جاذبه های طبیعی یکی از المان هایی هستند که افراد زیادی را به سوی خود می کشانند و سالانه مسافران زیادی برای دیدار از آنها راهی می شوند. این عناصر باعث شده اند که نوعی از گردشگری به وجود بیاید که با نام طبیعت گردی شناخته می شود. این نوع سفر بر پایه جاذبه های طبیعی یک منطقه است. فعالیت های مختلفی می توان در زمان طبیعت گردی انجام داد به عنوان مثال می توان به پرنده نگری، عکاسی، ستاره بینی، کمپینگ، پیاده روی، شکار، ماهیگیری و بازدید از پارک ها اشاره کرد. طبیعت گردان به تنوع منابع طبیعی و فرهنگی علاقه مند هستند. آنها چیزی واقعی می خواهند و دوشت دارند در یک تجربه کامل طبیعی، فرهنگی یا تاریخی غوطه ور شوند. روز به روز بر محبوبیت این نوع سفر افزوده می شود و هر سال افراد بیشتری برای لذت بردن از ذخایر طبیعی راهی سفر می شوند. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود، که به علت اقلیم خاصی که دارد مملو از جاذبه های طبیعی متنوعی است. یکی از این جاذبه های طبیعی مجتمع تفریحی گرداب بن نامیده می شود که در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد و در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با آن بیشتر آشنا می کنیم.

درباره مجتمع تفریحی گرداب بن

درباره مجتمع تفریحی گرداب بن

مجتمع های تفریحی امروزه نقش مهمی در توسعه فعاليت های گردشگری ایفاء می كنند. نقش مجتمع های تفریحی در صنعت گردشگری حداقل در سه سطح، اقتصاد گردشگری، توزیع و پراكنش گردشگر در نقاط مختلف و ارايه فضاهای كالبدی مناسب به صورت تركيب فضاها سربسته و روباز كه چشمان انداز دايمی مناسبی برای گردشگر ایجاد می نماید بروز می كند. این ویژگی ها و خصوصيات مجتمع های تفریحی بر شيوه آرایش فضایی مجتمع های تفریحی و استقرار ابنيه و تاسيسات اثر مستقيمی می گذارد. اصولا مجتمع های تفریحی با توجه به نوع هدف گذاری از تنوع زیادی در ميزان برخورداری از امكانات و تاسيسات برخوردارند. یکی از این مجتمع های تفریحی در شهرستان بن استان چهار محال و بختیاری قرار دارد و با نام مجتمع تفریحی گرداب بن در بین گردشگران شناخته می شود. گرداب بن، دریاچه آرامی محسوب می شود که در ۲۵ کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری، شهرکرد، در شهر بن، واقع شده است. گرداب بن از جاذبه‌های گردشگری چهار محال و بختیاری به شمار می رود و با توجه به اینکه که به حاشیه رودخانه زاینده رود و زیارتگاه ‌های امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) شیخ شبان، امامزاده بابا پیراحمد (ع) بن، امامزاده سید محمد (ع) بارده و امامزاده حارث بن علی (ع) جمالو نزدیک است یکی از پر بازدید ترین مناطق گردشگری منطقه محسوب می شود. نکته حائز اهمیت در مورد این مکان این است که در سال ۱۳۸۹ از طرف هیئت دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شد.

ساختار و امکانات مجتمع تفریحی

ساختار و امکانات مجتمع تفریحی

دلیل به وجود آمدن این آبگیر، آبی است که از زیر کوه افغان به بیرون سرازیر می شود که احتمالا از چشمه ای این آب بیرون می آید. این دریاچه زیبا و دیدنی مساحتی بیش از ۳۸ هزار متر مربع و عمق متوسط ۱۰ متر دارد و در اطراف آن طبیعتی بی نظیر به وجود آمده است که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این منطقه که دارای ساختاری کوهستانی است آب و هوایی خنک و پاک دارد که در کنار طبیعت بکر آن می تواند محلی مناسب برای استراحت های آخر هفته به شمار آید. پوشش گیاهی در این منطقه شامل گون، علف تمشکی، لاله واژگون، سیر کوهی، آویشن، شقایق وحشی و جو وحشی می شود. در این دریاچه می توانید انواع مختلفی از جانداران آبی را مشاهده کنید که به دلیل شفاف و زلال بودن آب دریاچه به راحتی قابل مشاهده  هستند. در این مجتمع انواع مختلفی از امکانات رفاهی تعبیه شده است که از آن می توان راه مواصلاتی جاده آسفالته، سرویس بهداشتی، آلاچیق، سکوی نشیمن، پارک و پارکینگ را عنوان کرد. عمق زیاد این آبگیر باعث شده است که بتوان به راحتی در آن قایق رانی کرد به همین خاطر اسکله کوچکی جهت قایق رانی نیز در این مکان دیده می شود. نکته ای که در مورد این گرداب وجود دارد که این گرداب به وسیله گود برداری که توسط شهرداری انجام شده است ایجاد شده و به صورت دست ساز است.

راه های دسترسی به گرداب بن

برای رفتن به این محل باید خود را به شهر بن برسانید که با کمک بلیط اتوبوس و خرید آن از مستر بلیط می توانید این سفر را انجام دهید. این گرداب در حاشیه شمال غربی شهر بن قرار دارد به همین خاطر دسترسی به آن به آسانی صورت می پذیرد و می توانید با تاکسی های موجود در شهر خود را به این شهر برسانید.

بازدید از مجتمع تفریحی گرداب بن

دیدار از این محوطه رایگان است ولی باید بابت امکانات رفاهی آن هزینه ای را پرداخت کنید. مدت زمانی که می توانید در این محل بمانید بر اساس سلیقه و علاقه خودتان باید تعیین شود.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *