روستای درسجین

0 266

در حال حاضر گردشگری روستایی به یکی از پر طرفدار ترین اشکال گردشگری تبدیل شده است و روز به روز به محبوبیت آن نیز افزوده می شود. در این نوع از گردشگری، فرد به هدف گردش در روستا و دیدار از جاذبه های طبیعی و تاریخی آن دیدن می کنند. این محبوبیت  به حدی است که بسیاری از مردم خانه هایی را در روستا ها خریداری می کنند و مدت زمان طولانی را در این نواحی به سر می برند. همین موضوع باعث شده است که روستاهایی را به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب کنند. روستای هدف گردشگری به محدوده ای جغرافيایی گفته می شود که در آن یک يا مجموعه ای از جاذبه های تاریخی، طبيعی و فرهنگی وجود دارد که انگيزه ای برای سفر و اقامت گردشگران خواهند بود. اساس گردشگری روستایی، تلفیق چشم انداز های محیط زیست، فعالیت های مزرعه و فرهنگ های خاص موجود در روستا هست که از یك طرف زمینه تفریح و تنوع را برای گردشگران فراهم می کند و از طرف دیگر باعث ایجادفرصت های شغلی و کسب درآمد برای افراد محلی می شود. یکی از این روستاها، روستای درسجین در استان زنجان و شهرستان ابهر به شمار می رود که سالانه پذیرای افراد زیادی است.

معرفی روستای درسجین

معرفی روستای درسجین

شهرستان ابهر یکی از شهرستان های استان زنجان به شمار می رود که در عین اینکه دارای پیشیه ای تاریخی است طبیعتی بی نظیر نیز دارد. ابهر از شمال به بخش طارم سفلی در استان قزوین ، از خاور به شهرستان تاکستان ، از جنوب به استان همدان و از باختر به شهرستان خدابنده می رسد. این شهرستان را یکی از مراکز گردشگری در این استان می توان نامید زیرا در آن جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد. برخی از این جاذبه ها سد کینه ورس، مسجد جامع قروه، آرامگاه پیر احمد زهرنوش، چشمه علی بلاغی و … هستند. روستای درسنجین نیز یکی از این جاذبه ها به شمار می آید که در ۱۵ کیلومتری شهر ابهر قرار دارد. این روستا دارای آب و هوایی کوهستانی است که باعث می شود در تابستان و بهار بسیار خنک و مطبوع باشد. این روستا با عنوان ابیانه زنجان شناخته می شود و به سبب جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی که در آن وجود دارد سالانه پذیرای گردشگران زیادی است. برخی از مورخین بنای این روستا را به کیخسرو پور سیاوش و داراب کیانی و بعضی به شاپور ذوالاکتاف نسبت می دهند.

وجه تسمیه

در مورد وجه تسمیه این روستا گفته می شود که درسجین در زبان محلی به درسجین، درسین می گویند. که این کلمه از دو بخش دره و سین تسکیل شده است و معنی دره عقاب ها را می دهد. مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورت سفر به شهرستان ابهر حتما به این روستا نیز سری بزنید و از زیبایی های آن بهره مند شوید.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

خانه های این روستا که به صورت سنتی ساخته شده اند، دارای بالکن هایی نرده ای هستند که روی نردها گلدان گذاشته شده دور تا دور میدان سکو یا همان پیرنشین برای نشستن مردم ساخته شده است. یک سکوی بزرگ در وسط میدان روستا با درخت چنار و سرو قرار دارد، که همه این ها زیبایی خاصی را به این میدان بخشیده است. این میدان معمولا در طول روز برای افرادی که نیمه وقت دست از کار کشیده و برای استراحت و یا معمولا غروب آفتاب که هوا خنک است، مردم دور هم جمع شده باهمدیگر صحبت می کنند و گاها خرید و فروشی و تجارتی هم در آن انجام می دهند. جاذبه های گردشگری این روستا تلفیقی از جاذبه های تاریخی و طبیعی است که در ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط در مورد آنها توضیحاتی برای شما ارائه می دهیم.

جاذبه های تاریخی

با توجه به قدمتی که این روستا دارد در آن می توان شاهد جاذبه های تاریخی متعددی بود که برخی از آنها شامل بافت تاریخی، الگوی معماری روستایی، میدانگاه عمومی، برج و باروی کهن، بقایای قلعه قدیمی و مسجد قدیمی می شود.

جاذبه های تاریخی

جاذبه های طبیعی

این روستا مانند بسیاری از روستاهای کوهستانی از طبیعتی بی مانند برخوردار است. در اطراف روستا می توانید کوه های سر به فلک کشیده همراه با دشت های سرسبز را دید. چشمه، رودخانه و منابع زیرزمینی آب شیرین از جمله دیگر جاذبه های طبیعی این روستا هستند که دلیلی بر آبادانی و سرسبزی آن نیز هستند.

راه های دسترسی به روستا

رفتن به این روستا از طریق سفر به شهرستان ابهر امکان پذیر است. شما می توانید بلیط اتوبوس ابهر را خریداری کنید و سپس خود را به این شهر برسانید. پس از اینکه به شهر ابهر رسیدید باید با وسایل نقلیه عمومی که در شهر ابهر وجود دارند به سمت این روستا بروید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید می توانید از جاده خود را به این روستا برسانید.

بازدید از روستای درسجین

بازدید از روستای درسجین

برای دیدار از روستای درسجین نیازی به پرداخت هزینه نیست و از آنجایی که این روستا یکی از روستاهای هدف گردشگری استان زنجان است در آن امکانات رفاهی کاملی وجود دارد. اگر تصمیم گرفتید شب را در این روستا بمانید می توانید در اقامتگاه های بوم گردی این روستا شب را بگذرانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.