دریاچه سد چراغ ویس

0 177

طبیعت گردی یکی از جذاب ترین اشکال سفر به شمار می رود که روز به روز بر طرفداران آن افزوده می شود و افراد بی شماری راهی این سفر می شوند. در این نوع از سفر، افراد به قصد دیدار از جاذبه های طبیعی پای در راه سفر می گذراند و زمانی را در کنار آن به سر می برند. طبیعت گردی سفر مسئولانه به مناطق طبیعی محسوب می شود که از محیط زیست حفاظت و به بهبود زندگی افراد کمک می کند. اصول طبیعت گردی عبارت اند از حداقل تأثیرات مخرب، ایجاد آگاهی و احترام زیست محیطی و فرهنگی، فراهم آوردن تجربه‌ی سازنده برای میزبانان و میهمانان، درآمدزایی مستقیم برای حفظ محیطزیست، فراهم آوردن سود اقتصادی و بهبود زندگی برای اقوام محلی و افزایش توجه به شرایط سیاسی اجتماعی و زیست محیطی کشور میزبان. ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که در جای جای آن جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد و یکی از آنها دریاچه سد چراغ ویس محسوب می شود که در استان کردستان و شهرستان سقز قرار گرفته است. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا در صورت سفر به آن به صورت کامل آن را بشناسید.

معرفی دریاچه سد چراغ ویس

معرفی دریاچه سد چراغ ویس

شهرستان سقز یکی از شهرستان های استان کردستان محسوب می شود که دارای آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی متعدد است. همین موضوع باعث شده است افراد زیادی به این شهر سفر کنند تا بتوانند از این جاذبه ها دیدن کنند. سقز از شمال به شهرهای بوکان و مهاباد، از غرب به شهر بانه و اقلیم کردستان حدفاصل ۵۵ کیلومتری، از جنوب به سنندج و دیواندره، و از شرق به بیجار و زنجان منتهی می ‌شود. یکی از جاذبه های گردشگری این شهر، دریاچه سد چراغ ویس محسوب می شود که طبیعتی بی نظیر و بکر در اطراف خود دارد. این سد در دهستان میرده قرار دارد و منبع آب آن از رود زرینه‌رود و شاخه اصلی آن رودخانه سقز با نام محلی چم سقز تامین می شود. این سد در سال 1393 احداث و محل مناسبی برای گردشگری و همچنین تامین آب این شهر شده است که آب ۶۰ روستا از سد چراغ ویس تامین شود. دلیل نام گذاری این سد به دریاچه سد چراغ ویس، قرار گیری این سد در نزدیکی روستایی با همین نام است.

ساختار و طبیعت اطراف دریاچه سد

ساختار و طبیعت اطراف دریاچه سد

این سد بر روی رودخانه چم سقز قرار دارد که گرداگرد آن را کوه ها و دره های سر به فلک کشیده احاطه کرده اند. در این سد هیچ ماهی وجود ندارد همین وضوع باعث شده است که آب آن تمیز و پاکیزه باشد. این سد از نوع سنگریزه و با هسته‌ای رسی به طول 274 متر، عرض تاج 10 متر، ارتفاع 67 متر از پی و حجم بدنه 985 هزار متر مکعب است. در این محل می توانید مدت زمانی را چادر بزنید و حتی شب را بمانید. دیگر فعالیت هایی که می توانید در این محل انجام دهید شامل دوچرخه سواری، کوه نوردی، پیاده روی و … می شود.

راه های دسترسی به دریاچه سد

برای دسترسی به این محل می توانید بلیط اتوبوس سقز را تهیه کنید و سفر خود به این ناحیه را شروع کنید. پس از رسیدن به این شهر می توانید با وسایل نقلیه عمومی به سمت روستا حرکت کنید و به این سد بروید. اگر هم می خواهید با خودرو شخصی به این محوطه بروید بهتر است در جاده سقز بانه قرار بگیرید و به سمت این روستا بروید.

بازدید از دریاچه سد چراغ ویس

بازدید از دریاچه سد چراغ ویس

برای سفر به این محوطه، نیازی نیست هزینه ای را پرداخت کنید و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. در این محل  امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد و بهتر است شما وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید تا در آنجا دچار مشکل شوید. می توانید با رزرو هتل می توانید شب را در شهر سقز بمانید و  لحظات خوشی را با همراهانتان تجربه کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.