دبی اکسپو 2020

0 175

همایش های گوناگونی هر ساله در سراسر جهان برگزار می شود که یکی از آنها «اکسپو» (Expo) به شمار می رود. دبی اکسپو 2020 یک رویداد جهانی محسوب می شود که هدف آن آموزش، ارتقاء، پیشرفت و تقویت همکاری بین مردم جهان است. اکسپو را می توان  بزرگترین محل ملاقات مردم در جهان دانست که کشورها، بخش خصوصی، جامعه مدنی و عموم مردم را، در نمایشگاه های تعاملی، نمایش های زنده، کارگاه ها، کنفرانس ها و … گرد هم می آورد. کار نظارت بر این نمایشگاه بر عهده سازمانی با نام اختصاری BEI است که یک سازمان بین دولتی به شمار می رود، که وظیفه نظارت و تنظیم کلیه نمایشگاه های بین المللی، که بیش از سه هفته به طول می انجامند و ماهیت غیر تجاری نیز دارند، را بر عهده دارد. این سازمان در ابتدا با 31 کشور عضو، کار خود را در سال 1928 شروع کرد و امروز دارای 169 عضو است و دفتر مرکزی آن در شهر پاریس قرار دارد.

تاریخچه اکسپوهای جهانی

تاریخچه اکسپوهای جهانی

به مدت 170 سال است، که هر 5 سال یکبار، این نمایشگاه برگزار می شود و محلی برای نمایش بزرگترین نوآوری هایی است که دنیای امروز ما را شکل داده اند. نوآوری هایی زیادی در طول تاریخ از طریق این نمایشگاه به جهانیان معرفی شد که از میان آنها می توان تلویزیون، کامیپوتر، تلفن و انواع خوراکی ها را نام برد. بسیاری از نوآوری های خوراکی که به نوبه خود انقلابی در صنعت غذایی به حساب می آمدند و در این نمایشگاه جهانی به نمایش درآمدند که از آن جمله می توان به پاپ کورن و کچاپ هاینز، در نمایشگاه صدساله فیلادلفیا در سال 1876، و بستنی مخروطی (قیفی) در نمایشگاه لوئیزیانا در سنت لوئیس در سال 1904 اشاره کرد.

دبی اکسپو 2020 چیست؟

اکسپو 2020 دبی، اولین نمایشگاه جهانی به شمار می رود که در منطقه خاورمیانه، آفریقا و آسیای جنوبی برگزار می شود و در 1 اکتبر 2021 (9 مهرماه 1400) درهای خود را به روی عموم باز می کند و تا تاریخ 31 مارس 2022 (11 فرودین 1401)، به مدت 6 ماه، ادامه خواهد داشت. این نمایشگاه در ابتدا قرار بود در تاریخ 20 اكتبر 2020 تا10 آوریل 2021 برگزار شود ولی به دلیل بیماری همه‌گیر کوید 19 به تعویق افتاد و به این تاریخ موکول شد. علی رغم اینکه این نمایشگاه در سال 2021 برگزار می شود ولی بازهم از آن با نام دبی اکسپو 2020 یاد می شود و با شعار «اتصال ذهن ها، خلق آینده» شروع به کار می کند. این نمایشگاه یک رویداد 182 روزه‌ی چشمگیر، روشنگر از نظر فکری و الهام بخش از نظر احساسی خواهد بود، زیرا بیش از 200 شرکت کننده، از جمله کشورها، سازمان های چند جانبه، مشاغل و موسسات آموزشی و همچنین میلیون ها بازدید کننده، بزرگترین و متنوع ترین نمایشگاه جهانی را ایجاد خواهند کرد. در هفته های اختصاصی که در طول نمایشگاه برگزار می شود، راه حل های مشارکتی برای چالش های جهانی از جمله تغییرات آب و هوا، سلامتی، نابرابری و تخریب محیط زیست نیز بررسی می شوند.

محل برگزاری اکسپو 2020

محل برگزاری اکسپو 2020

این نمایشگاه در محلی برابر با 438 هکتار، در جنوب دبی، بر گزار می شود که از لحاظ معماری بسیار بی نظیر است و هر کشوری در این محوطه غرفه هایی را به خود اختصاص می دهد که در آنها پیشرفته ترین فناوری هایشان در تمامی زمینه ها به نمایش می گذارند. مرکز این محل، الوصل پلازا است که سه  سایت اصلی دیگر آن را، با موضوعات فرصت، تحرک و پایداری، بهم متصل می کند. هر یک از این سایت ها نیز به غرفه هایی کوچک تر تقسیم می شوند. علاوه بر این، این مجموعه یک گنبد باز با گنجایش ١٠ هزار نفر دارد که قطر این گنبد ١٥٠ متر و ارتفاع آن ٦٥ متر می شود. برای دسترسی بهتر به این محل، متروی آن، از یکسال پیش از شروع نمایشگاه، آماده به کار شده است.

اکسپو دبی 2020 برای چه کسانی مناسب است؟

این رویداد یکی از بزرگترین اتفاقاتی است که در جهان رخ می دهد و از آن به عنوان سومین همایش بزرگ جهانی یاد می شود. همانطور که در بخش های قبل توضیح دادیم در این نمایشگاه به‌روزترین فناوری های جهان در تمامی زمینه ها به نمایش گذاشته می شود و در آن هر شخصی می تواند بنابر سلیقه اش قسمتی را بیابد که در آن اطلاعات به روزی از صنعت مورد علاقه اش را کسب کند، بنابر این می توان گفت که این رویداد برای تمامی افراد با هر سن و جنسیتی که باشند می تواند بسیار هیجان انگیز و جذاب باشد. با رفتن به این نمایشگاه حتی می توانید پی ببرید که به چه چیزی علاقه دارید و در چه راهی می توانید گام بردارید، ایده های جدید در مورد زندگی، کسب و کار و روش زندگی کسب کنید و در کنار تمام این ها با افرادی تعامل پیدا کنید که از سراسر جهان به این نمایشگاه می آیند. در دورانی که پندمی اجازه سفر به افراد را نمی دهد، با رفتن به این نمایشگاه می توانید با مجوز سفر این نمایشگاه به 192 کشور جهان سفر کنید. از آنجایی که این نمایشگاه امسال در امارات متحده عربی و در دبی برگزار می شود، می تواند بهترین فرصت برای ایرانیان باشد تا بتوانند با هزینه ای کمتر، از این نمایشگاه دیدن کنند. افراد زیادی برای دیدار از این نمایشگاه، بلیط هواپیمای دبی را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن خریداری می کنند و برای سفر به این نمایشگاه آماده می شوند.

بخش های مختلف دبی اکسپو

بخش های مختلف دبی اکسپو

همانطور که در بخش های قبل اشاره کردیم، این نمایشگاه دارای سه زیرمجموعه موضوعی با نام های پایداری، تحرک و فرصت خواهد بود که هر کدام از آنها غرفه مخصوص به خود را دارند.

پایداری

این بخش مربوط به پایداری منابع طبیعی است و می توان در آن انواع مختلفی از جاذبه های طبیعی مربوط به کشور های مختلف را مشاهده کرد. هدف از این موضوع ایجاد پایداری در تمامی صنعت های موجود در دنیا و حفاظت از کره زمین است. هنگامی که در منطقه پایداری به گشت و گذار می پردازید، برخی از پیشرفته ترین فناوری های جهان را مشاهده خواهید کرد. در این بخش آنچه کشورها برای حمایت از پایداری انجام می دهند را می بینید و می توانید مشاهد کنید که چگونه بشر می تواند از زندگی هماهنگ با طبیعت، در آینده ای با تکنولوژی بالا، لذت ببرد. در زیر انرژی خورشیدی و چگالش آب «درختان» و در کنار آبی، که از کانال های آبیاری سنتی «فلاج» عبور می کند، قدم بزنید. همچنین می توانید به تماشای نمایش های فرهنگی، اجرای موسیقی، رقص و تئاتر در یک فضای باز بزرگ، با ظرفیت 300 نفر، بنشینید. از مناظر، صداها و رایحه های حوزه آمازون در غرفه برزیل دیدن و تنوع زیستی غنی این کشور را کشف کنید. در غرفه جمهوری چک می بینید چگونه می توان با استخراج بخار آب از هوا و با استفاده از انرژی خورشیدی، زمین هایی حاصلخیز در شرایط بایر ایجاد کرد. علاوه بر این در غرفه سنگاپور می توانید شاهد منظره موج دار مخروط های باغ 9 متری باشید، در زیر سایه درختان جنگل قدم بزنید و تا باغ معلق به پیش روید. علاوه بر تمام این غرفه هایی که توضیح دادیم، غرفه های دیگری نیز وجود دارند که دیدار از آنها خالی از لطف نیست.

تحرک

تحرک

امروزه در دنیایی از ارتباطات نامحدود زندگی می کنیم، تحرک همچنان شیوه زندگی ما را تغییر می دهد، مردم باهم ارتباط برقرار می کنند، فرهنگ های مختلف را درک و دانش و ایده ها را تبادل می کنند. در این بخش می توانید ببنید که چگونه تحرک، ارتباطاتی را برای پیشبرد جهان ایجاد می کند و شکاف بین دنیای فیزیکی و دیجیتالی را از بین می برد، تا یک جامعه جهانی و هماهنگ ایجاد شود که در آن اطلاعات، ایده ها و کالاها سریعتر از گذشته تبادل می شوند. در این بخش می توانید سوار یک خودرو شوید و فناوری های پیشرفته آن را تجربه کنید. با آخرین تحولات اکتشافات فضایی، از جمله برنامه ملی فضایی امارات متحده عربی و ماموریت مریخ امارات آشنا شوید. شما می توانید با خرید بلیط هواپیمای خارجی به این نمایشگاه سفر کنید و لذت دیدار از تمامی این قسمت ها را بچشید.

فرصت

هر کاری که انجام می دهیم تأثیر موجی دارد، حتی یک نفر می تواند کلید باز کردن هشت میلیارد فرصت باشد که می تواند به افراد و جوامع کمک کند که فردای بهتری را بسازند. زمان آن فرا رسیده است که از پتانسیل های موجود استفاده کنید و عامل تغییر باشید. در این بخش شاهد این هستید که چگونه زندگی و اقدامات ما به هم مرتبط هستند. با افرادی از سرتاسر جهان ملاقات کنید که رویاها و آرزوها را به واقعیت های فردا تبدیل می کنند و با باز کردن قوه ذهنی خود به آینده قدرت می دهید. در این قسمت از نمایشگاه می توانید شاهد فرصت های مختلف باشید که از میان آن می توان به این موارد اشاره کرد: با دیگران تعامل و تبادل ایده داشته باشید، با تغییر دهندگان ارتباط برقرار کنید و چیز جدیدی کشف کنید. نوآوران اجتماعی که تأثیر قابل توجه ای بر زندگی مردم در سراسر جهان دارند، را ملاقات کنید و از آنها الهام بگیرید. در فعالیت هایی، که به طور خاص با در نظر گرفتن توانمندسازی و مهارت افزایی جوانان طراحی شده اند، شرکت کنید. در غرفه اوکراین، که در این سایت قرار دارد، می توانید کشف کنید که چگونه فناوری های آینده و ایده های هوشمندانه در سه منطقه یکسان کننده‌ی، زندگی هوشمند، تفکر هوشمند و احساس هوشمند، قرار دارند. در غرفه موناکو در پیچ و خم «باغ فرصت ها» قدم بزنید و غرق در یک تجربه رنگارنگ شوید و مسائل را از زاویه ای متفاوت ببینید.

ایران در دبی اکسپو 2020

ایران در دبی اکسپو 2020

ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که در IBE عضو است و برای اولین بار در سال 1851 در اکسپو لندن، به دستور امیر  کبیر، حضور پیدا کرد. امسال نیز ایران همچنان در این اکسپو حاضر است و غرفه ای در سایت تحرک با مساحتی برابر با ٢٠١٤ متر مربع در همسایگی کشورهای فرانسه و پرو دارد. این غرفه اقتصاد، توسعه اجتماعی و فرهنگ ایران را به نمایش می گذارد. این موضوع همزیستی مسالمت آمیز را برجسته تر می کند و تمدن، سنت ها و آیین های کهن ایران و مردم آن را به نمایش می گذارد. در غرفه ایران می توانید شاهد صدها توپ از خاک رس پخته شده، که از دیوارهای آلاچیق آویزان شده است، باشید. خاک رس های آتش دیده از جمله مصالح ساختمانی مورد استفاده در مناطق گرم و خشک ایران هستند، این توپ های سفالی یکی از جاذبه های بصری غرفه ایران محسوب می شوند. همچین بازدیدکنندگان می توانند بافت فرش دستباف ایرانی را امتحان کنند و از تجربه بی نظیر آن لذت ببرند. علاوه بر این از هوای تازه و خنک نهرهای پر از آب، که از مسیر پیاده‌رو ها می گذرند، بهره مند شوند. این نهرهای کوچک، با الهام از معماری سنتی ایران برای خنک سازی فضای بیرونی غرفه به کار برده شده اند. شربت خانه ای در این غرفه وجود دارد که انواع مختلفی از شربت های سنتی ایرانی را به مهمانان خود عرضه می کند. از آنجایی که ایران کشوری چهار فصل به شمار می رود با قدم زدن در غرفه آن می توانید این چهار فصل را به طور همزمان تجربه کنید.

هزینه بلیط دبی اکسپو

هزینه بلیط دبی اکسپو

از تاریخ 18 جولای 2020، که برابر با 27 تیرماه 1400 می شود، این رویداد فروش بلیط خود را آغاز کرد. بلیط های این نمایشگاه دارای پکیج های متعددی هستند که هزینه‌ی ورود یک باره ۹۵ درهم (۲۶ دلار) و هزینه‌ی کسب اجازه‌ی ورود برای تمام طول شش ماه ۴۹۵ درهم است. تهیه‌ی بلیط برای ورود چند باره به اکسپو2020 در طول یک ماه نیز با پرداخت ۱۹۵ درهم امکان پذیر است. کودکان و نوجوانان زیر 18 سال، افراد بالای 65 سال نیز می توانند به صورت رایگان به این نمایشگاه بروند. البته لازم به ذکر است که افراد زیر 18 سال نمی توانند به تنهایی به نمایشگاه بروند و باید با فردی بزرگسال همراه باشند.

حرف آخر

مستر بلیط پیشنهاد می کند حتما به این نمایشگاه سر بزنید و زمانی که به این محل می روید می توانید شاهد جاذبه هایی باشید که شاید فرصت دیدار از آنها را هیچگاه پیدا نکنید. از آنجایی که این نمایشگاه وسعت زیادی دارد، می توانید برخی از کشورهایی را آرزوی دیدار از آنها را دارید به عنوان مقصد اصلی انتخاب کنید و در ابتدا به آنجا سر بزنید و سپس دیگر غرفه ها را تماشا کنید. در مدتی که در دبی اقامت دارید می توانید از جاذبه های شهر دبی نیز دیدن کنید و زمانی را نیز به این کار اختصاص دهید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.