چشمه آب ترش سربیشه

0 628

برخی از جاذبه های گردشگری وجود دارند که علاوه بر اینکه به عنوان محلی برای تفریح و سرگرمی مورد توجه هستند از آنها برای درمان و سلامت نیز استفاده می شود که از میان آنها می توان به آب های درمانی اشاره کرد. آب های درمانی یکی از شاخه های گردشگری سلامت است که نه تنها در سطح جهان بلکه در ایران نیز دارای محدودیت مکانی است. آب های درمانی تنها مکان هایی هستند که ظرفیت جذب و توسعه گردشگر را در تمام فصول سال دارند. در ایران بیش از 472 چشمه آبگرم و معدنی وجود دارد که هر کدام ترکیبات، اثرات و استاندارد های خاص خود را دارند. گردشگری سلامت نوعی از گردشگری است که به منظور حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد انجام می شود. با توجه به افزایش فشارهای روزمره فردی و اجتماعی این نوع گردشگری جایگاه ویژه ای در انواع دیگر گردشگری پیدا کرده است. از آن جایی که گردشگران به دنبال تخلیه استرس و تمدد اعصاب خود از کارهای روزمره هستند، انتخاب چشمه های آب معدنی یکی از اولویت های آنها به شمار می رود. یکی از چشمه های آب معدنی ایران، چشمه آب ترش سربیشه به شمار می رود که در استان خراسان جنوبی واقع شده است.

معرفی چشمه آب ترش سربیشه

معرفی چشمه آب ترش سربیشه

اگر دوست دارید در مورد این پدیده طبیعی در شهرستان سربیشه اطلاعات بیشتری کسب کنید بهتر است ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید. شهرستان شربیشه یکی از شهرستان های مرزی ایران به شمار می رود که در استان خراسان جنوبی قرار گرفته است. این شهرستان از آب و هوایی خشک و معتدل برخوردار است به همین خاطر مکان مناسبی برای سفر های تابستانی به شمار می رود. در این شهرستان جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که سالانه افراد زیادی به دیدن آن ها می روند و یکی از آنها چشمه آب ترش سربیشه به شمار می رود. این چشمه در روستایی به نام چشمه آب ترش قرار دارد که در فاصله 34 کیلومتری شهر سربیشه قرار گرفته است. در نزدیکی این روستا یک مجتمع آب درمانی مجهز بنا شده است که در محاصره کوه ها و مشرف به دشتی سرسبز و چشم نواز و در حاشیه جاده ترانزیتی و مهم سنتو قرار دارد. ساخت این مجتمع آب درمانی مجهز از سال 1385 آغاز و در نهایت پس از شش سال کار مداوم در سال 1391 این مجتمع افتتاح و مسیر دسترسی به آن آسفالت شد. در اطراف این چشمه آثاری از یک ساختمان سلطنتی قدیمی و باستانی یافت شده است که نشان از مورد اهمیت بودن آن در دوران های مختلف دارد.

ساختار و طبیعت اطراف چشمه

ساختار و طبیعت اطراف چشمه

ویژگی اصلی این چشمه همانطور که از نامش پیداست، طعم ترش آن به شمار می رود، علاوه بر این این چشمه آب سردی دارد که ویژگی مهم دیگر آن محسوب می شود. چشمه آب ترش سربیشه اما از اعماق بسیار پایین زمین می جوشد و خودش را به سطح می رساند، وجود مقادیر بالای ترکیباتی همچون سیلیس و گاز کربن دی اکسید موجود در آب این چشمه نشان دهنده این موضوع هستند. آب خودش را از شکاف بین سنگ های بازالت و آندزیت که از فراوان ترین نوع سنگ های آتشفشانی اند به زمین می رساند و با مزه ترش خودش پر از خاصیت های درمانی است. به خاطر وجود املاح معدنی موجود در آب این چشمه، آب آن برای انواع بیماری های پوستی، دردهای مفصلی، رماتیسم، اختلالات غدد داخلی، بیماری های گوارشی و همچنین برای رفع مشکلات عضلانی و بیماری های زنان بسیار مفید است. در مجتمعی که در این محل ساخته اند دو بخش زنانه و مردانه وجود دارد و آب از محل تراوش چشمه یا همان حوض مرکزی به وسیله پمپ ها به استخرهای زنانه و مردانه منتقل می شود. در اطراف این مجتمع آب درمانی چند آلاچیق نیز تعبیه شده است که افراد می توانند برای استراحت از آنها استفاده کنند. لازم به ذکر است که طبیعتی زیبا این محل را احاطه کرده است که می توانید زمانی را نیز در آن به سر ببرید.

راه های دسترسی به چشمه آب ترش

راه های دسترسی به چشمه آب ترش

برای اینکه به سمت این چشمه بروید باید در ابتدا خود را به شهرستان سربیشه برسانید و برای اینکار بلیط اتوبوس سربیشه را می توانید از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید. پس از رسیدن به شهر سربیشه باید با کمک وسایل حمل و نقل عمومی که به روستای آب ترش می روند خود را به این محوطه برسانید. اگر با خودرو شخصی می خواهید سفر کنید باید به حاشيه جاده سنتو بروید.

بازدید از چشمه آب ترش سربیشه

بازدید از این مکان منوط به پرداخت هزینه برای استفاده از استخر است. پس از اینکه از این مجتمع بهره مند شدید می توانید به گشت و گذار در طبیعت اطراف آن بپردازید که صحنه هایی بی نظیر را برای مسافران خلق کرده اند. برای سفر به این محوطه تابستان و بهار می توانند بهترین زمان ممکن باشند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.