آبشار فدامی داراب

0 128

يكی از مهم ترين عواملی كه بر توسعه گردشگری يك كشور اثر گذار است، منابع طبيعی به شمار می رود. منابع طبيعی شامل آب و هوا، سواحل، دريا و امتداد ساحلی، گياهان و حيوانات خاص، رودها، درياچه ها، جنگل ها، كوه ها، غارها، آبشارها، چشم اندازها و مناظر پنهان است. برخی از فعاليت های تفريحی كه در اين جاذبه های طبيعی انجام می شوند و بر توسعه گردشگری مؤثر هستند عبارتند از شكار، ماهيگيری بر روی رودخانه و درياچه، راهپيمايی، اسب سواری، كوهنوردی، كانوسواری، قايقرانی آب های آرام و خروشان، ورزش های كنار ساحل، اسكی روی آب، قايق سواری، موج سواری، گلف، تيراندازی، شنا و … . سفری که با هدف دیدار از منابع طبیعی انجام می گیرد، طبیعت گردی نامیده می شود و در بین افراد زیادی محبوبیت دارد. طبیعت گردی نیز به عنوان یکی از گونه های بسیار گسترده و به سرعت در حال گسترش گردشگری می تواند نقش مهمی را در رشد و توسعه منطقه ای، کاهش فقر، اشتغال زایی، کسب درآمد و حمایت از جوامع محلی و مسائل زیست محیطی ایفا کند. در ایران جاذبه های طبیعی متعددی وجود دارد که امروزه به عنوان جاذبه گردشگری مورد توجه است که یکی از آنها آبشار فدامی داراب به شمار می آید.

معرفی آبشار فدامی داراب

معرفی آبشار فدامی داراب

شهرستان داراب، در جنوب شرقی استان فارس قرار دارد و فاصله شهر داراب تا شیراز ۲۴۲ کیلومتر است. داراب به شهرستان‌های زرین‌دشت، استهبان، نیریز، فسا لارستان و استان هرمزگان محدود می شود و وسعت آن در حدود ۷٬۵۰۰ کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا ۱٬۱۸۰ متر است. این شهرستان آب و هوایی گرمسیری دارد ولی در بخش هایی از آن که کوهستانی است آب وهوایی خنک تر دارد. در این بخش جاذبه های طبیعی مختلفی وجود دارد که یکی از آنها آبشار فدامی داراب نامیده می شود. آبشار فدامی، یکی آبشارهای استان فارس به شمار می رود که در شهر فدامی، شهرستان داراب واقع شده ‌است. فاصله این آبشار از مرکز استان فارس ۳۸۰ کیلومتر و در آخرین نقطه جنوب شرقی فارس در مسیر بندرعباس واقع شده ‌است. این آبشار در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان داراب شناخته می شود و سالانه افراد زیادی چه از داخل استان و چه استان های همجوار به دیدن این آبشار می روند. در فاصله 130 کیلومتری جنوب شرق داراب و در دل گرمای سوزان چشمه ای از دل کوه می جوشد و جریان دارد که سرچشمه این آبشار زیبا است. این آبشار در منطقه فورگ (فرگ) و در شهر فدامی در مسیر جاده ترانزیتی شیراز به بندرعباس واقع شده است.

ساختار و طبیعت آبشار

ساختار و طبیعت آبشار

از ویژگی های این آبشار، وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم در میان آب های آن است. ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده 10 تا 15 متر است. در فاصله 20 متری این آبشار آب شور و شیرین باهم مخلوط می شوند و حوضچه ای در زیر پای خود به وجود می آورد که از جذابیت ویژه ای برخودار است. سرچشمه آبشار شور فدامی در 500 متری آن است و در کنار این منطقه نخل های خودرو بسیاری رشد کرده اند. در زیر آبشار حوضچه ای بزرگ پدید آمده و در بالای آن پوششی متراکم از گیاهان بلند و نیزار دیده می شود. از ویژگی های ارزشمند این آبشار، دایمی و شیرین بودن آب آن است که با توجه به موسمی و شور بودن اکثر آب های جاری در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

راه های دسترسی به آبشار

این آبشار در شهرستان داراب قرار دارد و برای دیدن آن باید به این شهرستان سفر کنید. بلیط اتوبوس داراب را خریداری کنید و به این شهر سفر کنید.

راه های دسترسی به آبشار

بازدید از آبشار فدامی داراب

دیدن این آبشار رایگان است و برای دیدار از آن نیازی به پرداخت هزینه نیست. در این محل امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد. مجله مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به این شهرستان از این آبشار دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.