در حال حاضر شکل های مختلفی از گردشگری وجود دارد که یکی از آنها گردشگری روستایی به شمار می رود. گردشگري روستایی عبارت است از: فعالیت ها و گونه های مختلف گردشگری در محیط های مختلف روستایی و پیرامون آنها که دربردارنده ارزش ها و آثار متفاوتی برای محیط زیست روستا است. اساس گردشگری روستايي عبارت است از: ترکيب محيط زيست روستایی، فعاليت های مزرعه و فرهنگ های مختص موجود در روستا به منظور فراهم آوردن زمينه تفريح و تنوع برای گردشگران، ايجاد فرصتی برای افراد محلی در جهت کسب درآمد بيشتر، ايجاد اشتغال و آشنایی با فرهنگ های مختلف و ايجاد ارتباط با افراد خارج از روستا. ایران از جمله کشورهایی محسوب می شود که روستاهای بی شماری دارد و برخی از آنها را با نام روستای هدف گردشگری نام گذاری کرده است. روستای هدف گردشگری به محدوده ای جغرافيایی گفته می شود که در آن یک يا مجموعه ای از جاذبه های تاریخی، طبيعی و فرهنگی وجود دارد که انگيزه ای برای سفر و اقامت گردشگران خواهند بود. تاکنون 464 روستا به عنوان روستاهای هدف گردشگری در سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری تصویب شده، که بيشترين تعداد روستاهای هدف گردشگری متعلق به استان سيستان و بلوچستان و کمترين آن متعلق به استان البرز است. یکی از این روستاها که در استان کرمان و شهرستان رابر قرار دارد، روستای بندر هنزا نامیده می شود.

معرفی روستای بندر هنزا

معرفی روستای بندر هنزا

شهرستان رابر یکی از شهرستان های استان کرمان به شمار می رود که در ناحیه ای کوهستانی قرار گرفته است. این شهرستان به واسطه اقلیمی که دارد دارای آب و هوایی کوهستانی است که در تابستان بسیار خنک و در زمستان ها سرد و برفی می شود. این روستا به خاطر آب و هوای متفاوتش نسبت به دیگر بخش های استان، از مناطق ییلاقی آن به شمار می رود و سالانه افراد زیادی چه از داخل استان و چه استان های همجوارش راهی این منطقه می شوند. در این ناحیه می توانید جاذبه های گردشگری زیادی را بیابید که یکی از آنها روستای بندر هنزا نام دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این روستا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید. این روستا در 30 کیلومتری شهر رابر، مرکز شهرستان، و در حاشیه رودی به همین نام قرار گرفته است. گفته می شود که در زبان محلی منطقه به خروجی آب «هنزا» می گویند و از آنجایی که رودخانه ای در این روستا جریان دارد و از آن خارج می شود نام آن را «هنزا» گذاشته اند.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

این روستا در دامنه کوه قرار دارد و بسیاری از خانه های آن بر شیب کوه ساخته شده اند به همین خاطر دارای شیب هستند و در ساخت آنها از مصالح بومی استفاده کرده اند. همین موضوع را می توان از جاذبه های گردشگری و زیبایی های روستا بر شمرد. در ضمن این خانه ها به صورت پلکانی ایجاد شده اند به طوری که سقف خانه ای، حیاط خانه دیگر محسوب می شود. رودخانه ای به نام هنزا در آن جریان دارد که از جاذبه های روستا به شمار می رود و بر زیبایی طبیعی روستا افزوده است. علاوه بر تمام این ها، جاذبه های دیگری نیز در طراف روستا پراکنده اند، از میان آنها می توان به دره گلوگازر اشاره کرد که در 6 کیلومتری جنوب این روستا قرار گرفته است. دره گلی هوک نیز یکی دیگر از جاذبه های طبیعی روستا محسوب می شود که حدود ۲ کیلومتر در شیب سنگی دامنه کوه ادامه دارد و عمق آن در بعضی نقاط به ۱۰۰ متر هم می رسد و رودخانه ای در آن جریان دارد. سرمشک هم منطقه ای تاریخی و طبیعی به شمار می رود که از طرف شمال به راین و قریبه العرب و از شرق به دهستان هنزا و از جنوب به دهستان اسفندقه بحر آسمان نیز محدود می شود. آبشار سرخوئیه که در 3 کیلومتری روستا قرار دارد از دیگر جاذبه های این روستا است و در اصطلاح محلی به آن کمر شرشره هم می گویند. علاوه بر تمام این جاذبه های طبیعی در این روستا امامزاده با نام سید محمد رضا ابوطالب نیز وجود دارد که در بین اهالی از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه از این روستا دیدن کنید در ابتدا با خرید بلیط اتوبوس به شهر رابر بروید و سپس از آنجا با وسایل نقلیه عمومی که رد این شهر وجود دارد راهی این روستا شوید. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید باید در جاده جیرفت – درب بهشت قرار بگیرید تا به این روستا برسید.

بازدید از روستای بندر هنزا

برای گشت و گذار و دیدار از جاذبه های روستا نیاز  به پرداخت هزینه نیست و می توانید به رایگان از تکای بخش های آن دیدن کنید همچنین می توانید فعالیت های متعددی را در آن انجام دهید که شامل عکاسی، پیاده روی، کوهنوردی، آب تنی و … می شود. مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورت سفر به این شهرستان، روستای بندر هنزا را از یاد نبرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *