آبشارهای دره تل انبار

0 270

در کل شهرهای شمالی ایران، از زیبایی های منحصر به فردی برخورداند و هر یک از آن ها، به گونه ای فرد را به خود جذب می کنند که گرگان هم از آن ها مستثنا نیست. شهر گرگان، یکی از شهر های شمال کشور است که با جاذبه های تفریحی متعددی پر شده و اکثر آن جاذبه ها هم طبیعی هستند. مثلا آبشار ها از این دسته جاذبه ها هستند که در گرگان، تعداد بسیار زیادی از آن ها به صورت طبیعی به وجود آمده اند. البته به دلیل وجود بارش های زیاد در این شهر، آبشارها هم به صورت طبیعی در دره ها یا حتی قله ها، تشکیل می شوند. دره تل انبار یکی از مکان هایی است که به دلیل باران فراوان، آبشارهای متعددی در داخل آن به وجود می آید و ما قصد داریم امروز در مجله مستر بلیط، برخی از آنان را به شما معرفی کنیم.

درباره

آبشارها، بی شک یکی از زیباترین جاذبه هایی هستند که به صورت طبیعی و بدون دخالت انسان، به وجود می آیند. آن ها از سر کوه ها به سمت پایین روانه می شوند یا در دره هایی که عمیق هستند تشکیل می شوند و نسبت به ارتفاع کوه یا دره، ارتفاع آن ها، کم یا زیاد می شود. دره تل انبار، اولین دره در کل ایران است که با بیشترین تعداد آبشار، در بین مسافران و حتی گردشگران خارجی مشهور است. این دره، علاوه بر آبشار های متعدد دارای فضای بسیار زیبایی هم است. مثلا شما می توانید هم از دره تل انبار گرگان، به عنوان یک تفریحگاه استفاده کنید و هم به ماجراجویی آبشارها بروید و از پستی و بلندی ها گذر کنید. همچنین جالب است بدانید که نام دره هم از قله ای که در مجاورت آن قرار گرفته شده، نامیده شده است. کوه تل انبار، یک قله بسیار بزرگ و عظیم در بالای دره است که ارتفاع زیادی دارد و درختان زیادی همانند یک جنگل، او را احاطه کرده اند.

درباره

نقشه و معرفی بخش های مختلف

دره تل انبار، بیشترین آبشار را با ارتفاع های مختلف در خود جای داده است. مثلا شما درون دره، هم می توانید یک آبشار یک یا دو متری را مشاهده کنید و هم می توانید ماجراجویی بازدید از یک آبشار ۷۰ متری را شروع کنید. تعداد آبشارهای داخل دره، حدودا ۵۳ عدد است و هر کدام در یک موقعیت مکانی مختلف از دره واقع شده اند. البته به یاد داشته باشید که ارتفاع دره زیاد است و برای پایین رفتن از آن، نیاز به همراه یا وسایل مخصوص کوه نوردی دارید. همچنین شما نمی توانید از تمام آبشارها بازدید کنید. زیرا برخی از آن ها در موقعیت مکانی، سختی قرار گرفته اند و برای رسیدن به آن ها، باید از راه ها و صخره های دشواری عبور کنید. برخی از این ۵۳ آبشار، نام های مختلفی دارند و آن هایی که راه و مسیر بهتری دارند، هرساله مکان مناسبی به عنوان تفریحگاه برای عموم هستند که معروف ترین آن ها شامل:

آبشار زیارت

آبشار زیارت، یکی از معروف ترین آبشارهای دره تل انبار است که هرساله پذیرای بسیاری از مردمان برای تفریح است. این آبشار به دلیل این که در نزدیکی روستای زیارت واقع شده است، نامی مشابه به روستا دارد. همچنین این آبشار دوقلو از آبشارهای خوش مسیر دره تل انبار است که فضای بسیار مناسبی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت دارد. آبشارهای دوقلو زیارت، دارای ارتفاع نسبتا زیادی هستند و آب آن ها هم به درون رودخانه می ریزد. شما می توانید برای بازدید کردن از این آبشار، راه روستا را ادامه دهید یا کمی از دره پایین بروید و این دو آبشار که همانند دو دوست به هم متصل هستند را مشاهده کنید. برای بازدید کردن از این آبشارهای زیبای دره تل انبار گرگان که خلقت الهی را نشان می دهند، باید شرایط و محدودیت هایی را پشت سر بگذارید که مستر بلیط در ادامه آن ها را برای شما توضیح می دهد.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

همان طور که در مطالب قبل هم به این موضوع اشاره کردیم، بازدید کردن از تمامی آبشارهای دره تل انبار، ممکن نیست. زیرا این دره عمق نسبتا زیادی دارد و زمانی که با وسایل و تجهیزات مخصوص پایین می روید، نمی توانید مجدد به بالا بازگردید و به دلیل این که قدرت آب آبشارها زیاد است، باعث آسیب زدن به فرد در هنگام بالا رفتن می شود. همچنین حتی برای تفریح کردن هم، باید وسایل های ضروری لازم را با خود ببرید تا در هنگام گذراندن اوقات فراغات درون دره، دچار مشکل نشوید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

دره تل انبار دقیقا در مجاورت روستای زیارت، در گرگان واقع شده است که به دلیل محبوبیت این آبشارها در بین مردم، کافی است که نام قله یا دره تل انبار را بیاورید تا تمام مردم صمیمی گرگان شما را راهنمایی کنند. همچنین شما نمی توانید برای بازدید کردن از آبشارها، از وسایل نقلیه مثل، ماشین و… استفاده کنید و فقط می توانید وسیله خود را تا دامنه کوه، جایی که دره واقع شده است قرار دهید و سپس بقیه راه را پیاده روی کنید. اگر از شهرستان های دیگر گلستان یا حتی شهرهای دیگر کشور ایران قصد سفر به گرگان را دارید، می توانید بلیط اتوبوس گرگان را که قیمت با صرفه ای دارد و از بلیط بقیه وسایل نقلیه ارزان تر است را تهیه کنید و با سفر کردن به گرگان، هم از دره تل انبار و هم از  بقیه مکان های تاریخی، گردشگری، تفریحی و حتی زیارتی‌ گرگان هم بازید کنید و یک خاطره خوب را برای خود و خانواده بسازید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.