چشمه پیر کدو

0 351

فرا رسیدن تعطیلات فرصت بسیار مناسبی است تا به دل طبیعت زده و برای مدتی، از شلوغی شهرها فاصله بگیریم و آرامش خود را بازیابیم. در این بین استان زیبای فارس با برخورداری از آب و هوای دل انگیز کوهستانی و طبیعت بی نظیر و جاذبه های گردشگری گوناگون، همه ساله مسافران زیادی را از سراسر کشور به سوی خود جذب می کند. یکی از این مکان های دیدنی، چشمه پیر کدو به شمار می رود که همچون جواهری ارزشمند در قلب طبیعت بکر شهرستان بوانات قرار گرفته است. این شهرستان در شمال شرق استان فارس واقع شده و با استان یزد مرز مشترک دارد. به دلیل وجود چشمه سارهای فراوان که از رشته کوه های زاگرس جاری می شوند؛ در این منطقه باغ های انگور و گردو بسیار به چشم می خورند. از همین رو، بوانات به نگین سبز فارس شهرت یافته است. این چشمه های خنک و گوارا به عنوان مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهرستان به شمار می آیند و در فصل های بهار و تابستان محبوبیت آنها در میان مسافران چندین برابر می شود. اگر قصد دارید تا تعطیلات خود را در استان زیبای فارس سپری کنید و سری هم به چشمه پیر کدو بزنید؛ به شما توصیه می کنیم در ادامه با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات مفید بیشتری در رابطه با آن کسب کنید.

تاریخچه چشمه پیر کدو

تاریخچه چشمه پیر کدو

چشمه پیر کدو که با نام پیر کدویه نیز شناخته می شود، از دیرباز نقش پررنگی در زندگی بومیان منطقه ایفا کرده و از اهمیت خاصی برخوردار است. چرا که آب مورد نیاز برای کشاورزی و دامداری و سایر فعالیت ها، از این چشمه تامین می گردد. در زمان های گذشته، آب چشمه پیر کدو در میان عشایر و دامداران مقدس به شمار می آمده است. برای مثال، موقعی که عشایر از مناطق گرمسیر به سوی بوانات کوچ می کردند، بر این باور بودند که هنگام ورود به مراتع این منطقه، باید برای دور نگه داشتن هر نوع بیماری و بلا از دام های خود، مراسم گوشواران را اجرا کنند. یعنی آنها را با آب این چشمه شستشو دهند.

معرفی بخش های مختلف

این چشمه پر آب و دیدنی، در تفرجگاهی بی نظیر به نام پارک جنگلی پیر کدو واقع شده که دارای درختان انبوه با قدمت هزار ساله و فضایی چشم نواز و دلنشین است. در این منطقه چشمه های کوچک و بزرگ بسیاری وجود دارند که جلوه ای خاص به تفرجگاه پیر کدو بخشیده اند. دامنه کوه های بوانات با آغاز فصل بهار، لباسی از شکوفه به تن می کنند و گل هایی مانند سنبل، لاله واژگون، جاشیر، شقایق وحشی و انواع گیاهان دارویی به وفور در این منطقه دیده می شوند. هر ساله کوهنوردان و طبیعت گردان بی شماری از این کوه ها بازدید کرده و به گرد آوری گیاهان دارویی مانند تره کوهی، قارچ کوهی، گاو زبان، ریواس، نعنای کوهی و آویشن می پردازند. علاوه بر این موارد، انگور تولید شده در باغ های شهرستان بوانات نیز با بیش از بیست رقم، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. در صورتی که می خواهید در طبیعت بی نظیر استان فارس به گردش بپردازید و از این جاذبه طبیعی فوق العاده نیز بازدید به عمل آورید، به شما پیشنهاد می کنیم تا با تهیه اینترنتی بلیط اتوبوس بوانات از مستر بلیط، در زمان و هزینه های خود صرفه جویی نموده و سفری امن و آرام را تجربه کنید.

معرفی بخش های مختلف

آدرس و نحوه دسترسی

چشمه و پارک جنگلی پیر کدو در فاصله 220 کیلومتری از شهر شیراز واقع شده است. برای دسترسی به این جاذبه طبیعی، تنها کافی است پس از ورود به شهرستان بوانات، به سوی بخش مزایجان در شرق بروید. پس از آنکه از مزایجان عبور کردید، حدود 10 کیلومتر به سمت غرب بروید و به چشمه پیر کدویه برسید. لازم به ذکر است که مسیر مزایجان تا روستای بادبر آسفالته اما از بادبر تا چشمه پیر کدو، جاده خاکی است و رانندگی کمی دشوار خواهد بود. هرچند با وجود سختی مسیر، در نهایت چشمه ای دیدنی با آبی خنک و گوارا در انتظار شما است و می توانید در این مکان به تفریح و شادی بپردازید و خاطرات خوشی را در ذهن خود به ثبت برسانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.