منطقه گردشگری گردو

0 199

اراک یکی از شهرهای کشور ایران به شمار می رود که دارای قدمتی حدود 200 ساله است یعنی این شهر را در زمان حکومت قاجاریان بنا نهاده اند. به تاریخ هر شهری در ایران که بنگرید تحولات خاصی را پشت سر گذاشته و دارای محیط های منحصر به فرد و جاذبه های دیدنی فراوانی است. هر فردی گاهی اوقات نیاز به مسافرت پیدا می کند و برای رفتن به یکی از شهرهای ایران برنامه ریزی های خود را انجام می دهد. اراک شهری با قدمت بسیار کمی است، اما می تواند برای یک سفر چند روزه بسیار مناسب باشد، چرا که جاذبه های تاریخی و دیدنی متنوعی را درون خود جای داده است. لازم به ذکر است که بگوییم این شهر را در زمان قاجار عراق می نامیدند، اما با عراق عجم اشتباه گرفته شد که برای جلوگیری از این امر آن را به اراک تغییر دادند. اگر بخواهیم در مورد آب و هوای این شهر صحبت کنیم باید بگوییم دارای آب و هوایی معتدل که در تابستان ها هم از هوایی مطلوب برخوردار است. با مراجعه به مجله مستر بلیط می توانید با تمامی اثرهای تاریخی که از زمان حکومت قاجاریان در این شهر باقی مانده است و جاذبه های طبیعی آن آشنا شوید. غار سفید خانی، تالاب میقان، بازار اراک، چشمه چپقلی، حمام چهار فصل، دره گردوی و … از جاذبه های این شهر به شمار می روند. منطقه گردشگری گردو یا همان دره گردو به عنوان یکی از زیبا ترین دره های اراک شناخته می شود که دارای چشم  اندازهای بی نظیری است و در تمامی روزهای سال می تواند توجه گردشگران را به خود جلب نماید. علت نام گذاری این دره به گردو این است که درختان گردوی زیادی در این دره وجود دارد. همچنین در اطراف این دره هم درختان گردوی زیادی مشاهده می شود. در ادامه مطالب مناسبی را در مورد این دره در اختیار شما قرار خواهیم داد که هنگام بازدید از این منطقه با تمامی جاذبه های و نقاط آن آشنایی داشته باشید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

دره گردوی اراک که چشم اندازهای منحصر به فردی دارد همیشه پذیرای گردشگران بسیاری است و در اواخر هفته مردم اراک برای استراحت به این منطقه راهی می شوند. در سال 1385 این دره به عنوان یک منطقه گردشگری مورد تصویب هیئت دولت درآمد. این دره دارای حدود 100 هکتار وسعت است  و می توان در آن رودخانه ها، آبشار، جاده های سرسبز، پل، ارتفاعات بی نظیر با چشم اندازهای مناسب برای عکاسی و … را مشاهده کرد. یکی از جاذبه هایی که می تواند در این منطقه به چشم گردشگران بسیار زیبا آید وجود درختان گردو است، اما متاسفانه در چند سال اخیر به قطع بسیاری از این درختان پرداخته اند. درختانی که در این منطقه وجود دارد علاوه بر این که زیبایی خاصی را ایجاد می کند گردوی تمامی مردم اراک و منطقه ها اطراف را تامین می کند. شما برای مشاهده این درختان سر به فلک کشیده و زیبا می توانید بلیط هواپیما اراک را تهیه نمایید و راهی سفری لذت بخش شوید. جاذبه های زیادی اطراف این دره وجود دارد که با رفتن به آن جا می توانید از تمامی آن ها دیدن نمایید. رودخانه هایی که در منطقه گردشگری گردو وجود دارد زیبایی خاصی را به این منطقه بخشیده است، این رودخانه ها همگی بسیار بلند و زیبا هستند و سنگ فرش هایی را اطراف خود دارند که برای خوردن یک غذای خانوادگی جای بسیار مناسبی است. تنوع پوشش گیاهی در این منطقه به وفور دیده می شود، اگر در فصل بهار یا زمستان به این منطقه بروید می توانید گیاهان دارویی کمیاب و نادری را پیدا نمایید که در هیچ جای دنیا قابل مشاهده نیستند.

در کنار رودخانه های این دره گل های بسیار زیادی قرار دارد و با داشتن فضایی سرسبز مکان مناسبی را برای ثبت لحاظ شیرین سفر شما آماده می کند. فضای بازی که در این منطقه مشاهده می شود برای افرادی که به ورزش علاقه دارند بسیار مناسب است و کودکان یا بزرگسالانی که به بادبادک بازی علاقه مند هستند می توانند بادبادک های خود را در این منطقه هوا نمایند. تمامی افراد چه کوهنوردان چه عاشقان محیط زیست می توانند با رفتن به این منطقه نهایت لذت را ببرند. افراد زیادی هستند که به کوهنوردی علاقه دارند از این رو تپه های بلند و ارتفاعات بسیاری در دره گردو وجود دارد که باعث می شود به منطقه ای منحصر به فرد تبدیل شود. آبشار هایی که در زیر پل های این منطقه گردشگری قرار دارد بسیار زیبا هستند و می توان به راحتی به آن ها دسترسی داشت. روی تمامی این آبشارها پل هایی قرار داده اند که برای رفت و آمد گردشگران بسیار مناسب هستند. سال هایی که بارندگی زیادی باشد می توان صدای دلنواز برخورد آب را به سنگ ها  شنید و نهایت لذت را از سفر خود برد. برای رفتن به این منطقه تنها کافی است  به سایت معتبر مستر بلیط مراجعه نمایید و بلیط مورد نیاز خود را خریداری کنید. پل های مختلفی در این دره مشاهده می شود که از 5 تا 15 متر طول دارند و از رودخانه آن گذر می کنند. پل هایی که در این دره وجود دارد همگی فلزی هستند و می توانید سنگ نما هایی را زیر این پل مشاهده نمایید که آب را به پایین می برند و نمای دیدنی را خلق کرده اند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

هنگام رفتن به منطقه گردشگری گردو باید با قوانینی که برای آن مکان وضع شده است آشنایی داشته باشید.  اگر شما به قوانین ایجاد شده احترام نگذارید باید این منطقه را ترک نمایید، چرا که این قوانین برای حفظ زیبایی و پاکیزگی منطقه بسیار مهم هستند. در این منطقه نباید هیچ گونه آتشی روشن شود و نباید از وسیله های گرما زا استفاده نمایید، چرا که ممکن است فضای سرسبز دره را به آتش بکشانید و این مطنقه را در معرض یک آتش سوزی بزرگ قرار دهید. ریختن هر گونه آشغالی در این مکان ممنوع است و در صورتی که ماموران این منطقه همچنین رفتاری را از شما ببینند با شما برخورد جدی خواهند داشت. از طرفی نباید به اموالی که در اختیار گردشگران و مسافران قرار گرفته است آسیب وارد نمایید. مناطق پر آب رودخانه برای شنا جای بسیار خطرناکی است و برای حفظ سلامتی جان خود باید از شنا کردن در این منطقه ها خود داری نمایید.

آدرس و مسیر دسترسی با وسایل مختلف

برای راهی شدن به سوی دره گردو لازم است بگوییم که این منطقه در شهر اراک و دهستان سده قرار گرفته است. بسیاری از افراد ممکن است از وسایل حمل و نقل شخصی استفاده نمایند، در این شرایط زمانی که به اراک می رسید باید به دنبال شهرستان سده باشید حتی اگر راه هم بلد نباشید می توانید از اهالی آن جا بپرسید که شما را راهنمایی نمایند. با رفتن به این دهستان به راحتی می توانید دره گردو را پیدا نمایید. عده ای دیگر هنگام مسافرت ریسک استفاده از خودروی شخصی را کنار می گذارند و از طریق اتوبوس خود را به مقصد مورد نظر می رسانند، از این رو می توانید بلیط اتوبوس اراک را تهیه کنید و به راحتی به اراک برسید. زمانی که به پایانه می رسید می توانید با استفاده از تاکسی هایی که آن جا قرار دارند خود را به منطقه گردشگری دره گردو برسانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.