لغت توریسم واژه ای فرانسوی است که از ریشه‌ی تور گرفته شده است. تور در زبان فرانسه به معنای حرکت دورانی، عمل پیمودن و طی کردن، سیر کردن و گردش نمودن می باشد. واژه ی توریسم نخستین بار در مجله ای تحت عنوان اسپورتینگ مگزین بکار برده شد. کشورهای توسعه یافته واژه توریسم را از قرن نوزدهم و به ویژه اوایل قرن بیستم که وسایل حمل ونقل سریع جایگزین وسایل قدیمی گردیدند از معنای فردی به سوی کلیتی برای سفر تغییر ماهیت داد. گردشگری، مجموعه فعالیت های افرادی است که به مکان هایی خارج از محل زندگی و کار خود، به قصد تفریح و استراحت و انجام امور دیگر مسافرت می کنند و بیش از یک سال متوالی در آن مکان ها نمی مانند. انواع مختلفی از گردشگری وجود دارد که یکی از آنها طبیعت گردی به شمار می رود که در آن افراد به قصد دیدار از جاذبه های طبیعی راهی سفر می شوند. طبیعت گردی فعالیت های فراغتی انسان را در طبیعت امکانپذیر می سازد و بر مسافرت های هدفمند با بهر همندی های فرهنگی، معنوی، دیدن و مطالعه طبیعت و جاذبه های طبیعی و لذت جویی از پدیده های گوناگون استوار است. در ایران می توان جاذبه های طبیعی متنوعی را یافت که یکی از آنها دره گلی هوک نام دارد که در استان کرمان و شهرستان رابر واقع شده است.

معرفی دره گلی هوک

معرفی دره گلی هوک

شهرستان رابر که در استان کرمان قرار دارد منطقه ای ییلاقی در این استان به شمار می رود که دارای طبیعتی بی نظیر و منحصر به فرد است. این شهرستان در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته و به همین دلیل دارای جاذبه های طبیعی و همچنین آب و هوایی کوهستانی است. همین متفاوت بودن آن از دیگر بخش های استان باعث شده است که سالیانه افراد زیادی از سراسر استان ان را برای تفریح و گشت و گذار انتخاب کنند. در فصل تابستان و بهار این ناحیه بسیار خنک و معتدل است به همین خاطر می تواند محل خوبی برای فرار از گرما به شمار آید. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه یعنی دره گلی هوک اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. این دره در 22 کیلومتری از مرکز شهرستان، شهر رابر، قرار دارد و از طبیعتی بی نظیر برخوردار است. این دره ای طبیعتی بی مانند را برای مسافران و بازدیدکنندگان به تصویر می کشد به همین خاطر در تعطیلات این محل مملو از جمعیت می شود و افراد زیادی اوقات فراغت خود را در آنجا سپری می کنند.

ساختار و طبیعت دره

ساختار و طبیعت دره

در این دره رودخانه منطقه سرمشک جریان دارد که باعث آبادانی این منطقه شده است و در حدود 2 کیلومتر طول دارد و در برخی از نقاط آن عمق به حدود 100 نیز می رسد. پوشش گیاهی دره شامل درختان اورس و کهکم می شود که به صورت پراکنده در سراسر آن وجود دارند. در بخش بالایی، فاصله دیواره‌ها بیشتر است و در میانه، دیواره‌ ها نزدیک و در نهایت دره‌ای باریک را پیش چشم گردشگران نمایش می دهد. در داخل دره می توانید شاهد آبشار های گوناگون باشید که نمایی منحصر به فرد را در پیش چشم مسافران قرار می دهد. علاوه بر این ها درون دره، لانه پرندگان زیادی قابل دیدن است که می توان آن را یکی از ویژگی های منحصر به فرد این منطقه دانست. در این دره همچنین پرندگان و خزندگان گوناگونی زندگی می کنند می توانند سفر شما را بسیار هیجان انگیز تر کنند. اگر دوست دارید از این محل دیدن کنید می توانید بلیط سفر خود را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به این محل برسانید.

راه های دسترسی به دره

راه های دسترسی به دره

برای اینکه از این محل دیدن کنید باید در ابتدا خود را به شهر رابر برسانید پس از آنجا به 22 کیلومتری جنوب شرقی آن راهی شوید. برای رفتن به رابر راه های گوناگونی در پیش روی شما قرار دارد که استفاده از اتوبوس یکی از راحت ترین آنهاست که برای خرید بلیط اتوبوس هم می توانید به صورت آنلاین اقدام کنید.

بازدید از دره گلی هوک

برای دیدار از این مکان نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. فعایت های متعددی را نیز می توانید در آنجا انجام دهید که از میان آنها می توان به عکاسی، آب تنی، صخره نوردی، پیاده روی و … اشاره کرد. بهترین زمان برای سفر به این محل بهار و تابستان به شمار می رود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *