در گوشه و کنار کشور ایران، امامزاده هایی وجود دارند که ارزش زیادی برای مزدم دارند و حتی برای برخی آرامگاه های مجلل درست کرده اند. امامزاده ملک خاتون هم یکی از همین امامزاده ها است که در شهرستان فارسان واقع شده است و علاوه بر این که مکانی برای توریستان محسوب می شود، خیلی از مردم بومی و محلی او را عبادت می کنند. این امامزاده یا بقعه، دارای قسمت های مختلفی است که در ادامه مجله مستر بلیط به تاریخچه قدیمی و جزئیات بنای آن می پردازیم.

درباره امامزاده ملک خاتون

امامزاده ملک خاتون، یک بقعه در شهرستان فارسان است. این آرامگاه نسبتا قدیمی، محلی برای راز و نیاز عبادت افراد بومی و محلی و حتی گرشگران است. این بنای مذهبی از اهمیت زیادی برای مردم فارسان برخوردار است و هرساله عموم برای عزا داری و اجرا کردن مراسم های مذهبی داخل بقعه جمع می شوند. همچنین امامزاده ملک خاتون، به یکی از ۱۴ امام مرتبط است که در بخش بعدی راجب جزئیات تاریخی ان بیشتر توضیح می دهیم.

درباره امامزاده ملک خاتون

تاریخچه امامزاده ملک خاتون

ملک خاتون که دختر امام موسی کاظم ( ع) است، در شهر فارسان، دار فانی را وداع گفت و به همین دلیل مقبره او، برای افراد ارزش زیادی دارد. این مقبره بنایی قدیمی دارد و به عنوان یک مکان تاریخی شهر فارسان‌ هم محسوب می شود. همچنین در برخی از قسمت های تاریخ، از حکمرانی این فرد بر روی شهرستان ها نام برده شده که البته این موضوع به صراحت کامل بیان نشده و فقط در شک و شهبه است.‌ اما با توجه به اتفاقات و وقایع تاریخی می توان گفت که ملک خاتون یک فرمان روای بانو بوده است.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در مطالب بالاتر به این‌ نکته اشاره کردیم، این‌ بقعه دارای بخش های مختلفی است که این قسمت ها شامل ایوان، گنبد و حرم هستند. آرامگاه ملک خاتون دارای ساختمان نسبتا بزرگی است که جنسی از آجر و سنگ دارد. زمانی که وارد این مکان مذهبی می شوید، می توانید ساختمان زیبای او که نمایی متفاوت دارد را مشاهده کنید و پس از گذشتن از  درب اصلی چوبی حرم، آرامگاه یا همان قبر که دور تا دور آن را ضریح پوشانده است ببنید. در کل ساختمان آرامگاه به جز قسمت اصلی که مقبره در آن قرار دارد، دارای چند اتاق یا چند دری دیگر هم است که برخی از آنان برای عزاداری ها و … استفاده می شوند. همچنین در بازدید از بقعه ملک خاتون، می توانید گنبد نسبتا بزرگ آن را هم مشاهده کنید که در سنت ایران و افراد مسلمان، گنبدها نماد امامزاده یا آرامگاه افراد پاک و مطهر هستند. این بنا درست در مرکز شهر فارسان واقع شده و به همین دلیل به خیلی از مکان های تفریحی دیگر نزدیک است. مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند که اگر برای بازدید از این آرامگاه رفتید، حتماً سری هم به بقیه جاذبه های شهرستان زیبای فارسان بزنید.

شرایط بازدید از امامزاده ملک خاتون

شرایط بازدید از امامزاده ملک خاتون

بقعه ملک خاتون، دارای شرایط و محدودیت هایی است و در همه ساعات از شبانه روز نمی توان به آنجا رفت. ساعت ورود به آرامگاه از ساعت ۸ الی ۹ شب و در برخی از روزهای بخصوص هم تعطیل است.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آرامگاه سیده ملک خاتون، در شهرستان فارسان واقع شده است و افراد می توانند با تمامی وسایل نقلیه برای بازدید از امامزاده بروند؛ زیرا این مکان دارای پارکینگ هم است تا گردشگران و عموم بتوانند بدون محدودیت از آنجا بازدید کنند. همچنین اگر جز دسته از افرادی هستید که علاقه ندارید با وسایل نقلیه شخصی به آنجا سفر کنید یا این امکان برایتان وجود ندارد، می توانید با تهیه کردن بلیط اتوبوس فارسان، به این شهر زیبای چهار محال سفر کنید و از این امامزاده و بقیه جاذبه های گردشگری بازدید کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *