جنگل گلوبردکان

0 146

جنگل باغ طبیعی، وسیع و بزرگی به شمار می آید که در آن گیاهان متنوع زیادی رشد می کند و عمر برخی از آنان شاید به هزاران سال برسد. جانوران زیادی هم در آن زندگی می کنند و اعضای این جامعه‌ی گیاهی – جاوری هر یک می کوشند تا تعادل و پایداری خود را حفظ کنند. ظهور حیوانات در سطح کره زمین و زندگی جانوران همگی از برکت جنگل و پوشش های گیاهی است، زیرا قبل از وجود جنگل و گیاه فقط خزه ها و جلبک ها و قارچ ها رشد می کردند. بعد از مدتی سرخس ها رشد کردند، اما هنوز هیچ حیوانی وجود نداشت، زیرا گاز کربنیک در سطح زمین اجازه زندگی به آنان نمی داد. می گویند پیدایش انسان ها پس از جنگل بوده، زیرا انسان با اکسیژن تولیدی جنگل ها و میوه‌ی درختان و شکار حیوانات زندگی می کرده است. سه نوع جنگل در سطح زمین وجود دارد که شامل جنگل های استوایی، جنگل های مدیترانه ای و جنگل های معتدله شمالی می شود. در ایران نیز جنگل های متعددی وجود دارد که بیشترشان در شمال کشور واقع هستند ولی باید گفت در جنوب ایران نیز جنگل وجود دارد که یکی از آنها جنگل گلوبردکان محسوب می شود و در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با آنها بیشتر آشنا می کنیم.

درباره جنگل گلوبردکان

درباره جنگل گلوبردکان

جم یکی از شهرستان های جنوبی ایران به شمار می رود که در استان بوشهر قرار دارد و یکی از استراتژیک ترین شهرستان های کشور نیز محسوب می شود. این شهرستان از شرق و شمال‌شرقی به استان فارس، از جنوب به شهرستان عسلویه و از جنوب‌غربی به شهرستان کنگان و از شمال به شهرستان دشتی و شمال‌غربی شهرستان دیر محدود می‌شود. در این شهرستان می توانید شاهد جاذبه های گردشگری گوناگونی باشید که در دسته های تاریخی طبیعی قرار دارند. یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان جنگل گلوبردکان نام دارد که در در بخش ریز در شهرستان جم استان بوشهر واقع شده است. این جنگل بیش از دو قرن قدمت دارد و به سبب طبیعت زیبایش در بین گردشگران و مردم محلی بسیار محبوب است. این جنگل ها در معرض خطر و تخریب های متعددی قرار دارند که شامل آتش‌ سوزی های عمدی و سهوی، تخریب توسط انسان‌، دخالت ‌های ناسنجیده انسان‌ ها در طبیعت بخش ریز، تغییر کاربری، آلودگی ‌های ایجاد شده در این منطقه و کم‌ آبی می شود. از آنجایی که این جنگل، جنگلبان ندارد آسیب های فراوانی به آن وارد شده است و رودخانه دائمی آن به حد زیادی عقب نشینی کرده است.

ساختار و طبیعت جنگل

ساختار و طبیعت جنگل

در این جنگل می توانید شاهد درختان متعدد، پوشش گیاهی منحصر به فرد، جریان رودخانه دائمی، هوای مطبوع و همجواری کوه‌‌ ها باشید که از ویژگی های اصلی این جنگل محسوب می شوند. این جنگل مانند تمامی جنگل ها محل زندگی حیوانات و پرندگان زیادی است که بیش از چهل گونه پرنده مهاجر را در این جنگل شناسایی کرده اند. از میان آنها می توان به شاهین آمور، کورکور بال سیاه، عقاب طلایی، عقاب دوبرادر و … اشاره کرد. علاوه بر این ها در جنگل حیوانات مختلفی مثل کفتار راه راه، پلنگ، کله بز و … زندگی می کنند که از بین آنها کفتار راه راه از جمله گونه های در حال انقراض است. قرار گیری جنگل، کوهستان و رودخانه در کنار هم باعث شده است صحنه ای حیرت انگیز در آنجا ایجاد شود که گردشگران زیادی را به این سمت می کشاند. اگر می خواهید به این جنگل سفر کنید و در ضمن از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، مستر بلیط می تواند گزینه ای مناسب برای خرید بلیط مورد نظرتان باشد.

راه های دسترسی به جنگل

راه های دسترسی به جنگل

رفتن به این جنگل منوط به این شرط است که در ابتدا به شهرستان جم سفر کنید و برای این سفر هم یم توانید بلیط اتوبوس جم را به صورت آنلاین تهیه کنید و به این منطقه بروید. بعد از رسیدن به شهر جم باید با کمک وسایل نقلیه عمومی خود را به این جنگل برسانید که در 40 کیلومتری شهر جم قرار دارد. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید باید در جاده جم به ریز قرار بگیرید تا به این جنگل برسید.

بازدید از جنگل گلوبردکان

برای گشت و گذار در این ناحیه نیازی نیست هزینه ای بپردازید و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. در این محوطه امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد پس بهتر است وسایل مورد احتیاجتان را با خود ببرید تا در آنجا دچار مشکل نشوید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.