آبشار گله خانه (کوله خانه)

آبشار گله خانه (کوله خانه)

سفر و گردشگری یکی از محبوب ترین فعالیت هایی به شمار می رود که افراد سالانه به این فعالیت می پردازند. در مورد گردشگری می توان گفت که پدیده ای کهن به شمار می ورد، که بر بنیاد حرکت و جابه جایی انسان استوار است. سرشت انسان نیز با سفر و آشنایی با سرزمین های دور دست و ساکنان آن آمیخته است. دگرگونی ها و تحولاتی که در قرن 18 و 19 در ساختار اجتماعی- اقتصادی اروپا رخ داد، به تدریج مسافرت های تفریحی را برای آن جوامع امکان پذیر ساخت و کم کم به رشد تکامل صنعت گردشگری می افزود. عوامل دیگری همچون تدوین قوانین مطلوب کار، افزایش درآمد کارگران و کارمندان، سطح بینش و آگاهی آنان که می تواند به توسعه توریسم کمک نماید نه تنها در کشورهای صنعتی موثر واقع شده است بلکه در کشور های در حال رشد و جهان سوم هم خواهد توانست به فعالیت های جهانگردی رونق بخشد. از میان انواع گردشگری طبیعت گردی از پر طرفدار ترین مدل های سفر است که در آن افراد به قصد دیدار از جاذبه های طبیعی راهی سفر می شوند. یکی از جاذبه های طبعی ایران که سالانه گردشگران بسیاری به دیدن آن می روند آبشار گله خانه (کوله خانه) در استان زنجان و شهرستان ابهر است.

معرفی آبشار گله خانه (کوله خانه)

معرفی آبشار گله خانه (کوله خانه)

ابهر از جمله شهرستان های زیبا و قدیمی استان زنجان به شمار می رود که یکی از مراکز گردشگری استان محسوب می شود. مرکز این شهرستان، شهر ابهر محسوب می شود که دومین شهر بزرگ استان بعد از زنجان به شمار می رود و با وسعتی برابر ۲۷۷ هزار هکتار در ۸۵ کیلومتری مرکز استان واقع شده ‌است. شهرستان ابهر از شمال به بخش طارم سفلی در استان قزوین، از خاور به شهرستان تاکستان، از جنوب به استان همدان و از باختر به شهرستان خدابنده محدود است. این شهرستان، ناحیه ای کوهستانی به شمار می رود که همین موضوع باعث شده است که آب و هوایی خنک و مطلوب در تابستان بر آن حاکم باشد و جاذبه های طبیعی متعددی داشته باشد و یکی از این جاذبه ها آبشار گله خانه (کوله خانه) نام دارد. این آبشار در نزدیکی روستای زیبا و سرسبز گله خانه در 22 کیلومتری شهر ابهر و در مسیر ییلاق مرشون یا مرچین قرار دارد و بزرگ ترین و بلند ترین آبشار این ناحیه محسوب می شود. از آنجایی که اطراف این آبشار طبیعتی زیبا وجود دارد سالانه مسافران زیادی راهی این مکان می شوند هر چند که مسیر رسیدن به آن کمی دشوار است. برای اینکه بیشتر در مورد این آبشار بدانید این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

ساختار و طبیعت آبشار گله خانه

ساختار و طبیعت آبشار گله خانه

همانطور که گفتیم این آبشار بلندترین آبشار شهرستان ابهر است و ارتفاعی برابر با 30 متر و عرض 1.5 متر دارد. این آبشار پس از فرو ریختن به زمین، حوضچه ای را ایجاد می کند که محل خوبی برای شنا و آب تنی محسوب می شود. مسیر منتهی به آبشار از میان روستای زیبای کوله خانه می گذرد و با عبور از میان صخره ها به آبشار می رسد که راه دسترسی به آبشار خاکی بوده و​ کمی صعب العبور است. آبشار در میان کوه ها قرار دارد​ و اطراف آن​ را درختان بلند و زیبایی احاطه کرده اند​ و مناظر اطراف آن بسیار چشم نواز است. بالای سر آبشار با میله آهنی نرده کشی شده است تا ایمنی بازدید کنندگان حفظ شود. زمانی که در مسیر حرکت می کنید زمانی که به آبشار به بالای سر آن می رسید. مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند زمانی که به شهرستان ابهر سفر می کنید دیدار از این جاذبه بی نظیر را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

راه های دسترسی به آبشار گله خانه

راه های دسترسی به آبشار گله خانه

برای اینکه بتوانید از این آبشار دیدن کنید باید بلیط اتوبوس ابهر را به صورت آنلاین تهیه کنید و به این منطقه سفر کنید. پس از اینکه به این محوطه رسیدید با کمک گرفتن از وسایل حمل و نقل عمومی می توانید به سمت این محوطه حرکت کنید. بخشی از مسیر رسیدن به آبشار را پیاده کنید پس این موضوع را حتما مد نظر داشته باشید.

بازدید از آبشار گله خانه (کوله خانه)

بازدید از این آبشار رایگان است و هزینه برای شما در بر ندارد ولی به خاطر داشته باشید که در این محوطه امکانات خاصی برای گردشگران در نظر گرفته نشده است و نیاز است که وسایل مورد احتیاجتان را با خود ببرید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. فعالیت های مختلفی را می توانید در این محل انجام دهید که شامل شنا، صخره نوردی، آب تنی، عکاسی و … می شود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *