گنجنامه؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 887

در شهر همدان جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی و تفریحی فراوانی وجود دارد که دارای طرفداران بسیاری هستند. از معروف ترین جاذبه های دیدنی همدان می توان به گنجنامه اشاره نمود که دارای شهرتی جهانی است.

سالانه تورهای گردشگری داخلی و خارجی متعددی به منظور بازدید از مجموعه تفریحی تاریخی گنجنامه به همدان سفر می کنند و این شهر یکی از قطب های گردشگری ایران محسوب می شود. اگر می خواهید با گنجنامه همدان بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه

تاریخچه گنجنامه

بیش از دو دهه است که از افتتاح دهکده گنجنامه می گذرد و قدمت کتیبه های موجود در آن به هزاران سال پیش باز می گردد. این کتیبه ها متعلق به دوره هخامنشیان هستند که در دل یکی از صخره های کوه الوند قرار گرفته اند. این کتیبه های زیبا به سه زبان عیلامی، بابلی نو و پارسی باستان در سه ستون بیست خطی حکاکی شده اند.

نام های مختلفی از دیرباز برای این کتیبه ها انتخاب کرده اند و هر یک از مورخان اعتقادات خاصی در مورد نام آن ها دارند به طوری که ابن فقیه همدانی در کتاب اخبار البلدان خود این کتیبه ها را با نام تب تابر معرفی کرده است.

از دیگر نام هایی که تا قرن ششم برای این کتیبه ها انتخاب کرده اند می توان به سنگ نبشته، تن بابر، دادمهان، کتیبه های الوند، ببنایه، جنگ نامه و گنجنامه اشاره نمود. کتیبه های این مکان در طی قرن های اخیر با نام گنجنامه و جنگ نامه بیشتر معرفی شده اند.

گنجنامه در زبان فارسی به معنی حکایتی از گنج است و اکثر مردم این منطقه بر این باور بودند که این کتیبه ها راز گنج پنهانی را در دل خود جای داده اند و به همین دلیل نام گنجنامه را برای آن انتخاب کردند.

اما نام جنگ نامه بر گرفته از تاثیر جنگاوری پادشاهان آن دوره بر روی این کتیبه ها است. البته خیلی از افراد نیز معتقد هستند که نام اصلی همان جنگ نامه، که واژه گنج به مرور زمان با واژه جنگ جایگزین شده، است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر همدان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “همدان” را مطالعه نمایید.

ویژگی های برجسته کتیبه گنجنامه

ویژگی های برجسته کتیبه گنجنامه

صخره هایی که کتیبه ها بر روی آن ها حکاکی شده اند به نحوی هستند که جهت کتیبه ها به سمت شرق است. دو لوحی که متون کتیبه ها در آن ها نوشته شده دارای طول 9.2 و عرض 9.1 متر با عمق 30 سانتی متر هستند.

این متون به زبان های پارسی قدیم، بابلی و عیلامی نوشته شده اند. در قسمت چپ لوح ها متنی به زبان پارسی در سطحی به پهنای 115 سانتی متر حکاکی شده است. متن بابلی که پهنای آن کمتر از متن پارسی است در وسط هر دو لوح واقع شده و متن عیلامی نیز در سمت راست لوح ها قرار گرفته که پهنای آن از کمتر از سایر قسمت ها است.

لوح سمت راست به خشایار شاه و لوح سمت چپ به داریوش کبیر است و هر کدام از این متون سه گانه در بیست سطر نوشته شده اند. سوراخ هایی در اطراف کتیبه ها بر روی سنگ ها وجود دارد که باستان شناسان معتقد هستند که به منظور محافظت از کتیبه ها در برابر باران و آفتاب در زمان های خیلی دور پوشش های فلزی را بر روی آن ها ایجاد کرده اند.

هدف پادشاهان هخامنشی از حجاری هایی که بر روی این سنگ ها انجام داده اند این بوده که علاوه بر ستایش اهورا مزدا به رهگذرانی که از این منطقه عبور می کنند باورهای قلبی و اندیشه های خود را یاد آوری نمایند.

متون این کتیبه ها توسط متخصصین خطوط باستانی  در سال 1320 رمز گشایی گردید و ترجمه آن در سال 1373 بر روی دو تخته سنگ حکاکی شده که در گوشه ای دیگر از محوطه گنجنامه قرار گرفته است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

دهکده توریستی، فرهنگی و ورزشی گنجنامه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری همدان است که دارای امکانات تفریحی و گردشگری و تاریخی فراوانی است. از این رو گردشگران بسیاری که به شهر همدان سفر می کنند حتما ساعاتی را به بازدید از این مجموعه اختصاص می دهند. از مهم ترین جاذبه های دیدنی که در مجموعه گنجنامه وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

آبشار گنجنامه

این آبشار دارای ارتفاع 12 متر و در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند و در پنج کیلومتری غرب همدان کنار کتیبه های گنجنامه واقع شده است. این آبشار دائمی با قرار گیری در کنار صخره های زیبا جلوه و نمای خاصی به آن ها بخشیده است.

آبشار گنجنامه در فصل زمستان قندیل های یخی زیبایی دارد که موجب شده نظر یخ نوردان بسیاری به آن جلب شود. در اطراف این آبشار رستوران ها و امکانات تفریحی متعددی وجود دارد که می تواند لحظات هیجان انگیزی را برای گردشگران رقم بزند.

کوهستان الوند و دشت میشان

کوهستان الوند با طبیعت منحصر به فرد و خیره کننده ای که دارد همانند تکه ای از بهشت است. یکی از دشت های کوهستان الوند دشت میشان نام دارد که در پشت آبشار گنجنامه قرار گرفته است. قرار گیری چشمه های خروشان، آبشار و طبیعت زیبا و سر سبز در این دشت منظره ای بی نظیر خلق کرده که در فصل بهار دل کندن از آن واقعا دشوار است.

کتیبه های گنجنامه

مهم ترین و با ارزش ترین قسمت دهکده گنجنامه  کتیبه های آن هستند که قدمتی دیرینه دارند و در نزدیکی آبشار واقع شده اند. بازدید از این کتیبه ها که معرفی نامه شاهان هخامنشی، داریوش و خشایارشاه هستند برای علاقمند به آثار تاریخی می تواند بسیار لذت بخش و جذاب باشد.

غار آکواریوم

غار آکواریوم

بیش از یک دهه است که بزرگ ترین آکواریوم دریاچه ای ایران در این دهکده راه اندازی شده است. برای ساخت غار آکواریوم گنجنامه از غار علیصدر الهام گرفته اند و در آن نادر ترین نمونه های زیست محیطی و خزندگان دنیا نگهداری می شود. مسیر بازدید از این قسمت از دهکده بسیار زیبا است و طراحان آن سعی کرده اند با ایجاد باران مصنوعی و مه فضایی خاص و منحصر به فرد را ایجاد نمایند.

تله کابین گنجنامه

این تله کابین با اختلاف ارتفاع 800 متر و طول خط 1680 متر دارای 50 عدد کابین در فاز نخست خود است و یکی از هیجان انگیز ترین امکانات تفریحی گنجنامه محسوب می شود. تله کابین گنجنامه به طرف منطقه میدان میشان از ارتفاعات سرسبز کوه الوند امتداد دارد و دارای چشم انداز فوق العاده زیبایی است.

از دیگر امکانات تفریحی دهکده گنجنامه می توان به کابل پرواز تیرول،  سکوی پرش بانجی جامپینگ، پیست تریال، سورتمه ریلی، دیواره سنگ نوردی، سالن بولینگ، شهربازی، کافی شاپ و رستوران، باغ گیاهان و … اشاره نمود.

شرایط بازدید

بازدید از گنجنامه همدان در تمامی روزهای سال امکان پذیر است و گردشگران می توانند در فصل بهار و تابستان از ساعت 16 الی 20 و در فصل پاییز و زمستان از ساعت 14 الی 18 به بازدید از این مجموعه بروند.

گردشگران برای بازدید از این مجموعه تفریحی توریستی باید هزینه ای بابت بلیط بپردازند که مقدار آن برای اتباع ایرانی و غیر ایرانی متفاوت است. به شما پیشنهاد می کنیم که اگر با تهیه بلیط هواپیما همدان راهی سفر به این شهر باستانی شدید حتما سری به مجموعه گنجنامه همدان بزنید و سفری خاطره انگیز را تجربه نمایید.

راه های دسترسی به گنجنامه

گنجنامه در استان همدان، 5 کیلومتری جنوب غربی شهر همدان، انتهای دره عباس آباد قرار گرفته است و با استفاده از خودرو شخصی و یا تاکسی می توان به آن دسترسی پیدا نمود.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل همدان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.