دریاچه سد زاينده رود در يانچشمه

دریاچه سد زاينده رود در يانچشمه

استان چهار محال و بختیاری یکی از استان های ایران به شمار می آید که به سبب طبیعت بی نظیر و بکرش در بین همه مردم شناخته شده است. از شمال و مشرق به استان اصفهان، از جنوب به استان کهگیلویه و بویر احمد، از مغرب به استان خوزستان و از شمال غرب به استان لرستان محدود می شود. این استان از مغرب به مشرق از ارتفاعش کم می شود و به سه ناحیه تقسیم می شود: کوهستانی، پایکوهی و دشتی. بلندترین بخش کوهستان زاگرس، به نام رشته کوه های زاگرس مرکزی، با جهت عمومی شمال غربی – جنوب شرقی، در شهرستان های لردگان، بروجن، فارسان و اردل و کوهرنگ امتداد دارد. این استان دارای آب و هوایی سرد است که زمستان هایی طولانی و تابستان های کوتاه دارد و به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعات برف گیر، در زمستان پوشیده از برف است و کوه های آن محل ذخیره آبهای روان دائمی و فصلی اند، به خصوص زرکوه بختیاری که کانون آبگیر دائمی و سرچشمه دو رود کارون و زاینده رود است. رود زاینده رود از بخش های مختلفی عبور می کند که یکی از آنها شهرستان بن به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان یعنی دریاچه سد زاينده رود در يانچشمه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی دریاچه سد زاينده رود در يانچشمه

معرفی دریاچه سد زاينده رود در يانچشمه

یان‌چشمه شهری در شهرستان بن استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود که نزدیک ترین شهر به سد زاینده رود محسوب می شود. شهر جدید یان‌چشمه پس از زیر آب رفتن روستای قدیم در اثر احداث سد زاینده‌رود در محل کنونی ساخته شد. روستای قدیم یانچشمه با جمعیتی بالغ بر ۱۲۰۰۰نفر پرجمعیت ترین روستای منطقه بود، که اکثر جمعیت آن پس از احداث سد زاینده رود به اقصی نقاط کشور مهاجرت نمودند. در سال ۱۳۹۱ شمسی با تصویب هیئت دولت شهر یان چشمه به عنوان مرکز بخش شیدا تصویب گردید و در ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ با مصوبه هیئت دولت به شهر تبدیل شد. بخش جنوبی درياچه سد زاينده رود در داخل شهرستان بن و شهر یان چشمه قرار دارد و خط تالوگ يا خط القعر اين درياچه مرز بين استان چهارمحال و بختياری و استان اصفهان را تشکیل می دهد. روستاهای زیادی از شهرستان در نزدیکی دریاچه سد زاینده رود در یان چشمه قرار دارند. از جمله آن ها می توان به حيدري، پهنا، جمالو و آزادگان را نام برد.

طبیعت و ساختار دریاچه سد زاینده رود

از آنجایی که مایع حیات است، همیشه در اطراف خود باعث به وجود آمدن طبیعتی زیبا و بکر می شود. در اطراف دریاچه سد زاینده رود نیز طبیعتی بی نظیر و خارق العاده به وجود آمده است که سالانه افراد زیادی برای گذران اوقات فراغت خود راهی این منطقه می شوند. در نزدیکی این دریاچه شهرك توريستی گردشگری شيدا احداث شده است که محلی برای اهالی استان های اطراف این منطقه به شمار می رود. همچنین در نزدیکی سد زاینده رود مرقد شریف امامزاده حارث بن علی(ع) در روستای جمالو واقع است. مناظر اطراف این سد بسیار زیبا و دیدنی است و همچنین در تابستان آب و هوایی خنک و مطبوع دارد که باعث می شود محلی مناسب برای سفرهای تابستانی به شمار آید.

راه های دسترسی به دریاچه سد زاينده رود

راه های دسترسی به دریاچه سد زاينده رود

اگر می خواهید به این منطقه سفر کنید در ابتدا می توانید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن تهیه کنید و سفر خود را به این منطقه آغاز کنید. در صورت تمایل هم می توانید با خودرو شخصی به این مکان سفر کنید و خود را به شهر یان چشمه که در فاصله 20 کیلومتری از شهر بن قرار دارد برسانید.

بازدید از دریاچه سد زاينده رود در يانچشمه

اگر می خواهید به گردش و تفریح در این منطقه بپردازید باید بدانید که می توانید به صورت رایگان از این محوطه استفاده کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *