پارک جنگلی چالدره

0 197

خطه شمالی کشور و استان مازندران یکی از زیبا ترین مناطق ایران هستند که به دلیل طبیعت سر سبز و بی نظیر، جنگل های متعدد، دریا و آب و هوای عالی مورد توجه گردشگران بسیاری قرار گرفته اند. به طوری که مناطق مختلف استان مازندران به یکی از قطب های اصلی گردشگری در ایران تبدیل شده است. از زیبا ترین و حیرت انگیز ترین جاذبه های دیدنی مازندران می توان به پارک جنگلی چالدره در تنکابن اشاره نمود. تنکابن در غرب استان مازندران واقع شده است و بخش قابل توجهی از باغ های پرتغال کشور در آن قرار دارند. این شهر دارای طبیعی زیبا و خیره کننده است. اگر می خواهید با پارک جنگلی چالدره بیشتر آشنا شوید تا پایان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

تاریخچه پارک جنگلی چالدره

پارک جنگلی چالدره با مساحت 94 هکتار در میان دو رود دو هزار و سه هزار در غرب استان مازندران و 18 کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار واقع شده است. درختان زیبا و سر به فلک کشیده در کنار رودهای خروشان این منطقه منظره ای حیرت انگیز و خیره کننده به وجود آورده است. به طوری که با سفر به آنجا می توان لحظاتی مملو از آرامش را در دل طبیعتی بکر تجربه نمود. رودخانه های دو هزار و سه هزار در تمامی روزهای سال بسیار پر آب و خروشان هستند و در بخش شرقی چالدره قرار دارند. چالدره همانطور که از نامش مشخص است دره ای محسوب می شود که بسیار زیبا و سر سبز و به یک مکان تفریحی و گردشگری تبدیل شده است.

تاریخچه پارک جنگلی چالدره

نقشه و معرفی بخش های مختلف

پارک جنگلی چالدره یکی از پارک های ملی کشور و از مشهور ترین جاذبه های دیدنی تنکابن است که در ارتفاع 400 متری از سطح دریاهای آزاد قرار دارد. همین موضوع موجب شده است که رطوبت و آب و هوایی متفاوت از سایر نقاط کنار دریا داشته باشد. این پارک گسترده که در واقع جنگلی جلگه ای به شمار می آید، مملو از درختان سر به فلک کشیده و کلبه های جنگلی اقامتی است که قرار گیری آن ها میان دو رود خروشان موجب شده مورد توجه گردشگران بسیاری قرار بگیرد. در کنار پارک جنگی چالدره باغات مرکبات و شالیزارهایی به چشم می خورد که نمای این جنگل را دو چندان نموده اند. در پارک چالدره سنگ های گرانیتی بزرگی با پوشش خزه وجود دارد بسیار زیبا هستند. این ها تنها بخشی از جاذبه های دیدنی چالدره هستند. در بخشی که دو رود خروشان به دو طرف جاری می شوند که بلند ترین یال این سازه محسوب می شود آثاری از قلعه های قدیمی که قبلا در این منطقه وجود داشته به چشم می خورد که در کنار آب انبارها و سایربناهای به جای مانده در این منطقه نشان دهنده این است قدمت چالدره به سده های پیش از اسلام باز می گردد.

در استان مازندران و شهر تنکابن مناطق زیبا و سرسبز بسیاری وجود دارد که هر کدام در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر هستند اما آنچه که موجب تمایز چالدره با دیگر مناطق شده علاوه بر طبیعت زیبا و آب و هوای مطبوع کلبه های زیبایی هستند که در آن خودنمایی می کنند. این کلبه ها با نمایی سنتی دارای امکانات رفاهی مناسبی مانند یخچال، شومینه هیزمی، کمد، کولر گازی و … هستند و می توانند محل مناسبی برای تجربه اقامت شبانه در سکوت مطلق و مملو از آرامش جنگل باشد. به همین دلیل سالانه گردشگران بسیاری به بازدید از این منطقه می روند و لحظات خاطره انگیزی را برای خود رقم می زنند. در پارک جنگلی چالدره در کنار کلبه ها میز و صندلی های چوبی جهت نشستن و دورهمی قرار گرفته و همچنین آلاچیق هایی را نیز در نقاط مختلف پارک ایجاد نموده اند تا بازدید کنندگان بتوانند اقامتی کوتاه در آن ها داشته باشند و به استراحت بپردازند و از طبیعت بکر جنگل لذت ببرند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در منطقه تفریحی و گردشگری چالدره امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کافی شاپ، رستوران، پیست دوچرخه سواری، مسیر ویژه پیاده روی و … اشاره نمود. از این رو گردشگرانی که این مکان را برای بازدید انتخاب می کنند می توانند در کنار لذت بردن از طبیعت زیبا جنگل، در ساحل رودخانه قدم بزنند و اقامتی خاطره انگیز را تجربه کنند. از دیگر بخش های زیبا و جذاب چالدره، دو رود دو هزار و سه هزار هستند که در بلند ترین نقطه پارک واقع و چندین پل روی آن ها احداث شده که چشم انداز بی نظیری دارند. از طرفی به دلیل وجود رودها این بخش از پارک دارای طبیعت سر سبزتر و زیبا تری است. به همین دلیل خیلی از گردشگران با پیمودن مسیر رود خود را به روی پل های آن می رسانند و منظره چالدره را از آن زاویه نگاه می کنند. این بخش بسیار زیبا است و می تواند محل مناسبی برای عکاسی و ثبت خاطره ها و لحظات باشد.

شرایط بازدید از پارک جنگلی چالدره

بازدید از پارک جنگلی چالدره در تمامی روزهای سال امکان پذیر است و گردشگرانی که با تهیه بلیط اتوبوس تنکابن به این منطقه سفر می کنند می توانند به راحتی به بازدید از این منطقه بروند.

آدرس و نحوه بازدید با وسایل مختلف

آدرس و نحوه بازدید با وسایل مختلف

برای دسترسی به پارک جنگلی چالدره باید مسیر تنکابن را پیمود و سپس وارد جاده دوهزار شد. زیرا بوستان چالدره در 18 کیلومتری تنکابن به دوهزار وقع شده است. از این رو گردشگران به راحتی می توانند با استفاده از وسایل نقلیه شخصی و یا خودروهای اینترنتی مستر بلیط به راحتی به این پارک دسترسی داشته باشند. همچنین می توان از تاکسی ها و مینی بوس های فعال در این مسیر نیز جهت دسترسی به پارک جنگلی چالدره استفاده نمود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.