ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که طبیعتی چهار فصل دارد و زمانی که بخشی از این کشور در سرما به سر می برد بخشی دیگر هوایی بهاری و مطبوع دارد. جاذبه های طبیعی فوق العاده ای را می توان در ایران یافت که شاید مانند آن را در کمتر جایی بتوان دید. یکی از جاذبه های گردشگری، روستا ها به شمار می روند که در آنها انواع مختلفی از المان های طبیعی و تاریخی وجود دارد که گردشگران را به سمت خود می کشانند. در استان های مختلف کشور این روستاها قرار دارند که یکی از این استان ها، استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود. این استان از جمله استان های این سرزمین است که شگفتی های بسیاری  را در خود نهان دارد و در جای جای آن می توان جاذبه هایی را مشاهده کرد که همگان را به شگفتی وا می دارد. در این استان شهرستانی وجود دارد که با نام کنارک شناخته می شود و در آن مکان هایی دیده می شود که از جمله جاذبه های گردشگری ناب و کمیاب هستند. یکی از این جاذبه ها هم روستای پزم تیاب نامیده می شود و در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ آن رفته ایم.

درباره روستای پزم تیاب

درباره روستای پزم تیاب

روستاها یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری به شمار می روند که سالانه افراد زیادی را در زمان های مختلف به سمت خود جذب می کنند. روستاها به واسطه چشم اندازها و جاذبه های طبیعی که دارند، یکی از مقاصد مهم برای طبیعت گردان و دوستداران طبیعت به شمار می روند. یکی از این روستاها، روستای پزم تیاب در استان سیستان و بلوچستان و شهرستان کنارک محسوب می شود. این روستا، روستایی بندری به شمار می رود که در حاشیه دریای عمان قرار دارد و  از جاذبه های طبیعی بی نظیری برخوردار است. این بندر از شمال به دهستان جهلیان، از جنوب و غرب به دریای عمان و از شرق به شهرستان کنارک محدود می‌شود. به واسطه قرارگیری روستا در حاشیه دریای عمان و وجود اسکله در این روستا، شغل اصلی مردم منطقه صید ماهی و ماهیگیری است. این بندر یکی  از مهم ترین بنادر ایران به شمار می رود که از لحاظ اقتصادی بسیار پر اهمیت است. بندر پزم تیاب یکی ‌از مهم‌ترین بنادر صیادی سواحل مکران به شمار می رود و از آنجا که سیستان و بلوچستان بنا به آمار سازمان شیلات چیزی بیش‌از 50 درصد ماهیان صنعتی و تجاری کشور را تامین می‌کند، این نقش ویژه‌ای در تامین صید و صیادی کشور را دارد. پزم برگرفته از واژه پوزه کوهی است، پوزه کوهی یک شکلی از کوه به شمار می رود که در جنوب این بندر از غرب به شرق کشیده شده است.

جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه های گردشگری روستا

بندر پزم تیاب شبیه به یک شبه جزیره است و دماغه ساحل پزم تیاب، به وال یا نهنگ شباهت دارد و شکل، موقعیت و ساختار خلیج پزم به‌طور کلی شبیه به خلیج چابهار، اما به‌اندازه نصف آن به شمار می رود. از آنجایی که این روستا در حاشیه دریا قرار دارد جاذبه های گردشگری آن اکثرا مربوط به دریا می شوند که در ادامه توضیحاتی درباره آنها برای شما ارائه می کنیم.

سواحل دریای عمان

یکی از زیبایی های این روستا، وجود ساحل آن است که غروبی زیبا و دل انگیز دارند مسافران زیادی را برای دیدار خود وسوسه می کند. افراد بی شماری برای گذران اوقات خود در ساحل و دیدار از غروب آفتاب راهی این ساحل می شوند. نکته جالب توجه در سواحل این روستا این است که هم ساحل شنی دارد و هم ساحل صخره ای که در کمتر جایی می توان همچین مزیت را پیدا کرد. در ساحل صخره ای آن، غارهایی وجود دارد که می توانند برای افرادی که به دنبال ماجراجویی هستند، مکان مناسبی به حساب بیایند. برخورد آب با صخره ها صحنه ای منحصر به فرد را به وجود می آورد که به همراه صدایی که تولید می کند می تواند بسیار جذاب باشد. همچنین قدم زدن در ساحل شنی می تواند آرامشی وصف ناپذیر را برای افراد به وجود بیاورد. علاوه بر این در سواحل می توان پرندگان مهجاری همچون حواصیل، سلیم‌ها، کاکایی، پرستوی دریایی، فلامینگو، اگرت، بحری، آبچلیک،پلیکان، بالابان، هوبره و عقاب دریایی را نیز تماشا کرد.

سواحل دریای عمان

اسکله و بندر پزم

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این روستا، اسکله آن است که در آن می توان انواع مختلفی از قایق ها را مشاهده کرد که زیبایی خاصی به محیط بخشیده اند. دیدن ماهیگیران و ملوانان هنگام کار، یکی از جذابیت های این بندر به شمار می رود که در کمتر جایی می شود این صحنه را مشاهده کرد و از آن لذت برد.

راه های دسترسی به روستا

این روستا در فاصله 17 کیلومتری از شهر کنارک قرار دارد و برای رفتن به این روستا می توانید در ابتدا بلیط اتوبوس کنارک را تهیه کنید و به شهر کنارک بروید و پس از آن با خودرو های عمومی موجود در شهر خود را به این محل برسانید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید که از همان ابتدا مسیر این روستای زیبا را در پیش بگیرید.

بازدید از روستای پزم تیاب

دیدار از این روستا شرایط خاصی ندارد می توانید با کمترین هزینه به این روستا بروید. از آنجایی که صنایع دستی مردم روستا سوزن دوزی به شمار می رود می توانید اینها را به عنوان سوغاتی تهیه کنید. بهترین زمان به این روستا، فصل های سرد سال به شمار می رود که هوا در این منطقه بسیار مطبوع و خوش است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *