تنگ گمبیل

0 487

طبیعت گردی یکی از مفرح ترین انواع گردشگری و سفر به شمار می رود که هر سال هم بر طرفداران آن افزوده می شود. در این نوع از سفر افراد به قصد دیدار از جاذبه های طبیعی پای در راه سفر می گذارند. در این سفر می توان انواع متعددی از فعالیت ها را انجام داد که یکی از آنها کمپینگ به حساب می آید. یکی از نکاتی که درباره کمپ زدن وجود دارد این است که افراد فکر می کنند تنها در تابستان می تواند این کار را انجام داد در صورتی که در زمستان هم می توان کمپ زد. کمپ زدن تنها در چادر نیست بلکه می توان در ماشین های مخصوص به این کار،که با نام کاروان شناخته می شوند، نیز کمپ کرد. این نوع سفر می تواند تجربه ای متفاوت را برای مسافران به همراه داشته باشد. تمام این ها از هیاهو استرس زندگی شهری نشأت گرفته شده و دلیلش هم این موضوع است. افراد برای فرار از سختی های زندگی و یکنواختی روزها به طبیعت و سفرهای طبیعت گردی پناه می برند. ایران جاذبه های گردشگری متنوعی دارد که یکی از آنها تنگ گمبیل به شمار می رود و در استان فارس و شهرستان سپیدان واقع شده است.

معرفی تنگ گمبیل

معرفی تنگ گمبیل

شهرستان سپیدان یکی از شهرستان های پر جاذبه استان فارس به شمار می رود که مرکز آن اردکان است و در فاصله 90 کیلومتری شهر شیراز قرار دارد. این شهرستان یکی از اصلی ترین مراکز طبیعت گردی استان محسوب می شود که سالانه افراد زیادی از سراسر استان و استان های همجوار به این منطقه سفر می کنند. برخی از جاذبه ها طبیعی این شهرستان کوه رنج، کوه برم فیروز، آبشار مارگون، آبشار اپتیموم، آبشار چیکان، آبشار مورزیان و … هستند. تنگ گمبیل نیز یکی از این جاذبه ها به شمار می رود که در نزدیکی روستایی با نام ساران بهشت مکان قرار دارد. این پدیده طبیعی از طبیعتی بی مانند و بسیار زیبا برخوردار است و همین موضوع افراد را به این محل می کشاند. سالانه افراد زیادی برای دیدار از این محوطه راهی شهرستان سپیدار می شوند. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که این محوطه قطعه ای از بهشت است و این را نیز بخاطر وجود همین طبیعت و المان های طبیعی موجود در آن می گویند. گذران وقت در این محوطه می تواند انرژی و نشاطی وافر را به گردشگران ببخشد. در این محوطه علاوه بر این تنگ پدیده های طبیعی دیگری نیز وجود دارد که همزمان می توانید از آنها نیز دیدن کنید.

ساختار و طبیعت تنگ

ساختار و طبیعت تنگ

این محل مانند دیگر محوطه های طبیعی دارای جاذبه های طبیعی متنوعی است که هر یک از آنها باعث زیبایی آن شده اند. در کف تنگ رودخانه ای جریان دارد که با همین نام شناخته می شود. در بالای آن کبوترانی پرواز می کنند که زیبایی خاصی به محیط داده اند. بعضی از بخش های تنگه نمی توان آسمان را به سختی می توان دید و از آنجایی که به این نقاط آفتاب نمی تابد از دیگر بخش ها سردتر هستند. آب هایی که در این محوطه جاری هستند از سرمای بالایی برخوردارند. صدای آواز پرندگان در این بخش از جمله ویژگی های اصلی این منطقه به شمار می آیند. در مورد پوشش گیاهی این منطقه می توان به درختان گردو، انجیر، تمشک وحشی و زرشک اشاره کرد که زیبایی خاص و فوق العاده ای را به این محل بخشیده اند. به جز این پدیده های طبیعی در این محوطه می توان به آثار تاریخی هم اشاره کرد که بنایی خشتی در زیر صخره ای عظیم و غار کوچکی یکی از آنها محسوب می شود. اگر دوست دارید در مورد نحوه دسترسی و رسیدن به این منطقه را بدانید ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

راه های دسترسی به تنگ

راه های دسترسی به تنگ

برای اینکه بتوانید این محوطه را از نزدیک ببنید، لازم است که به شهرستان سپیدان سفر کنید. برای این سفر هم می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و با خرید بلیط اتوبوس خود را به این محل برسانید. فاصله این محوطه از شهر اردکان، مرکز شهرستان، 17 کیلومتر است. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید باید از شهرستان سپیدان و از مسیر روستای برشنه گذر کنید. پس از طی نزدیک به ۴۰ کیلومتر و عبور از برم شش پیر و روستای سرسبز کهکران به روستای ساران بهشت مکان می رسید.

بازدید از تنگ گمبیل

برای دیدن این محوطه نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و در همه روزهای هفته می توانید به این محل بروید. اگر می خواهید زمانی که به آنجا می روید خلوت باشد بهتر است وسط هفته را برای این کار انتخاب کنید. امکانات رفاهی چندانی در این ناحیه وجود ندارد پس به یاد داشته باشید که وسایل مورد احتیاجتان را با خود ببرید. مقداری از مسیر را پیاده بروید اگر توانایی پیاده روی را ندارید باید از این سفر صرف نظر کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.