حمام سنگی

0 370

حمام ها یکی از مراکز اصلی برای تجمعات و معاشرت در گذشته بوده است که این موضوع در بین زنان که از مراودات اجتماعی کمتری برخوردار بودند بیشتر نمود پیدا می کرد. آنها برای معاشرت زمان زیادی را در حمام می گذراندند که حدود یک روز ممکن بود طول بکشد. حمام کردن در گذشته دارای آداب و رسوم خاصی بوده است و باعث ایجاد شغل هایی در حمام  های عمومی شده بود. یکی از این مشاغل دلاکی بود که به فردی که اینکار را انجام می داد دلاک می گفتند. دلاک ها در زمان کار خود آوازهای خاصی را می خواندند، نوع آوازی که می خواندند بنابر موقعیت انتخاب می شد. آنها بعد از خواندن هر بیت ضربه ای بر بدن کسی در حال کیسه کشیدن او بودند می نواختند که نوعی توقف محسوب می شد. یکی از اشعاری که در آن زمان خوانده می شد شعری با مضمون زیر بود:

بلبل این باغم و این باغ گلزار من است

مرغ آتشخوارم و آتش پر و بال من است

 استخوانم نقره و اندر جگر دارم طلا

هر کسی معنی بداند پیر استاد من است

حمام سنگی گیوی را در این بخش از مجله مستر بلیط مورد بررسی قرار می دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

درباره حمام سنگی گیوی

درباره حمام سنگی گیوی

این حمام در جنوب شرقی شهر گیوی استان اردبیل و در کنار رودخانه گیوی چای واقع شده است و یکی از اصلی ترین مراکز گردشگری این شهر محسوب می شود. این حمام را می توان قدیمی ترین حمام دنیا دانست که در حال حاضر نیز مورد استفاده و از لحاظ تاریخی ممکن است با دخمه های اورارتوئی ها در آذربایجان شرقی هم زمان باشد.

این حمام در میان صخره های کوه و به صورت دستکند بنا شده است و آب آن از طریق سه چشمه آب معدنی تامین می شود. دمای این آب اصولا بالاتر از 20 درجه است، بنابراین در مرحله اولی که اقدام به شستشو می کنید دچار سرما می شوید ولی بعد از گذشت زمانی این مشکل حل می شود و دیگر این احساس را نخواهید داشت. یکی از منحصر به فردترین خصوصیات این حمام این است که هنگام شستشوی خود نیازی به استفاده از مواد شستشو ندارید و مواد معدنی موجود در آن به بهترین نحو بدن شما را تمیز می کند. این حمام را می توان تنها حمامی در جهان دانست که دارای این ویژگی است. ویژگی دیگر آن این است آب حمام قابل نوشیدن است و خاصیت درمان کنندگی دارد و برای دفع سنگ کلیه می تواند کمک شایان توجهی نماید.

اگر قصد سفر به این مکان را داید بهتر است بلیط سفر خود را از مستر بلیط و به صورت آنلاین تهیه کنید.

معماری حمام سنگی

معماری حمام سنگی

این حمام در صخره ها و به صورت دستکند ایجاد شده است و همانطور که اشاره آب خزینه آن از چمه های آب معدنی تامین می‌شود. شکل حمام به صورت غار مانند که در عمق 8 متری و با عرض 5 متر کنده شده است. در سه نقطه از این حمام به صورت طبیعی آب سرریز شده است که در زیر این مناطق خزینه یا حوضچه هایی با ابعاد سه متر در سه متر ایجاد کرده اند که آب این چشمه ها در آنها نگهداری می شود و موقع شستشو از آب داخل آن ها استفاده می شود. یکی از این نقطه ها آب سرد جاری است و در دو قسمت دیگر آبی با درجه حرارت بالای 20 درجه وجود دارد. در داخل این حمام شباهت زیادی به تالار باران های استخرهاست که نمایی فوق العاده و جذاب را ایجاد کرده است. این قطرات آب ها که از سقف چکه می کنند به مرور زمان تبدیل به طاقدیس هایی شده که به احتمال زیاد دیگر قطرات نیز به مرور زمان نیز تبدیل می شوند.

دسترسی به حمام سنگی گیوی

دسترسی به حمام سنگی گیوی

برای اینکه به این حمام بروید باید به شهر گیوی در استان اردبیل بروید که در فاصله 83 کیلومتری از شهر اردبیل و در شهرستان کوثر واقع شده است. برای رفتن به این مکان می توانید هم وسایل حمل و نقلیه عمومی و هم خودرو شخصی استفاده کنید.

بازدید از حمام سنگی گیوی

برای ورود به حمام نیاز به پرداخت هزینه نیست و خدمات آن به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می گیرد. بهتر است موقع استفاده از حمام نظافت شخصی و عمومی را رعایت کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.