چشمه های آبگرم دهلران

0 207

یکی از فراوان ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری ایران چشمه های معدنی و آبگرم هستند که به تعداد زیاد در مناطق مختلف کشور پراکنده اند. برخی از این چشمه ها علاوه بر جذابیت های بصری به دلیل استفاده سنتی آنها در شستشو، استحمام و درمان برخی بیماری ها بسیار شناخته شده و برخی دیگر ناشناخته و یا کمتر شناخته شده هستند. چشمه های آبگرم به چشم هایی گفته می شود که دمای آب آن از دمای متوسط بدن انسان یعنی 36.5 درجه سلسیوس بیشتر باشد. چشمه ها از کهن ترین روزگاران مورد تقدیس مردمان بوده و گاه نیز وسیله تقرب به خداوند (یا خدایان) شمرده می‌شده اند. در فرهنگ ایران باستان نگهبانی آب رودها و چشمه ها و افزایش آب آنها بر عهده الهه آب بوده است. برخی چشمه های آبگرم به علّت خواص درمانی، حرمت و تقدس بیشتری یافته اند. سریانیها چشمه های آبگرم را مقدس می شمرده و برای پاک کردن تن و روان خود از آلودگی ها و گناه، خود را در این آبها میشسته اند. در بسیاری از استان های ایران می توان چشمه های آبگرم مختلفی را یافت که برخی از آنها در استان ایلام قرار دارند و با نام چشمه های آبگرم دهلران شناخته می شوند.

درباره چشمه های آبگرم دهلران

درباره چشمه های آبگرم دهلران

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی شهرستان دهلران صحبت می کنیم و شما را با این پدیده طبیعی بیشتر آشنا می کنیم. شهرستان دهلران یکی از شهرستان های استان ایلام به شمار می رود که در مرز ایران با عراق دارد و دارای بیشترین مرز مشترک با این کشور است. مرکز این شهرستان، شهر دهلران است و مردم ساکن در این منطقه ترکیبی از کرد، لر و عب هستند البته اکثریت را مردم کرد زبان تشکیل می دهند که به زبان کردی که با نام «کردلی» معروف است صحبت می کنند. در این شهرستان جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که یکی از آنها چشمه های آبگرم دهلران محسوب می شوند. این چشمه ها در فاصله سه کیلومتری از شهر دهلران قرار دارند و در دامنه کوه سیاه کوه و نزدیک به غارخفاش واقع شده اند. این چشمه ها دارای دمایی حدود 50 درجه هستند و در طول روز به دلیل تابش نور خورشید به رنگ های مختلفی در می آیند که زیبایی خاصی به محیط می بخشند. این چشمه ها دارای خواص درمانی هستند که برای بیماری هایی مانند رماتیسم حساسیت، شکستگی‌های استخوان، کوفتگی‌ها بسیار مناسبند. این مکان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان دهلران به شمار می آید که سالانه افراد زیادی برای دیدار از آن می روند و همینطور برای مردم محلی برای گذران اوقات فراغت و رفع خستگی محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری آبگرم

جاذبه های گردشگری آبگرم

با ورود به محوطه آبگرم بوی گوگرد به مشام می رسد، که ممکن است برای برخی از افراد آزار دهنده باشد علاوه بر این، برای کسانی بیماری قلبی دارند می تواند بوی گوگرد می توان ضرر داشته باشد. این چشمه ها که از دو رشته سرچشمه می گیرند که پس از رسیدن به یکدیگر، ‌رودخانه ای از آب گرم به همراه مواد معدنی را در این منطقه شکل می دهند. منشأ اصلی جوشش این چشمه های آبگرم از زیر زمین است و از مواد معدنی خاصی تشکیل می شوند که باعث می شود خواص بسیار زیادی برای بیماری های مختلف داشته باشند. این دلایل باعث شده است که سالیانه افراد زیادی چه از داخل استان و چه خارج آن برای استفاده و بهره مند شدن از ویژگی های چشمه ها راهی سفر به این منطقه شوند. در اطراف این چشمه ها، استخر های لجن نیز ساخته شده است که از خواص درمانی بالایی برخوردارند و در کنار چشمه های آبگرم جذابیت ویژه ای را به وجود آورده اند. علاوه بر این، یکی از تفریحاتی که در بین گردشگرانی که به این مکان می ورند بسیار رایج است، شنا و آب تنی در این آب ها به شمار می رود. در این محوطه مجتمع گردشگری تاسیس شده است که از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار است و مسافران می توانند از امکانات موجود در آن استفاده کنند.

راه های دسترسی به چشمه های آبگرم

راه های دسترسی به چشمه های آبگرم

همانطور که در بخش های قبلی اشاره شد، این محوطه در سه کیلومتری شمال شهر دهلران قرار دارد بنابراین برای رفتن به آنجا راه سختی را در پیش ندارید می توانید به راحتی خود را به این محل برسانید. در ابتدا کافی است که بلیط اتوبوس دهلران را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و پس از رسیدن به این شهر با خودرو های حمل و نقل عمومی مثل تاکسی ها به این محوطه بروید. اگر هم که با خودرو شخصی سفر می کنید که باید به حاشیه شهر دهلران بروید.

بازدید از چشمه های آبگرم دهلران

گشت و گذار و تفریح در این منطقه شرایط خاصی ندارد و می توان بدون پرداخت ورودی به این مکان رفت. از آنجایی که در این مکان یک مجتمع گردشگری احداث شده است پس مطمئناً امکانات رفاهی لازم در آنجا وجود دارد. تنها هزینه ای که باید برای این تفریح کنید زمانی است که می خواهید از خدمات این محل بهره مند شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.