روستا کهن ترین شکل سکونتگاه های بشری و روستانشینی یکی از قدیمی ترین شیوه های زندگی بشری است. روستاها از گذشته به عنوان اجتماعات پایه، نقش اساسی در شکوفایی جوامع و تمدن ها داشته اند و با توجه به نقش های متعددی که در فرایند توسعه ملی، به ویژه در زمینه تأمین غذایی بر عهده دارند، رشد و توسعۀ آنها، اهمیت و ضرورت زیادی دارد. امروزه سفر کردن به یکی از اصلی ترین نیازهای انسان تبدیل شده است و سالانه افراد زیادی به سفر می روند و یکی از مقاصدی که افراد برای سفر انتخاب می کنند، روستاها هستند. همین موضوع نوعی از گردشگری با نام گردشگری روستایی را به وجود آورده است. گردشگری روستایی، عبارت است از همۀ فعالیت های گردشگری در محیط روستایی، با توجه به فرهنگ و بافت سنتی روستا، هنر و صنایع روستایی و آداب و رسوم سنتی است که می توان با برنامه ریزی اصولی و مناسب، شناسایی مزیت ها و محدودیت های آن در توسعه مناطق روستایی نقش مؤثری ایفا کرد. کشور ایران با داشتن منابع سرشار و زیبای طبیعی جزء یکی از ده کانون شکل گیری تمدن بشری در جهان به شمار می رود. یکی از روستاهای ایران که سالانه افراد زیادی برای تفریح به آنجا می روند، روستای اسطلخ جان در شهرستان رودبار به شمار می رود.

معرفی روستای اسطلخ جان  معرفی روستای اسطلخ جان

رودبار یکی از شهرستان های استان گیلان به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای گردش این محل را انتخاب می کنند. این شهرستان دارای جاذبه های متنوعی است که یکی از آنها، روستای اسطلخ جان به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری اطلاعات کاملی را برای شما ارائه می دهند. روستای اسطلخ جان از توابع بخش رحمت‌آباد شهرستان رودبار و در 10 کیلومتری شهر رستم‌آباد و 22 کیلومتری رودبار قرار دارد. ان روستا از شمال به روستای شهران و اتوبان قزوین – رشت، از غرب به کوه ‌های درفک و ارتفاعات جنگلی، از جنوب به روستا‌های لیسن، فتحکوه، دیورش و شیر کوه و از سمت شرق به روستای خرشک و شهر تونکابن محدود می شود. این روستا از جمله روستاهایی به شمار می رود که دارای قدمتی طولانی است و در گذشته با نام «سلچان» شناخته می شد. با گذشت زمان و با توجه وجود استخرهای فراوان در آن به نام اسطلخ جان تغییر نام داد، که اسطلخ در گویش محلی به معنی استخر است. شغل اصلی مردم روستا کشاورزی و دامداری است و منبع درآمد آنها فروش محصولاتشان محسوب می شود.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

روستای اسطلخ جان از دو بخش جلگه ‏ای و کوهپايه‏ ای تشکيل شده است که نواحی کوهپايه‏ای آن، مساحت بيشتری دارد و ارتفاع آن از سطح دريا در حدود 320 متر است. آب و هوای روستا در قسمت دامنه ‏ای معتدل و مرطوب و در قسمت جلگه ‏ای گرم و مرطوب است. خانه های مردم روستا یکی از دیدنی های این روستا محسوب می شود که در دو نوع سنتی و جدید وجود دارند. مصالح به کار رفته در خانه‏های قديمی شامل چوب، گل، سنگ و پوشال است. در این روستا جاذبه های گردشگری گوناگونی به چشم می خورد که یکی از آنها امامزاده محتشم به شمار می رود که در قلب جنگل انبوه قرار دارد و هر ساله افراد زیادی برای زیارت و سیاحت به آن می روند. رودخانه سفید رود از جنوب این روستا عبور می کند که می توان گفت یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آن است. اطراف رودخانه شالیزارهای بی شماری وجود دارد که خود از زیباترین صحنه هایی هستند که در آن به چشم می خورد.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای دسترسی به این منطقه باید در ابتدا راهی سفر به شهرستان رودبار شوید و سپس از آنجا به سمت روستا حرکت کنید. برای رفتن به رودبار، می توانید بلیط اتوبوس رودبار را خریداری کنید و به آنجا بروید و سپس با وسایل نقلیه عمومی موجود در این شهر به این روستا بروید. اگر با خودرو شخصی به سفر می روید باید از جاده خود را به این روستا برسانید.

بازدید از روستای اسطلخ جان

برای دیدار از این روستا نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. بهترین زمان برای سفر به این منطقه بهار و اوایل تابستان به شمار می رود زیرا هوا در این ناحیه خنک و مطبوع است. مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورت سفر به این ناحیه حتما از این روستا دیدن کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *