آران و بیدگل یکی از شهرهای دیدنی استان اصفهان است که به واسطه بافت قدیمی و اماکن گردشگری متمایز خود مقصدی مناسب و آرام برای سفرهای خانوادگی و دوستانه محسوب می شود. این منطقه در نزدیکی کاشان واقع شده است و تنها 5 کیلومتر از آن فاصله دارد. آب و هوای معتدل شهر در بهار و پاییز تا این مواقع، بهترین زمان سفر به آن جا به شمار بیاید. در تابستان و زمستان، گرما و سرما به اوج خود می رسند، بنابراین اگر به دنبال انتخابی عالی برای ایام نوروز یا تعطیلاتی پاییزی هستید، آران و بیدگل گزینه مطلوبی خواهد بود. بر اساس شواهد باستان شناسی و اسناد تاریخی قدمت اراضی اطراف به دوره هزاره اول پیش از میلاد بازمی گردد؛ همواره نیز از رونق و آبادانی بسیاری برخوردار بوده است. به همین دلیل جای تعجب نیست که در حال حاضر در آن از ادوار مختلف، آثار و بناهای تماشایی زیادی ببینیم. مسجد واقع در مجموعه قاضی یکی از این موارد به شمار می آید که بازدید از آن طی سفر به این شهر پیشنهاد می شود. در ادامه مجله مستر بلیط برای آشنایی بیشتر با این جاذبه، همراه ما باشید.

تاریخچه مسجد جامع قاضی

تاریخچه مسجد جامع قاضی

آران و بیدگل به طور کلی از گذشته تا به حال شهری مذهبی محسوب می شده  است و به همین جهت مساجد و اماکن عبادت گاهی زیادی در آن به چشم می خورد. مسجد جامع قاضی از جمله معروف ترین آن ها است که به شهادت متخصصان سازه ها و ابینه تاریخی، قدمتش به عصر صفوی بازمی گردد. از سال دقیق احداث بنا اطلاعات چندانی در دست نیست اما به نظر می رسد که شاه عباس اول یا شاه طهماسب اول دستور آن را صادر کرده است. نوع معماری نیز از هنر دست معماران و صنعت گران همین دوره حکایت دارد. در طول دوره های متمادی چندین مرتبه به مرمت آن اقدام شد. حکومت قاجاریه نیز رد و نشان هایی از خود به جا گذاشته که شایسته توجه هستند. یک کتیبه گچی در بخش ورودی شمال شرق شبستان، تاریخ 1238 را نشان می دهد. بر روی آن از فتحعلی شاه قاجار نام برده شده و نویسنده نیز میرزا ابولقاسم کاشانی است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مجموعه دیدنی قاضی علاوه بر مسجد جامع، مسجد ملاعلی، آب انبار، بقعه متبرک پنج امام زاده از نسل امام محمد باقر(ع)، حسینه، مهدیه، بازارچه شرقی و غربی و خانه خاندان عاملی آرانی را هم شامل می شود. قسمت های نام برده طی دوره های گوناگون و چندین سال به مرور ساخته و کامل تر شدند و محصول پادشاهان زندیه، صفویه و قاجار هستند. این محوطه حدوداً 1500 متر وسعت داشته و علاوه بر ماهیت مذهبی خود که احترام قابل توجهی نزد مردم دارد؛ مکانی سیاحتی نیز به شمار می آید. از ایوان های بلند و شبستان های وسیع که هر یک جداگانه مختص فصل سرما و گرما هستند، باید به عنوان مهم ترین ویژگی سازه نام برد. سردرهای آن نیز درخور توجه هستند و در نقاط مختلف، از جمله ورودی ها، به چند کتیبه نگارش شده برخواهید خورد. برای داخل شدن به شبستان طبقه تحتانی در مجموع لازم است نُه پله به سمت پایین طی کنید. اگر به صحن اصلی وارد شوید در ضلع غربی، مهدیه قرار گرفته است و سپس در جنوب آن بقعه امام زاده خود را نشان می دهد. کتیبه های موجود در بدنه و نصب شده بر دیوارهای خارجی، مواردی هستند که مستر بلیط توصیه می کند از کنار آن ها به سادگی نگذرید. این آثار ارزشمند تاریخی عمدتاً در عصر زندیه یا صفویه به نگارش درآمده اند. لازم به ذکر است که مسحد جامع قاضی هم اکنون یکی از آثار ملی ایران بوده و در سال 1377 شمسی با شماره 2225 در این فهرست جای گرفت.

شرایط بازدید از مسجد جامع قاضی

شرایط بازدید از مسجد جامع قاضی

بازدید از این جاذبه تاریخی و مذهبی برای همه گردشگران رایگان است و تنها با صرف 1 الی 2 ساعت زمان می توانید تمام بخش ها را تماشا کنید.

آدرس و راه های دسترسی با وسایل مختلف

اگر به دنبال روشی ارزان و راحت هستید تا آسان و به صرفه به مقصد خوش آب و هوای خود برسید؛ خرید بلیط اتوبوس بهترین پیشنهاد خواهد بود. با خرید آنلاین هم در وقت صرفه جویی کرده اید و هم با کمترین زحمت به سمت شهری دوست داشتنی روانه می شوید.

آدرس: استان اصفهان، آران و بیدگل، مجموعه قاضی، حوالی خیابان واصف بیدگلی.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *