قلعه قهقهه راور

0 315

استان کرمان، که یکی از استان های پرطرفدار برای سفر است، شهرستان های بسیاری دارد که سرشار از آثار تاریخی هستند و خود به تنهایی می توانند مقصدی برای سفر باشند. یکی از این شهرستان ها راور نام دارد که در قسمت شمالی استان قرار دارد و از دیرباز مرکز زندگی مردمان بسیار بوده است. این شهر به واسطه قدمتی که دارد آثار تاریخی زیادی را در دل خود نهان کرده است. آب و هوای این منطقه گرم و خشک است بنابراین اگر میل سفر به این ناحیه را دارید پیشنهاد مجله مستر بلیط به شما سفر در فصول سرد سال است تا بتوانید بهتری بهره را از این سفر ببرید و گرمای هوا موجب آزارتان نشود. از آثار تاریخی موجود در شهرستان راور می توان برج فیض آباد، برج امیر نخعی، خانه زرتشتیان روستای دهوج راور، حمام مرتضی علی، کاروانسرای چاه کوران، کاروانسرای چهل پایه، کاروانسرای حوض پنج و آب ‌انبار، حمام و آب‌انبار پایاب رجبی، روستای متروکه ده مهدی، قلعه تاریخی گوهجرد، قلعه قهقهه و بسیاری دیگر را نام برد. اگر دوست دارید در مورد قلعه قهقهه راور اطلاعات بیشتری کسب کنید بهتر است ادامه این مطلب را دنبال کنید.

معرفی قلعه قهقهه راور

معرفی قلعه قهقهه راور

در گذشته قلعه ها را برای حفاظت می ساختند و از آنها برای مصارف نظامی استفاده می کردند. برخی دیگر نیز برای زندگی حاکم شهر یا منطقه مورد استفاده قرار می گرفتند ولی اکثر آنها برای حفاظت ساخته می شدند و کاربری اصلیشان همین موضوع بود. امروزه این قلعه های تاریخی که زمانی نماد استقامت و استحکام بودند تبدیل به آثار تاریخی شده اند و از این مورد توجه هستند و افراد علاقمند زیادی برای دیدار از آنها راهی می شوند. یکی از این قلعه ها در شهرستان راور استان کرمان قرار دارد و با نام قلعه قهقهه راور شناخته می شود. زمان ساخت این قلعه را مربوط به دوران ساسانی می دانند که پس از اسلام نیز مورد بهره برداری قرار داشت. موقعیت دقیق این قلعه را می توان در 3 یا 4 کیلومتری شهر راور و در بین دو روستای ده شیب و علی آباد دانست. این قلعه تاریخ اول فروردین ماه سال ۱۳۴۵ با شماره ثبت ۴۹۸ به عنوان یکی از آثار تاریخی ایران ثبت ملی شد.

تاریخچه قلعه قهقهه راور

داستان های زیادی در مورد این قلعه بر سر زبان مردم محلی است که در یکی از آنها گفته می شود که در این قلعه افرادی ظالم و ستمگر زندگی می کردند که بر اثر ستمی که روا می داشتند قلعه به تلی از خاک تبدیل شده است.  البته نمی توان این داستان را به طور دقیق تایید کرد. زیرا به احتمال زیاد این قلعه بر اثر بلایای طبیعی یا جنگ هایی در این منطقه در می گرفت از بین رفته است. در دوران های مختلف، افرادی برای پیدا کردن اشیا قیمتی دست به حفاری های غیر مجاز در این قلعه زده که باعث شده اند بخش زیادی از آن بین برود.

برای سفر به روار اتوبوس بهترین گزینه است و برای خرید بلیط اتوبوس راور از مستر بلیط کمک بگیرید و از مزایای آن بهره مند شوید.

معماری قلعه

این قلعه بر روی تپه ای بنا شده و پلان آن به صورت دایره ای شکل است. برای ساخت آن از خشت و گل استفاده کرده اند که مشخصه اصلی بناهای موجود در این منطقه است، البته در برخی از قسمت های آن می توان آثاری از آجر را نیز دید. خشت های به کار رفته در این بنا ابعادی برابر با 30 در 10 دارند. در اطراف این قلعه خندق هایی به چشم می خورد که به احتمال زیاد برای دور ساختن دشمن و بالا بردن امنیت قلعه مورد استفاده بوده است. امروزه قسمت هایی زیادی از قلعه باقی نمانده است و بیشتر بخش های آن تخریب شده اند در حال حاضر تنها دروازه ورودی قلعه و بقایای تعدادی از اتاق‌های آن دیده می شوند. در بالای قلعه آثاری از دیوارهای کم ارتفاعی موجود است که به احتمال بسیار بر فراز بام قلعه بوده‌اند.

راه های دسترسی به قلعه قهقهه

راه های دسترسی به قلعه قهقهه

همانطور که در بخش های قبلی گفته شد این بنا در شهرستان راور قرار دارد، بنابراین برای اینکه به بتوانید به این قلعه برسید در ابتدا باید به شهر راور و پس از آن به روستای ده شیب بروید. برای رفتن به روستای ده شیب می توانید از خودرو های حمل و نقل عمومی درون شهرستانی استفاده کنید. در صورت تمایل نیز می توانید از خودروی شخصی برای این سفر استفاده کنید و به صورت یکراست خود را به روستای ده شیب برسانید.

بازدید از قلعه قهقهه راور

برای دیدار از این بنا نیازی نیست هزینه ای بپردازید و این از محسنات آن است ولی اینکه نکته را در نظر داشته باشید که این بنا بر روی تپه ای قرار دارد و برای دیدنش باید از این تپه بالا بروید. پس موقع این کار بهتر است لباس و کفش مناسب به تن داشته باشید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.