دربند

دربند؛ معرفی + راه های دسترسی

میان تمامی شهرهای ایران، بدون شک پر جاذبه ترین و بهترین شهر برای زندگی تهران است. شهری که پر از مکان های تفریحی و پارک ها و جاذبه های گردشگری مختلف است. جاهای دیدنی تهران به قدری زیاد است که حتی اگر شخصی تمام کودکی خود را هم آن گذرانده باشد، باز هم ممکن است به مکان هایی بر بخورد که در طول زندگی، اسمشان هم به گوشش نخورده باشد.

اما یکی از جاهایی که همه مردم، حتی کسانی که تهرانی نیستند هم می ‌شناسند، دربند است. محبوب ترین مکانی که در پایتخت کشورمان وجود دارد. از زمان های خیلی قدیم، دربند مقصد همیشگی مردم برای گذراندن اوقات فراغت با خانواده یا دوستان بوده و با فضای خوب و آب و هوای تمیز و بسیار معتدل، به پاتوق همیشگی مردم به خصوص جوانان تبدیل شده است. امروز در مجله مستر بلیط می خواهیم به معرفی این ییلاق و طبیعت بکر آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

درباره دربند

معرفی دربند

قبل از اینکه قسمت های مختلف این ییلاق را معرفی کنیم، بهتر است به همان ابتدا برگردیم که دربند به معروفی امروز نبود. دربند حدود ۲۰۰ سال قدمت دارد، دویست سال است که درختان آن تنومند و باشکوه ایستاده اند و به دور از آلودگی های پایتخت، هوایی تمیز و پاک را ایجاد کرده اند. آن روزهای اول، دربند تنها دهکده کوچکی در شمال تهران بود و هنوز به این منطقه گردشگری امروزی که می بینیم، تبدیل نشده بود و تنها افراد مهم و سلطنتی مانند شاهزاده ها از آن برای پذیرایی از مهمانان داخلی و یا خارجی خود استفاده می کردند.

در زمان محمد رضا شاه، چندین مکان جدید مانند هتل برای استقرار و استفاده مهمانان ساخته شد که امروزه بهترین بناهای موجود در این منطقه را ایجاد کرده اند. اگر از مردمان قدیمی و محلی تهران درباره دربند بپرسید، پیشینه و تاریخچه آن، و اطلاعات بسیار جالبی مانند نام های قدیمی آن به شما خواهند گفت، مثلا جالب است بدانید که در قدیم دربند را با نام های دیگری مثل، شاه محله یا مغ محله هم می شناختند.

علت خوش آب و هوا بودن این منطقه، قرار گرفتن در ارتفاعات تهران و جاری بودن رودخانه ای است که در آن وجود دارد، میان همهمه و شلوغی پایتخت، دربند با هوای خنک و دکه های سنتی مختلفی که دارد، آرامش خاصی را به وجود می آورد. قدم زدن بین دکه های رنگارنگ آن، خستگی یک هفته پر کار و شلوغ را از بین می برد و احساس شادابی و سرزندگی زیادی ایجاد می کند.

برخلاف سایر مکان های شبیه دربند مانند فرحزاد که در تهران وجود دارد، این جا حتی شب های شلوغی هم دارد و در واقع، شب های دربند محبوبیت آن را بیشتر کرده است، صدای رودی که از آن رد می شود و چراغ های ریز و درشت رستوران ها که مثل ستاره ای می درخشند، شب های دربند را کاملا رویایی و فرح انگیز کرده است.

گذشته از تمام خوبی ها و زیبایی هایی که دربند دارد، یکی از معایب آن همیشه شلوغ بودنش است. همانطور که گفتیم بیشتر افراد پایتخت نشین، عاشق دربند هستند و اولین مکانی که برای گردش به ذهنشان خطور می کند این نقطه است، چه در روز و چه در شب، انبوهی از مردم در آن تردد می کنند.

همین موضوع سبب شده گاهی حتی جای پارک برای ماشین هم وجود نداشته باشد و کسانی که می خواهند از آن دیدن کنند، ماشین خود را در فاصله زیادی از ورودی پارک کنند. شلوغ ترین فصل های دربند، بهار و تابستان است که هوا کمی گرم شده و گل ها باز شده و درختان شکوفه داده اند و فضای بسیار دل انگیزی ایجاد کرده اند، اما حتی این شلوغی هم، چیزی از زیبایی و جذابیت آن کم نمی کند.

تاریخچه دربند

تاریخچه دربند

همانطور که در این مقاله از مستر بلیط در قبل اشاره کردیم، دربند قبلا تنها دهکده کوچکی در شمال کاخ سعدآباد بود، اما با گذشت زمان و توجه بسیاری از بزرگان، شاهزاده ها و حتی بعضی از شاه های حاکم ایران، که آن را به عنوان مکانی برای تفریح و شادی خود انتخاب کرده بودند، شهرت و محبوبیت آن زیاد و زیاد تر شد.

سوالی که در ذهن همه وجود دارد این است که قبل از بزرگان و ثروتمندان، چه کسی برای اولین بار در این منطقه شروع به زندگی کرد؟ اولین کسانی که دربند را قبل از شهرت امروزی آن، بنا کردند که بودند؟ پس از جستجو و پرس و جو های مکرری که از محلی ها و قدیمی های این منطقه انجام شد، متوجه شدیم که اولین افرادی که دربند را برای زندگی انتخاب کردند، دو نفر از افراد طالقان بودند که به آن جا آمده و تشکیل خانواده دادند.

در ابتدا دربند به باشکوهی امروز نبود، تنها چند ساختمان سنتی در آن وجود داشت اما با گذر زمان و افزایش مقبولیت آن، ساختمان ها و رستوران های مختلفی در آن ساخته شد تا موجبات شادی و رفاه برای کسانی که برای تفریح به آن می آیند، فراهم شود.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

حالا اطلاعات کلی درباره بهشت تهران به دست آوردیم، وقت آن است که با قسمت های مختلفش آشنا شویم و ببینیم دقیقا چه چیزی در این منطقه وجود دارد که آن را تا این اندازه محبوب و مطلوب کرده است. اولین چیزی که در مسیر رفتن به این مکان با آن مواجه می شویم، میدان دربند و مجسمه نمادین یک کوهنورد است که روی آن ساخته شده است. داستان ساخته شدن این مجسمه بسیار جالب است.

  • مجسمه میدان دربند

دربند یکی از بهترین مناطق برای کوهنوردی است و هر کسی بخواهد برای کوهنوردی یا ورزش به کوه البرز برود، باید از مسیر دربند برود. این است که هر وقت به دربند بروید، علاوه بر کسانی که برای تفریح و سرگرمی آمده اند، افراد کوهنوردی را هم خواهید دید که با وسایل و تجهیزات مخصوص می خواهند از کوه البرز بالا بروند.  دلیل ساخت این مجسمه هم همین موضوع است.

داستان ساخته شدن این مجسمه به سال ۳۷ بر می گردد، زمانی که یکی از با مهارت ترین و بهترین کوهنوردان آن زمان، حسن وجدان، به شهرداری تهران پیشنهاد کرد برای قدردانی از این ورزشکاران و همچنین تشویق و ترغیب سایرین، مجسمه یک کوه نورد را در این میدان قرار دهند، شهرداری تهران هم با پیشنهاد او موافقت کرد و مبلغ ١٠ هزار تومان برای ساخت آن پرداخت.

اما سوال اصلی اینجاست که این مجسمه مربوط به چه کسی است؟ حالا می رسیم به داستان جذاب ساخته شدن آن. این مجسمه زیبا، مربوط به گروهبان امیر شاه قدمی، یکی از افراد دلاور و ‌شجاع ارتش است. در آن زمان یک هواپیمای آمریکایی در کوه دربند سقوط کرده بود که‌ گروهبان امیری با شجاعت تمام، این مسافران را نجات داده و از جان کندی، رئیس جمهور آمریکا، مدال و نشان شجاعت دریافت می کند.

بعد از آن، رضا لعل ریاحی، نقاش و پیکره تراش ماهر این مجسمه را طراحی می کند و سرانجام ۴ سال بعد یعنی در سال ۴۱، در میدان دربند نصب می شود. این مجسمه اکنون به نماد دربند تبدیل شده و یادآور یکی از افتخار آمیز ترین اتفاقات تاریخ است.

آبشار دوقلو دربند

  • آبشار دوقلو دربند

دربند طبیعتی بکر و فوق العاده دارد، درختان تنومند و بلند، رودخانه ای که وسط آن جاری است و حتی آبشار دوقلو که می خواهیم آن را معرفی کنیم.

این آبشار در ارتفاعات دربند وجود دارد و کسانی که قصد کوه نوردی و یا بالا رفتن از ارتفاعات دارند، در هنگام صعود به توچال، به این آبشار هم بر می خورند. ارتفاع آن حدودا ۲۰ متر و نزدیک پناهگاه شیرپلا قرار گرفته است. دلیل اینکه به آن «دو قلو» می گویند، دو شاخه شدن آب و وجود دو آبشار کنار هم، یکی از زیباترین قسمت های دربند، است و روح و جان هرکسی با دیدن زیبایی آن شاد می شود.

 منشا این آبشار کوه البرز و برف های آن است. بعد از فصل زمستان که کوه البرز با برف یک دست پوشیده می شود، با گرم تر شدن هوا و آب شدن این برف ها، این آبشار جاری می شود. از آنجایی که این آب، در نتیجه آب شدن برف ها جریان دارد، به قدری سرد است که حتی در گرم ترین روزهای تابستان هم نمی شود برای مدتی طولانی، دست و پای خود را در آن فرو برد یا با دوستان و همراهان خود، آب بازی کرد.

در فصول سرد مانند اواخر پاییز و زمستان از شدت سردی هوا در ارتفاعات، آب آبشار همانطور که سرازیر است یخ می زند و آبشاری یخ زده را در دل کوه به وجود می آورد.

  • کوه دربند

همانطور که گفتیم، یکی از اهداف بسیاری از مردم از رفتن به دربند، کوهنوردی و صعود است. اولین چیزی که در نگاه اول توجه همه را به خود جلب می کند، نقش زیبای کوه و ساختمان های مختلفی که در آن وجود دارد است. بناهای بلند و کوتاهی که میان درختان پوشیده شده اند چشم همه را به خود خیره کرده و فضایی بسیار تحسین برانگیز ایجاد کرده اند.

چیزی که کوه دربند را با سایر مکان های تفریحی تهران متمایز کرده است، وجود امکانات مختلفی مانند رستوران، کافه و حتی تله سیژی است که تا ارتفاع ۲۰۰ متری بالا می رود و جلوه زیبای دربند میان درختان و رود را نشان می دهد.

  • رستوران های مختلف دربند

غذا خوردن در هوای فوق العاده و با صدای گذر رود، چیزی است که همه مردم دوست دارند، از این رو رستوران های مختلف در قسمت های مختلف دربند وجود دارند و همه می توانند برای صرف یک وعده غذایی خوشمزه به آنها بروند. وجود تعداد زیاد رستوران ها با معماری های مختلف، دست گردشگران را برای انتخاب باز گذاشته است. در ادامه به معرفی برخی از این رستوران ها خواهیم پرداخت.

رستوران های مختلف دربند

  • رستوران رست

این رستوران که در کنار کوه قرار گرفته است، یکی از بهترین منظره هایی که می توانید از دربند و شهر تهران ببینید را به شما خواهد داد، خصوصا در شب که چراغ های شهر روشن است و نگاه کردن به آن ها مثل این است که ستارگان روی زمین آمده باشند و بدرخشند. از آنجایی که این رستوران در ارتفاع قرار دارد برای رفتن به آن باید از تله سیژ استفاده کنید.

این رستوران یک سالن بزرگ با دیواره های شیشه ای دارد که این ویژگی موجب شده نمای تهران از ارتفاع به خوبی مشخص باشد، علاوه بر آن یک تراس بزرگ در طبقه اول دارد که سایبان های آن، از نور شدید آفتاب جلوگیری می کنند و کسانی که می خواهند وعده غذایی خود را در فضای باز سرو کنند می توانند با خیال راحت از تراس استفاده کنند. منوی این رستوران هم متنوع است و می توانید انواع غذاهای باب میلتان را در آن پیدا کنید.

  • رستوران بهشت

در ابتدای ورود به دربند، ساختمان بزرگ چند طبقه ای توجه همه را به خود جلب می کند، این ساختمان که با فانوس و لامپ های کوچک مختلفی، جلوه زیبایی به مسیر ورودی دربند داده است. این رستوران یکی از بهترین رستوران های این منطقه و مقصد ثابت اکثر گردشگران است.

دکور خاص و متفاوت آن یکی از نقاط قوتش نسبت به سایر رقبای خود است. فضای داخل این رستوران با انواع گل ها تزئین شده است و محیطی آرام و صمیمی را به وجود آورده است. کیفیت غذا و نحوه برخورد پرسنل نیز بسیار مناسب است و شما را تشویق می کند تا دوباره به آن بروید.

  • رستوران پای کوه

اگر به دنبال این هستید که غذای خود را در دل طبیعت میل کنید، پیشنهاد ما به شما رستوران پای کوه است. این رستوران برخلاف سایر رستوران هایی که تا به حال گفتیم خیلی بزرگ نیست، اما چیزی که آن را از سایر رستوران ها متمایز می کند، فضای منحصر به فردش است.

این رستوران که در مسیر رودخانه قرار گرفته است، دارای تخت هایی سنتی است که فضایی عالی برای غذا خوردن ایجاد می کند. نکته جالبی که درباره این تخت ها وجود دارد این است که به دلیل موقعیت خاص قرارگیری شان، آب رودخانه از زیر آن ها رد می شود. به جرات می توان گفت هیچ کجای کشور، چنین رستورانی را پیدا نخواهید کرد.

  • تله سیژ دربند

محال است کسی تهران رفته و نام تله سیژ دربند به گوشش نخورده باشد. این وسیله تفریحی فوق العاده حدود ۵۰ سال پیش در این منطقه ساخته شد و در مدت کوتاهی به یکی از محبوب ترین امکانات تفریحی دربند تبدیل شد. شاید برایتان سوال باشد که فرق تله سیژ با تله کابین در چیست؟ تله سیژ درواقع تفاوت چندانی با تله کابین ندارد، تا حد زیادی مشابه تله کابین است اما ساختارش طوری است که در آن یک صندلی دو نفره وجود دارد که بر فراز دربند، روی کابل مخصوص خود حرکت می کند.

این تله سیژ حدود ۶۰۰ متر طول دارد و از میدان دربند شروع شده و تا بالای کوه ادامه می یابد. اگر روزی به دربند رفتید به هیچ وجه از تله سیژ آن غافل نشوید. همانطور که تا الان دیدیم، دربند امکانات تفریحی بسیار گوناگونی دارد، اما دکه های رنگارنگ لواشک، دکه های جگرکی و حتی گاری های کوچک لبو و باقالی، در تمام مسیر پیاده روی دربند وجود دارد. وجود این فضاهای رنگارنگ، باعث می شود که احساس امید و زندگی در روح جریان پیدا کند.

تله سیژ دربند

شرایط بازدید

دربند همیشه باز است، اما اکثر مردم آخر هفته ها را برای گردش و تفریح در آن انتخاب می کنند، به همین دلیل در روزهای پنجشنبه و جمعه، انبوهی از مردم را می بینید که دور هم جمع شده و با دوستان و همراهان خود خوش می گذرانند. بهترین زمان رفتن به دربند فصل بهار و خصوصا اردیبهشت است که گل ها باز شده و عطر سرمست کننده شان فضا را پر می کند.

درست است که دربند به تنهایی همیشه باز است اما امکانات مختلفش مانند تله سیژ محدودیت زمانی دارند، مثلا ساعات کاری تله سیژ دربند، روزهای تعطیل از ساعت ۹ صبح الی ١۲ ظهر و در روزهای شنبه تا چهارشنبه نیز از ساعت ۶ الی ۱۲ است.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تهران شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی دربند

هیچ تهرانی ای وجود ندارد که آدرس دربند را بلد نباشد، به قولی تهران است و دربندش. اما اگر از شهرهای دیگر می خواهید به این منطقه فوق العاده بروید، باید ابتدا به پایتخت بروید. امروزه با وجود سایت های گوناگون و متنوعی که وجود دارد، خرید بلیط هواپیما تهران به سادگی انجام می شود، کافیست روز و تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کنید تا سایت لیستی از هواپیماهای موجود به همراه ساعت حرکت و رسیدن دقیق را به شما بدهد.

وقتی که وارد تهران شدید، از هر کسی بپرسید با روی خوش و مهربانی آدرس دربند را به شما خواهد داد، حتی ممکن است تا رسیدن به مقصد نیز همراهی تان کنند. اما اگر نمی خواهید از کسی سوال کنید نگران نباشید، ما آدرس دقیق دربند را به شما خواهیم گفت.

برای رفتن به دربند، ابتدا باید به شمال تهران و بعد میدان تجریش بروید و بعد از آن با استفاده از تاکسی های مخصوصی که وجود دارند به دربند بروید و یا خودتان با میدان سربند و در نهایت به مقصد موردنظر خود برسید.

آدرس دربند، بهشت تهران : تهران، منطقه یک، میدان تجریش، میدان سربند، محله دربند
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *