خانه قاضی رویدر

0 224

شهرستان خمیر در استان هرمزگان قرار دارد و مرکز آن شهر بندر خمیر است که در بنادر ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. این شهرستان در غرب استان هرمزگان قرار گرفته است و از جمله شهرستان های قدیمی ایران به شمار می آید. بندر خمیر، دارای خوری با دهانه باریک و در حدود هفت متر عمق است. لنگرگاه آن، که از لنگرگاه های تنگه خوران است، در یک کیلومتری کرانه، بین جزیره قشم و کرانه شمالی خلیج فارس قرار دارد. آب و هوای بندر خمیر گرم و خشک است و حداکثر دما در تابستان ها 49 درجه و حداقل آن در زمستان ها 1 درجه می شود، میانگین باران سالانه حدود 120 میلیمتر و میزان رطوبت نسبی سالانه 75 درصد است. هر چند که می دانیم این نطقه از قدمتی بالا برخوردار است ولی از گذشته بندر خمیر اطلاعات چندانی در دست نیست، تنها چیزی که مشخص است این است که در حدود دو قرن پیش، سیاحان و محققاان از این بندر بازدید کرده و درباره آن مطالبی نوشته اند، محمد ابراهیم کازرونی در گزارش خود به دربار محمد شاه قاجار، تعداد سکنه بندر خمیر را چهارصد خانوار ذکر کرده است که کلاً کارگران معدن گوگرد بوده اند. یکی از آثار تاریخی به جای مانده از دوره قاجار در این ناحیه خانه قاضی رویدر است که در این بخش از مجله مستر بلیط به توضیحاتی درباره آن می پردازیم.

درباره خانه قاضی رویدر

درباره خانه قاضی رویدر

خانه های تاریخی بخش عمده ای از بافت شهر های تاریخی را در بر می گیرند، که نشان از هویت آن جامعه دارند، به خصوص دورۀ قاجار که در معماری ایران نقش تأثیرگذار داشته است، معماری و خانه سازی در دورۀ قاجار با توجه به تأثیرپذیری از کشورهای غربی در مواردی به تقلید صرف از آثار آنها منجر می شد. یکی از خانه های قدیمی به جای مانده از دوران قاجار که امروزه به عنوان اثری تاریخی شناخته می شود خانه قاضی رویدر است که در شهرستان بندر خمیر قرار دارد. این خانه تاریخی در شهر رویدر واقع شده است و همانطور که قبلا گفتیم به دوران قاجار بر می گردد. ین اثر در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۸۷ با شماره‌ی ثبت ۲۴۴۹۲ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. این بنا متعلق به فردی بنام شیخ بوده که در امر قضاوت و حکم روستا نقش مهمی داشته و به شیخ قاضی معروف بوده است و به خانه او نیز خانه قاضی می گفتند.

معماری خانه قاضی رویدر

این خانه که از دوران قاجار باقی مانده، به سبک معماری ساحلی بنا شده است. و دارای باگیر های زیبایی است. خانه قاضی پلانی چند ضلعی دارد و در طرح نمای آن از تکرار قوس های زیر و روی هم استفاده شده است. بنا یک بادگیر در سمت شرقی خود دارد که با تزیینات گچ بری خاصی آراسته شده است. ساختمان این خانه به رنگ سفید است که باعث می شود گرمای هوا کمتر به خانه نفوذ کند. دور تا دور بنا را درخت های نخل فرا گرفته، که باعث هر چه زیباتر شدن محوطه بنا شده است. مصالحی که در ساخت آن استفاده کرده اند شامل خشت و آجر می شود. از ویژگی های بنا می توان به ایوان مسقف آن اشاره کرد که دارای طاق های هلالی شکل است.

برای سفر به بندر خمیر می توانید از اتوبوس استفاده کنید و خرید بلیط اتوبوس را بهتر است به صورت آنلاین و از مستر بلیط انجام دهید.

راه های دسترسی به خانه قاضی

راه های دسترسی به خانه قاضی

اگر مایلید از این خانه دیدار داشته باشید باید به شهر رویدر در شهرستان بندر خمیر سفر کنید که در فاصله 20 کیلومتری از این شهر قرار دارد. این خانه در ضلع جنوبی شهر در میان نخل های فراوان قرار دارد. برای رفتن به این مکان بهتر است از خودرو شخصی یا تاکسی ها موجود در شهر استفاده کنید.

بازدید از خانه قاضی رویدر

دیدن این بنا را می توانید به صورت رایگان انجام دهید و نیازی به پرداخت هزینه ندارید. همانطور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم این خانه در حاشیه شهر و در محوطه ای پر از درخت نخل قرار دارد، به همین خاطر بهتر است در هنگام رفتن به این ناحیه از کفش و لباس مناسب استفاده کنید. برای سفر به این منطقه بهترین زمان فصول سرد سال به شمار می رود، زیرا از گرمای هوا کاسته شده است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.