شهرستان نرماشير با وسعت 2993 كيلومترمربع در قسمت جنوب شرقی استان كرمان واقع است. قرار گيری نرماشير در مسير ارتباطی مركز فلات ايران به جنوب شرق، هرمز و سواحل دريای عمان، به گسترش مراكز شهری آن در دوران اسلامی منجر شده است. از اين رو، شواهد باستان شناسی زیادی همچون قلاع و برج ها در نرماشير به جای مانده كه از يك سو بيانگر رشد و رونق مراكز شهری و روستايی نرماشير در گذشته است، و از سوی ديگر نياز به استحكامات دفاعی و نظامی برای تأمين امنيت را نشان می دهد. نرماشير در سده چهارم هجری و قرار گيری نرماشير بر سر راه هند، عمان و سيستان به فارس و خراسان از يك سو، و حضور بازرگانان و كالا ها در اين شهر از سوی ديگر، سبب گسترش اين شهر در صدر اسلام بوده است. وجود آثار تاریخی متعددی که از دوره های تاریخی مختلف در این شهر باقی مانده اند، گواهی بر قدمت بالای آن هستند به همین خاطر این منطقه می تواند مقصدی مناسب برای سفرهای تاریخی باشد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از آثار تاریخی این شهرستان یعنی قلعه چغوک آباد توضیحاتی را برای شما ارائه می دهیم.

معرفی قلعه چغوک آباد

معرفی قلعه چغوک آباد

به واسطه‌ی وجود كوير لوت ميان نواحی غربی كشور و سيستان، ارتباط نواحی غربی و كرمان با سيستان از طريق نرماشير امکان پذیر بود و نرماشير به عنوان دروازه ورود به سيستان اهميت بسیاری داشته است. با توجه به وقوع جنگ ها و تحولات تاريخی نرماشير، ساخت قلعه ها و برج ها با اهداف نظامی و دفاعی در دشت نرماشير ضروری بوده است. بنابر همین دلایل در این منطقه می توانید تعداد بی شماری از قلعه های تاریخی را ببنید. یکی از این قلعه های تاریخی، قلعه چغوک آباد است که در شهرستان نرماشیر و روستای شهید چمن قرار دارد که در بین اهالی روستا با نام شاه نشین مشهور شده است. قلعه  چغوک آباد در شش کیلومتری جنوب غربی رستم‌آباد در نزدیکی شهر قدیم نرماشیر و در مسیر سیستان به مرکز فلات ایران واقع شده است. ساخت آن بر فراز بلندی با دیوار های غیر قابل نفوذ، برج دیده بانی مرتفع، روزنه های صلیبی شکلِ دیده بانی و تیرکش ها نشانگر کارکرد های نظامی و امنیتی آن است.  موقعيت اين ارگ در شهر قديم نرماشير نشان می دهد از صدر اسلام تا سده های ميانی به عنوان ارگ حاكم نشين شهر نرماشير مورد استفاده بوده است. بر اساس شواهدی که در این قلعه وجود دارد احتمالا زمان ساخت آن دوران ساسانی يا صدر اسلام بر می گردد.

معماری قلعه چغوک آباد

قلعه چغوك آباد، بنايی خشتی با پلانی مستطيل شکل به ابعاد 40 در 70 متر در شمال ناحیه چغوك آباد (شهر قديم نرماشير) است. اين بنا روی تپه ای دست ساز ساخته شده و تنها ديوار های ضخیم خارجی آن باقی مانده است. در ديوار های بنا، روزنه های ديده بانی فلش مانند وجود دارد و سردر شمالی آن دارای تزئينات دالبری سه پره ای است. ابعاد خشت های به کار رفته در ساخت این بنا برابر با 38 در 38 در 10 است و تزئینات آن شامل دالبری های سه پرّه می شود. همچنین مصالح مورد استفاده در ساخت بنا، خشت و چینه است که استفاده از آن، علاوه بر دردسترس بودن، دلایل فنی و کارکردی نیز داشته و یکی دیگر از ویژگی های این بنا حیاط مرکزی آن است.

برای سفر به شهر نرماشیر راه های مختلفی وجود دارد که یکی از این راه ها استفاده از اتوبوس به عنوان وسیله سفر است و برای خرید بلیط اتوبوس مستر بلیط گزینه ای امن و سریع محسوب می شود.

راه های دسترسی به قلعه

راه های دسترسی به قلعه

همانطور که از مطالب قسمت های قبلی متوجه شدید این بنا در شهرستان نرماشیر قرار دارد و دیدن این اثر لازم است به روستای شهید چمن بروید. این کار را بهتر است با خودرو شخصی یا تاکسی انجام دهید.

بازدید از قلعه چغوک آباد

اگر قصد دارید که این بنا را ببنید، لازم است این نکته را بدانید که در زمان دیدار این اثر تاریخی نیازی به پرداخت هزینه نیست و این کار به صورت رایگان انجام می شود. مدت زمانی که برای این کار نیاز می شود حدودا یک ساعت است. در زمان دیدن بنا می توانید در روستا نیز به گردش بپردازید و از محصولات روستاییان به عنوان سوغاتی خرید کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *