زندان برنجه

زندان برنجه؛ معرفی + راه های دسترسی

زندان برنجه کجاست؟ شهر تکاب از جمله شهرهای تاریخی ایران است که سرشار از جاذبه های طبیعی و تاریخی است که قدمتی چند هزار ساله دارند. ناحیه ای که امروزه تکاب نامیده شده است در گذشته منطقه ای به نام زاموآ بوده و همواره مورد حمله آشوریان قرار می گرفته است.

این ناحیه مسکن اقوام باستانی لولوبی و گوتی بوده‌ که بعدها دولت مانا در آن تشکیل شده است و از هزاره ۷ ق.م با تشکیل دولت ماد از مراکز مهم اقتصادی دولت مانا و ماد به‌ شمار می‌ رفت.

آثار تاریخی مختلف و متفاوتی از این دوران در این شهر به جای مانده است، که از آن جمله می توان به غار کرفتو که از دوران مادها به جای مانده اشاره کرد که نمونه ای از اثر صخره ای موجود از آن دوران است.

علاوه بر این تخت سلیمان و زندان لیمان دو اثر دیگر در این شهر هستند که از شهرت جهانی برخوردارند. علاوه بر این موارد زندان برنجه نیز یکی از این آثاری است که در این شهر قرار دارد و ما تصمیم گرفتیم به توضیح آنها بپردازیم.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر تکاب و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “شهر تکاب” را مطالعه نمایید.

درباره زندان برنجه

معرفی زندان برنجه

زندان برنجه گودال بسیار بزرگی است که در شمال شهر تکاب و در جنوب روستای برنجه از دهستان چمن قرار دارد. هچنین این گودال در دامنه کوهی به نام طویله سلیمان واقع شده است و سالانه تعداد زیادی از گردشگران را میزبانی می کند.

در این منطقه و در کنار رودخانه‌ای خروشان چند چشمه آهک‌ساز خشک شده را می‌توانید مشاهده کنید که مشهورترین آن‌ ها زندان یا گودال برنجه است. مجله مستر بلیط تصمیم به آشنا کردن شما با مکان های ناشناخته یا کمتر شناخته شده در ایران دارد.

مشخصات زندان برنجه

این مکان گودالی طویل است که دهانه آن به صورت بیضی است که ارتفاعی برابر با 70 متر دارد و قطر دهانه آن در بزرگترین قسمت 100 متر و در کوچکترین قسمت 50 متر است و تنها در صورتی می توانید به پایین آن بروید که بتوانید صخره نوردی کنید زیرا راه دیگری برای رفتن به پایین نیست.

در کف این سازه بزرگ طبیعی دریاچه‌ای آکنده از آب سرد و گاز کربنیک وجود دارد که به علت عمق زیاد، امکان دسترسی به سطح آب از دهانه غیرممکن است؛ اين چشمه ديواره ای بلند و شیب دار دارد كه از لايه هاي نازك تراورتن نواری ایجاد شده است. آب دریاچه بعد از گذشتن از میان سنگ‌ها در جنوب‌شرقی به رودخانه مجاور در روستای «برنجه» می‌ریزد.

یکی از داستان هایی که در مورد این اثر سر زبان هاست این است که در گذشته زنی که بیماری واگیر داری داشته به درون این آب انداخته شده است بنابراین آب دریاچه احتمالا هنوز آلوده است و ورود به آن باعث بیماری می شود.

وجه تسمیه زندان برنجه

وجه تسمیه زندان برنجه

در گذشته خان های محلی برای تنبیه روستاییان، به پای آنها سنگ می بستند و آنها را به درون دریاچه این گودال می انداختند. دلیل نام گذاری آن به  زندان برنجه، نیز این موضوع است. برای سفر به این مکان بهتر است بلیط خود را از مستر بلیط و به صورت آنلاین خریداری کنید و از مزایای خرید آنلاین بهره مند شوید.

روستای برنجه

این روستا یکی از روستاهای شهر تکاب است که در نزدیکی این اثر طبیعی قرار دارد و جمعیت کمی در آن زندگی می کنند.

راههای دسترسی به زندان برنجه

راه های دسترسی به زندان برنجه

از آنجایی که این مکان در نزدیکی روستای برنج قرار گرفته است باید به سمت این روستا حرکت کنید. این کار را می توانید با استفاده از خودرو شخصی انجام بدهید. برای رسیدن به زندان برنجه می توانید به صورت پیاده اقدام کنید.

شرایط بازدید از زندان برنجه

برای بازدید از این منطقه اولین چیزی که مورد احتیاجتان است کفش و لباس مناسب است، پس این موضوع را فراموش نکنید. دیگر موضوعی که نباید از یاد ببرید، رعایت نظافت و نریختن زباله در طبیعت اطراف این منطقه است.

از آنجایی که نیاز است که قبل از رفتن به این مکان باید به روستا بروید، بهتر است خرید از روستائیان را فراموش نکنید. به هیچ عنوان بدون خرید پولی به افراد روستا پرداخت نکنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ارومیه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *