خانه فخری راور

0 292

خانه های تاریخی بخش عمده ای از بافت شهرهای تاریخی به شمار می رود که نشانگر هویت آن جامعه بوده، به خصوص دورۀ قاجار در معماری ایران نقش تأثیر گذار در این موضوع داشته است. معماری و خانه سازی در دورۀ قاجار با توجه به تأثیرپذیری برون مرزی در مواردی به تقلید صرف از آثار غربی بعضاً منجر می شد که تزئینات  و عناصر سازه ای را تحت تاثیر قرار می داده است. امروزه این خانه ها یکی از آثار تاریخی محسوب و افراد زیادی برای بازدید از آنها راهی می شوند. در اکثر شهرهای ایران می توان نمونه ای از این خانه های تاریخی را مشاهده کرد که مردم با دیدار از آنها به وضع زندگی مردم منطقه در گذشته آشنا می شوند. به همین خاطر می توان گفت که خانه های تاریخی به جزء اینکه از لحاظ معماری حائز اهمیت هستند، از لحاظ فرهنگی نیز با ارزش اند. امروزه برای اینکه بتوانند این خانه های تاریخی را زنده نگهدارند و از خطر نابودی نجات دهند آنها را تغییر کاربری می دهند. یکی از این خانه های تاریخی که امروزه از آن به عنوان اثری تاریخی یاد می شود و بسیار مورد توجه است، خانه فخری راور نام دارد.

معرفی خانه فخری راور

معرفی خانه فخری راور

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از آثار تاریخی شهرستان راور استان کرمان اطلاعاتی را برای شما ارائه خواهیم داد، که مطمئنا یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آید. شهرستان راور در استان کرمان واقع شده است و پیشینه ای غنی دارد که باعث شده است یکی از مقاصد سفر برای افراد علاقمند به تاریخ باشد. این شهر دارای آب و هوایی گرم و خشک است، بنابراین اگر قصد کردید که به این شهر سفر کنید بهتر است فصول خنک سال را برای اینکار انتخاب کنید. خانه فخری که در شهر راور قرار دارد و امروزه یکی از آثار گردشگری این شهر به شمار می رود از دوران پهلوی اول باقی مانده و بر اساس کتیبه سردر آن در سال 1327 ساخته شده است. این اثر  به خاطر معماری خانه و زیبایی که دارد، در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۱۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

معماری خانه فخری راور

معماری خانه فخری راور

اکثر خانه هایی که از گذشته در ایران باقی مانده اند از معماری یکسانی برخوردارند که از دوران قاجار سرچشمه می گیرد. در این نوع معماری خانه ها به صورت اندرونی و بیرونی ساخته می شدند و اکثرا دارای حیاط مرکزی هستند. خانه فخری راور نیز دارای همین نوع معماری است و حیاط مرکزی دارد که دور تا دور آن دیگر المان های خانه چیده شده اند. علاوه بر این، خانه فخری بادگیر و نور گیر خاصی دارد که نشانی از خانه های کویر است و از عناصر خانه های این منطقه به شمار می آیند. پلان خانه به صورت ال شکل است که برای ورود به آن ابتدا باید از یک هشتی گذر کنید که شما را به حیاط خانه می رساند. دیگر عناصر خانه گرداگرد حیاط قرار دارند. علاوه بر یک حیاط اصلی و بزرگ حیاطی کوچک نیز در پشت خانه دیده می شود که به حیاط خلوت مشهور است. برای ساخت این خانه مانند اکثر خانه های منطقه از خشت و گل استفاده کرده اند که از مصالح ساخت خانه در مناطق گرمسیری است. دلیل استفاده از این نوع مصالح نیز خنک ماندن خانه در فصل های گرم است. پوشش سقف بنا را نیز به صورت گنبدی ساخته اند که این موضوع به نوبه خود نیز سبب خنک ماندن محیط داخلی خانه می شود. در داخل حیاط درخت های بلند و حوضی وجود دارد که باعث زیبایی دو چندان خانه شده و نمایی دو چندان جذاب به آن داده است.

راه های دسترسی به خانه فخری

راه های دسترسی به خانه فخری

این خانه تاریخی در شهر راور استان کرمان قرار دارد، پس اگر دوست دارید که این خانه را از نزدیک ببنید کافی است سفری به این منطقه داشته باشید. برای سفر به راور اتوبوس از گزینه های اصلی محسوب می شود. خرید بلیط اتوبوس راور را می توانید از مستر بلیط انجام دهید و از مزایایی، که شامل تخفیف بر روی برخی از بلیط ها می شود، نیز بهره مند شوید. خانه فخری در خیابان ثامن الحجج راور قرار دارد و برای رفتن به آن می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی درون شهری هم استفاده کنید و خود را به این ناحیه برسانید.

بازدید از خانه فخری راور

اگر دوست دارید از این خانه بازدید کنید باید این نکته را یادآور شویم که این خانه اکنون به رستورانی سنتی تبدیل شده است و شما می توانید ضمن دیدار از بنای خانه، به صرف غذا نیز بپردازید. دیدار از ساختمان هزینه ای برای شما ندارد و تنها باید هزینه ای را بابت غذا بپردازید. ولی توصیه می کنیم در صورت سفر به این شهر حتما به دیدار از این اثر تاریخی بروید و لحظاتی خوش را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.