غار چهل دختر سربیشه

غار چهل دختر سربیشه کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

غار چهل دختر سربیشه کجاست؟ شهرستان سربیشه به مرکزیت شهر سربیشه با مساحتی معادل 8251 کیلومتر مربع در شرق ایران حاشیه شمال شرقی دشت لوت و در جنوب شرقی شهرستان بیرجند و در محور بین المللی بیرجند – زاهدان واقع شده است.

این شهرستان دارای 650 آبادی و سه بخش مرکزی به مرکزیت سربیشه، بخش درح به مرکزیت درح و بخش مود به مرکزیت مود است. ارتفاع سربیشه از سطح دریا ۱۸۳۹ متر و دارای آب و هوای معتدل و خشک است البته میانگین دمای سالانه آن از سایر شهرهای استان خراسان جنوبی کمتر محسوب می شود. این شهر از پیشینه ای غنی برخوردار و در اسناد قدیمی از آن نام برده شده است.

شیخ حسین آیتی بیرجندی در کتاب بهارستان نقل می‌کند: «سربیشه شهری است قدیمی که قبل از اسلام مردمان آن زرتشتی بوده‌اند». علاوه بر این در کتاب نزهه‌القلوب حمدالله مستوفی آمده، که ابوبکر علی ابن الحسین قهستانی ممدوح فرخی سیستانی، که از علما و ادبای عصر سلطان محمود غزنوی به حساب می‌آمده، از این شهر بوده ‌است.

در این شهرستان می توان جاذبه های گردشگری متنوعی را پیدا کرد که یکی از آنها غار چهل دختر سربیشه به شمار می رود و در دسته جاذبه های طبیعی و تاریخی آن قرار می گیرد.

معرفی غار چهل دختر سربیشه

معرفی غار چهل دختر سربیشه

جاذبه های طبیعی یکی از مهمترین المان هایی هستند که افراد به هوای دیدار از آنها راهی سفر می شوند. یکی از جاذبه های طبیعی غارها هستند که مورد توجه باستان شناسان، زمین شناسان و همینطور گردشگران هستند.

ايران دارای تمدن و فرهنگی غنی و نيز محيط طبيعی كم نظير است. ويژگی های طبيعی و فرهنگی متنوع در ايران باعث شده كه اين كشور به لحاظ مكان های ديدنی و جاذبه های توريستی در رديف يكی از ده كشور برتر دنيا قرار گيرد.

یکی از این جاذبه های طبیعی، غار چهل دختر سربیشه به شمار می رود که در استان خراسان جنوبی قرار دارد. این غار در نزدیکی روستای «کلاته آخوند» از توابع شهرستان سربیشه، در فاصله حدود 75 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند قرار دارد.

غار بر دامنه کوهی به نام چهل دختر،  که از سنگ های آهکی شکل گرفته است، قرار دارد. این غار از جمله غارهای قدیمی و تاریخی به شمار می رود که می توان بر اساس طبیعت و چشمه های موجود در اطراف آن این حدس را زد که زمانی افرادی در آن زندگی می کردند.

در حال حاضر از این غار به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری منطقه نام برده می شود. اگر می خواهید در مورد این غار اطلاعات بیشتری داشته باشید بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید.

ساختار و طبیعت اطراف غار

ساختار و طبیعت اطراف غار

ورودی غار فضایی ایوان مانند محسوب می شود که به ارتفاع حدود 1.5 متر و داخل آن تالاری قرار دارد که ارتفاع بخش های مختلف آن متفاوت است و به طور متوسط حدود 3 متر ار تفاع دارد با توجه به انباشته شدن رسوبات در کف غار، بعضی از راهروها مسدود و پر شده اند.

تا عمق حدود 40 متری آن امکان پیشروی وجود دارد و ادامه مسیر به دلیل تنگ شدن دهانه ها امکان پذیر نیست. در اطراف این غار طبیعت زیبایی وجود دارد که وجود چشمه های بی شمار در اطراف آن باعث سرسبزی و آبادانی آن شده است.

راه های دسترسی به غار چهل دختر

راه های دسترسی به غار چهل دختر

برای اینکه بتوانید از این غار دیدن کنید باید به سمت شهرستان سربیشه حرکت کنید و خود را به این شهرستان برسانید. برای رفتن به شهر سربیشه اتوبوس می تواند گزینه مناسبی باشد و برای خرید بلیط اتوبوس سربیشه از مستر بلیط کمک بگیرید. پس از اینکه به شهر سربیشه رسیدید باید به سراغ وسایل نقلیه عمومی که به سمت روستای کلاته آخوند می روند، بروید.

بازدید از غار چهل دختر سربیشه

برای دیدار از این غار نیازی نیست هزینه ای بپردازید ولی باید به خاطر داشته باشید که حتما نکات ایمنی در این مورد را رعایت کنید. برای بالا رفتن از کوه و رسیدن به غار حتما وسایل و تجهیزات لازم را با خود داشته باشید. لازم به یادآوری است که به هیچ عنوان به تنهایی به این محل نروید و حتما از کسی کمک بگیرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *