اشیاء، جام حسنلو به شمار می آید که بسیار ارزشمند است و نمونه‌ای که در این موزه نگهداری می شود، ماکت جام باستانی است و اصل این جام در موزه ایران باستان در تهران قرار دارد. بقیه اشیایی که در این موزه نگهداری می شوند، اشیا کوچکی هستند که مربوط به دوره هزاره اول قبل از میلاد هستند. تعدادی عکس نیز در این موزه به چشم می خورد که زمان و چگونگی اکتشاف جامه حسنلو را در سال ۱۳۳۶ به تصویر کشیده است. از وسایل و اشیاء این موزه می‌توان به آثاری مانند شاخ، ظروف مفرغی، ابزار جنگی، ظروف سفالی و نقوش هندسی سبو های سفالی و دیگر اشیا کشف شده اشاره کرد.

نحوه دیدار از موزه

چنانچه قصد سفر به این منطقه این زیبا را دارید می توانید با ماشین خود و یا با وسایل نقلیه سفر کنید، اما به شما توصیه می شود که اگر برای بار اول به شهرستان نقده سفر می ‌کنید بهتر است با وسایل نقلیه به آنجا بروید، شما می توانید به راحتی بلیط اتوبوس نقده را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.