اگر در دسته افراد دوست دار طبیعت قرار دارید و یا به دنبال جاذبه ای برای دیدن می گردید، با مجله مستر بلیط همراه باشید. در این مقاله به معرفی کامل روستای گنبرف می پردازیم. شهرستان اسکو یکی از توابع استان آذربایجان شرقی است. وقتی از استان آذربایجان سخن به میان می ‌آید همگی به یاد طبیعت چشم نواز و طراوت و شادابی آن می افتند؛ روستای زیبای گنبرف نیز از این موضوع مستثنی نیست و از طبیعت بی نظیری برخوردار است. علاوه بر طبیعت بسیار زیبای آن، کشاورزی و صنایع دستی این روستا سبب شده است به یکی از قطب های گردشگری کشور ایران تبدیل شود. روستای گنبرف که در بخش مرکزی اسکو واقع شده، به خاطر کشت گل محمدی و باغات گردو، همچنین فرش دستباف بی نظیر خود، شناخته شده است. در این روستا باغ های گل محمدی به ‌شکلی نوین و کمتر دیده شده، بنا شده که در نهایت منظره ای ناب پدید آورده است.

تاریخچه روستای گنبرف 

تاریخچه روستای گنبرف 

حدود 5 سالی می شود که روستای گنبرف، از توابع اسکو، توانسته است با برگزاری جشنواره گل محمدی شهرت بیشتری به دست آورد و در ماهی که این جشنواره برگزار می شود و کشاورزان در حال چیدن محصولات خود هستند، مردم بیشتری به بازدید از این روستای زیبا می روند. مردم بومی روستای گنبرف در زبان محلی خود به گل محمدی «قیزیل گول» می گویند. استان آذربایجان شرقی توانسته است با تولید انبوه گل محمدی رتبه پنجم در تولید این گیاه را به خود اختصاص دهد. اسکو میان شهر و شهرستان های همجوار خود جایگاه و رتبه اول را در تولید گل محمدی کسب کرده است. از مهم ترین رویدادهای شهر می‌ توان به «جشنواره گل سرخ»، که در اواسط تیرماه برگزار می ‌شود، اشاره کرد.

این شهر میان مردم خود و مردم روستاهای اطراف به  «گون بر» مشهور است و اگر بخواهیم مترادف آن را در فارسی پیدا کنیم، کلمه «آفتاب گیر» بهترین گزینه خواهد بود. شاید با شنیدن نام گل‌ محمدی و باغ های آن به یاد باغ های کاشان و گلاب گیری در آن بیفتید، اما باید بدانید که باغ های روستای گنبرف به هیچ وجه شبیه باغ های کاشان نیستند، بلکه این باغ ها به صورت پلکانی و روی دامنه تپه ها قرار گرفته اند و دور تا دور آن ها درختان گردو، گیلاس و سیب کاشته شده است. این روستا توانسته است جمعیت 4000 نفر را در خود جای دهد و یکی از شهرستان های پرجمعیت استان آذربایجان ‌شرقی به حساب می آید. به گونه ای که بعید نیست در سالهای آینده این روستا به شهر تبدیل شود. مردم روستای گنبرف به شدت مهمان نواز هستند و مردمی که بازدید از این شهر بازدید به عمل آورده اند، خاطره بسیار خوشی  را در ذهن خود از شهر زیبای گنبرف دارند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

 نقشه و معرفی بخش های مختلف

یکی دیگر از دلایل محبوبیت و زیبایی سرشار روستای گنبرف، جاده های پیچ در پیچ آن است. هنگامی که قدم در این جاده ها می گذارید احساس می کنید پای در بهشت گذاشته ‌اید.درخت و درختچه های بسیاری چون گردو سر بر آورده اند و سایه ای بهشتی روی زمین انداخته اند. صدای خوش آهنگ باد، که میان زمین های کشت گندم می پیچد و خوشه های گندم را به رقص درمی آورد، حال و هوایی عجیب دارد و هرکسی حتی برای یک بار هم که شده باید آن را امتحان کند. روستای گنبرف در فاصله 10 کیلومتری از جنوب شهرستان اسکو قرا گرفته است. همچنین روستای زیبای گنبرف علاوه بر باغ های شاهکار خود، دارای رودخانه و سایر پدیده های طبیعی نیز است که اتراق کردن در نزدیکی آن ها می تواند به شدت لذت بخش باشد.

شرایط بازدید از روستای گنبرف

همانطور که می دانید طبیعت در هر چهار فصل زیبایی خاص خود را دارد. پیشنهاد ویژه مستر بلیط به شما این است که در هر چهار فصل از این شاهکار خلقت بازدید کنید؛ اما اگر علاقه مند هستید که در زمان برگزاری جشنواره گل محمدی به آنجا سر بزنید، باید در اواسط فصل تابستان اقدام به خرید بلیط اتوبوس و به مقصد روستای گنبرف کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

از آنجا که راه رسیدن به شهرستان اسکو و روستای گنبرف به شدت پیچ در پیچ می باشد، پیشنهاد ما این است که با خرید بلیط اتوبوس خود را به آنجا برسانید. لازم به ذکر است این شهر دسترسی زیادی به سایر وسایل نقلیه مانند فرودگاه و هواپیما، ایستگاه راه آهن و … را ندارد.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *