مسجد ازیران؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 322

مسجد ازیران یکی از مسجد های خاص در اصفهان است که دارای ۴ ایوان، محراب گچ بری شده، گنبد آجری و یک سنگ ‌نوشته با خط کوفی و نقش های زیبا است. اصفهان از پر بازدید ‌ترین شهرهای ایران است که هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. برای آشنایی بیشتر با این مسجد تا انتهای مجله مستر بلیط همراه ما بمانید.

تاریخچه مسجد ازیران

تاریخچه مسجد ازیران بسیار قدیمی است و از همین رو می توان گفت که قدمتی بسیار دیرینه دارد و همین ارزش آن را نسبت به مساجد دیگر دو چندان کرده است. با توجه به گفته افراد محقق، ساخت این مسجد در دوران سلجوقی انجام گرفته و در تاریخ ۱ دی ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۹۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر اصفهان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “اصفهان” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف مسجد ازیران

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این مجموعه طی چند مدت گذشته مورد مرمت و باز سازی ‌قرار گرفت و از حالت ویرانه به یک بنای زیبا تبدیل ‌شد. این مسجد بر روی یک سکو قرارگرفته است که حدود ۱ متر از زمین فاصله دارد. این بنا در گذشته شامل رواق، صحن، ایوان و گنبد خانه بوده و امروزه فقط گنبد خانه و بقایایی از راهروهای آن به جا مانده و دارای نقشه هایی هشت ضلعی است. در واقع این بنا دارای نمایی سه طبقه و یک طبقه گنبد دایره ‌ای است و در طرفین دو پنجره در بالا قرار دارد که همین باعث می‌ شود تا بنا به‌ صورت یک مخروط دیده شود.

برای سفر به این شهر می توانید بلیط اتوبوس اصفهان را خریداری کنید و این مسجد را مشاهده کنید. نمای بیرون این بنا ساده و آجری است و تنها در قسمت گردن گنبد، کتیبه ‌ای به خط بنایی از آجر تراش بر زمینه آجر قرمز قرار دارد که جمله الله ‌اکبر بر روی آن تکرار شده است و در بالای آن ها ۴ پنجره کوچک وجود دارد. در زیر گنبد مسجد، کتیبه ‌ای آجری دیده می شود که آیات قرآنی زیادی بر روی آن نوشته شده است.

در گوشه ساختمان این بنا، یک راه پله وجود دارد که شامل ۱۵ پله است. روی گنبد این مسجد محرابی سه متری که یک قسمت بالای آن گچ کاری شده است دیده می شود. این گنبد بسیار مشهور است و یکی از دلایل شهرت آن، ارتفاع عظیم و با شکوهش است.

به افرادی که قصد خرید بلیط از یک سایت معتبر را دارند، پیشنهاد می کنیم به سایت مستر بلیط مراجعه کنند و با خیال راحت اقدام به خرید بلیط های مورد نظر شان کنند. نا گفته نماند که در کنار مسجد ازیران، چند امامزاده و قبرستان که مربوط به روستای ازیران هستند، قرار دارد.

شرایط بازدید از مسجد ازیران

شرایط بازدید

برای بازدید از این مسجد زیبا و تاریخی نیازی نیست که بلیط ورودی تهیه کنید و می توانید در هر زمانی که بخواهید به آن جا بروید.

راه های دسترسی به مسجد ازیران

مسجد ازیران در شهرستان اصفهان، روستای ازیران در ۳۰ کیلومتری شرق اصفهان جای گرفته است. شما می توانید با خرید بلیط هواپیما اصفهان و یا هر وسیله مسافر بری دیگر راهی این شهر شوید و از دیدن مسجد ازیران لذت ببرید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.