مدل های مختلفی از سفر و گردشگری وجود دارد که یکی از آنها گردشگری روستایی محسوب می شود، در این نوع از گردشگری، افراد برای گذران اوقات فراغتشان راهی روستاها می شوند. گردشگری روستایی و خانه های دوم از گذشته تا كنون، پيوندی ناگسستنی با يكديگر داشته اند، بدين گونه كه روستاهای مورد توجه اقشار بالای جامعه و شاهزادگان برای گردشگری، تفريح و مانند آن، اغلب همان روستاهای ييلاقی و خوش آب و هوا بودند كه در آنها خانه های دوم گسترش می يافت. با وجود سابقه طولانی شكل گيری و گسترش خانه های دوم، گردشگری خانه های دوم به شكل امروزی، به طور عمده مربوط به سال های پس از جنگ جهانی دوم است. تقويت تدريجی بنيه اقتصادی جهان در آن سال ها و افزايش درآمد و ارتقای سطح رفاه و به دنبال آن، اهميت يافتن مقوله اوقات فراغت، منجر به افزايش تقاضا برای گذراندن اوقات فراغت كوتاه مدت در مناطق غير شهری شد. در ايران نيز، به ويژه در نواحی كوهستانی مجاور شهرهای بزرگ و همچنين سواحل دريای خزر، از چند دهه گذشته خانه های دوم با هدف گذران اوقات فراغت گسترش يافته است. ناحيه روستایی و كوهستانی البرز از معدود نواحی كشور است كه خانه های دوم به طور عمده از دهه 1340 در آن رواج يافته است. یکی از این روستاها، روستای داماش در استان گیلان و شهرستان رودبار به شمار می رود.

معرفی روستای داماش

معرفی روستای داماش

استان گیلان یکی از گردشگر پذیرترین استان های ایران به شمار می رود که در شمال کشور قرار گرفته است. این استان دارای شهرستان های متنوعی است که یکی از آنها، شهرستان رودبار محسوب می شود. شهرستان رودبار یکی از وسیع ترین حوضه های جنگلی و مرتعی استان گیلان است و بخش عظیمی از این جنگل ها و مراتع در حوضه آبخیز سفید رود واقع است. اقتصاد شهرستان رودبار بر پایه کشاورزی و دامداری و مهم ترین محصول این شهرستان زیتون است. در این شهرستان جاذبه های طبیعی زیادی وجود دارد که یکی از آنها روستای داماش به شمار می رود، که در این مطلب از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار می دهیم. این روستا در فاصله 63 کیلومتری از شهرستان رودبار قرار دارد و از روستاهای ییلاقی شهر جیرنده، بخش عمارلو به شمار می رود. همچنین این روستا در حدفاصل جاده رشت به تهران، بین لوشان و بره سر قرار دارد. این روستا ییلاق بسیاری از مردم شهرهای اطراف و حتی سراسر ایران به شمار می رود و افراد زیادی در تابستان راهی این منطقه می شوند. طبیعت زیبا و آب و هوای مناسب افراد و گردشگران بسیاری به این منطقه می کشاند.

ساختار و طبیعت روستا

ساختار و طبیعت روستا

 این روستا دارای طبیعتی بی نظیر است و منطقه‌ای کوهستانی به شمار می رود و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح آب‌های آزاد قرار دارد. این روستا در مختصات جغرافیایی ۴۹ ۴۸ ۳۱شرقی و ۳۶ ۴۵ ۲۰ شمالی واقع شده ‌است. این روستا، از سمت شمال به روستای صیغلده خورگام، از جنوب به مراتع روستاهای گزنه چاک و قوشه لانه خورگام، از شرق به زمین‌های جنگلی و از غرب به جنگل شینه چاک و منطقه لاباربن محدود می شود. روستای داماش، بهار و تابستانی معتدل و خنک، و پاییز و زمستانی سرد دارد. یکی از جاذبه های طبیعی این روستا که شهرت بسیاری دارد، سوسن چلچراغ به شمار می رود، این گل بسیار کمیاب است به همین خاطر از جمله جاذبه های این منطقه محسوب می شود. ساکنان داماش، اهمیت و ارزش زیادی برای این گل قائل هستند و از این رو، در خرداد ماه که گل های سوسن چلچراغ شروع به رویش می کنند، جشنی باشکوه و جالب توسط اهالی برپا می‌ شود.

نکته جالب توجه در مورد این گل این است که اولین گلی به شمار می رود که در لیست جاذبه های ملی ایران ثبت شده است. در حال حاضر منطقه‌ای به مساحت چهار هکتار توسط سازمان حفاظت محیط زیست برای نگهداری و حفاظت از سوسن چلچراغ اختصاص داده شده است. این گل تنها در ایران و جمهوری آذربایجان یافت می شود، به همین خاطر جاذبه اصلی این روستا را می توان این گل دانست. گرداگرد این روستا را جنگل های بسیاری احاطه کرده اند که می توان آنها را از دیگر جاذبه های طبیعی این منطقه به شمار آورد.  در اطراف روستا چشمه های آب معدنی وجود دارد که می توانید از آنها نیز دیدن کنید. در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا چشمه اصلی داماش قرار گرفته، که البته دارای املاح معدنی فراوانی مثل سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلسیم است.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای دیدار از این روستا می توانید اقدم به خرید بلیط اتوبوس رودبار کنید و راهی این شهرستان شوید و سپس از آنجا به سمت روستا حرکت کنید. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید می توانید از جاده بره سر – توتکابن به این وستا بروید و از زیبایی های آن بهره مند شوید.

بازدید از روستای داماش

برای دیدار از این روستا نیازی نیست هزینه پرداخت کنید و همچنین در اینجا امکانات مناسبی وجود دارد که می توانید استفاده کنید. اگر تماسل دارید شب را در این روستا بگذرانید می توانید از اهالی خانه کرایه کنید و شب را در این محل بگذرانید. مستر بلیط پیشنهاد می کند در ماه خرداد و تیر برای سفر به این دهکده اقدام کنید که زمان رویش گل های سوسن چلچراغ است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *