امروزه آثار باستانی، تاریخی و جاذبه های فرهنگی، عوامل مهمی در جذب گردشگری است، چرا که آثار باستانی و کهن هر جامعه ای معرف فرهنگ خاص همان کشور و دارای ویژگی ها و ارزش هایی درخور توجه همان مملکت و مرز و بوم است. این آثار دارای ارزش های معنوی بسیار زیاد برای آن قوم و جاذبه ای برای دیگران است و در نتیجه باعث جلب و جذب دیگران برای بازدید و شناخت آن جاذبه ها و آثار می شود. توسعه گردشگری تاریخی در ایران قادر است فرهنگ، هنر، تمدن و تاریخ کشور را در درجه اول به مردم خود و سپس به تمام جهان بشناساند و برای حفظ و نگهداری آن گام مؤثر بردارد. کشور ما طبق اعلام سازمان یونسکو، جزو ده کشور برگزیده جهان از نظر دارایی های تاریخی و میراث فرهنگی است و از نظر استعدادهای خدادادی طبیعی و تنوع اقلیمی، جزء سه کشور نخست جهان به شمار می رود و در بیشتر شهرهای ایران شاهد طیف وسیعی از آثار تاریخی هستیم. یکی از شهر های تاریخی ایران روانسر نام دارد که در استان کرمانشاه قرار دارد، این شهر را دروازه ورود به اورامانات می دانند. قدمت زیاد این منطقه باعث شده است آثار تاریخی متعددی در آن پیدا شود. یکی از این آثار تاریخی دخمه روانسر است، که در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ آن رفته ایم و توضیحاتی برای شما ارائه می دهیم.

معرفی دخمه روانسر

معرفی دخمه روانسر

گور دخمه به مکانی اطلاق می شود که گذشتگان در آن مردگان خود را دفن می کردند. این روش تدفین بیشتر در دوران ماد ها در ایران رواج داشت هرچند در دروه های بعد هخامنشیان نیز از این روش پیروی می کردند. زرتشتیان بر اساس اعتقاداتی که داشتند این روش را برای تدفین مردگانشان برگزیدند. یکی از گور دخمه های معروف در ایران گور دخمه ای در شهر روانسر در استان کرمانشاه است که با نام دخمه روانسر شهرت پیدا کرده است. دخمه روانسر یا تاق فرهاد که در حدود 2 کیلومتری شمال شرق شهر روانسر واقع شده است. این گور دخمه در جوار گورستان محل، به طرف شرق و ارتفاع 35 متری از سطح قبرستان در سینه‌ی کوه، کنده شده است و شامل یک اتاقک کوچک که ورودی آن به سمت شرق و مشرف به رودخانۀ وشکهرو (خشکرود) و دشت های باشوکی است. نقش اهورامزدا، یک شخص روحانی و توده ای هیزم در سمت راست ورودی این دخمه دیده می شود. بر اساس این نقش برجسته، باستان شناسان این اثر را به دوره هخامنشی نسبت داده اند. به خاطر اهمیت تاریخی که این گور دخمه دارد در لیست آثار ملی ایران جای گرفته است.

معماری و موقعیت قرارگیری دخمه روانسر

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، گوردخمه روانسر در جوار گورستان محل، در سمت شرق و در ارتفاع 35 متری از سطح قبرستان در سینه کوه قرار دارد. دخمه روانسر را یک دیوار عمودی به عرض 3 متر و ارتفاعی در حدود 30/2 متر تشکیل  می دهد. بخش فوقانی این فضای ایوان مانند به عمق 10 سانتی متر و در قسمت تحتانی در حدود 81 سانتی متر است. در دیوار انتهایی این ایوان، قابی مستطیل شکل به عمق 20 سانتی متر کنده شده است که در حقیقت قاب ورودی گوردخمه به شمار می آید. ابعاد این ورودی برابر با 92 در 70 سانتی‌متر است که به اتاقکی تقریباً مربع شکل می رسد. با توجه به سوراخ هایی که در دو طرف ورودی قرار دارد به نظر می رسد که این دخمه در گذشته درگاهی داشته است. طول اتاق این گور دخمه برابر با 43/2 متر و عرض و ارتفاع آن به ترتیب 2 و 64/1 متر هستند.

روش های متعددی برای سفر به روانسر وجود دارد، یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین این روش ها استفاده از اتوبوس است، برای خرید بلیط اتوبوس هم مستر بلیط از گزینه های مناسب و امن به شمار می رود.

راه های دسترسی به گوردخمه

راه های دسترسی به گوردخمه

برای اینکه از این گوردخمه بازدید کنید می توانید به شهر روانسر بروید. سپس با هر وسیله نقلیه ای اعم از عمومی یا شخصی خود را به این مکان برسانید. این گور دخمه در قسمت شرقی شهر قرار دارد و رسیدن به آن کار بسیار راحتی است. هر چند ارتفاعی که در آن قرار دارد موجب شده است هر کسی نتواند آن را از نزدیک مشاهده کنید.

بازدید از دخمه روانسر

اگر مشتاق شدید این گور دخمه را ببنید باید بگوئیم در زمان دیدار از آن نیازی نیست هزینه ای را پرداخت کنید. تنها نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که گور دخمه در ارتفاع 35 متری از سطح زمین قرار دارد و شاید نیاز به کمی کوهنوردی داشته باشید، پس کفش مناسب این کار را فراموش نکنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *