کشور ایران مشهور به انواع آب وهوا و تنوع جغرافیایی است. هر کدام از مناطق ایران، یک ویژگی خاص جغرافیایی را دارا است، این تنوع شامل نواحی کوهستانی، جنگلی، کویری و نیمه کویری می شود. از این جهت همه افرد با هر سلیقه ای می توانند ناحیه های متنوعی را برای سفر و تفریح انتخاب کنند. سالانه گردشگران داخلی و خارجی فراوانی برای سفر به سرزمین ایران اقدام می کنند، زیرا کشور ما سرشار از جاذبه هایی است که هر فرد حداقل یک بار باید از آن ها دیدن کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره جاذبه های گردشگری کشور عزیزمان ایران می توانید مجله مستر بلیط را مطالعه کنید. یکی از مناطقی که در میان بیشتر مردم ایران محبوب و پر طرفدار است، شهرهای واقع در شمال این کشور و کناره دریای خزر به شمار می رود. مردم از استان های دیگر در هر موقع که بتوانند، به این ناحیه مسافرت می کنند و از جاذبه های طبیعی نظیر سواحل، جنگل ها و کوهستان و دیگر جاذبه های ساخته دست بشر بهره می برند. این منطقه دارای سه استان گیلان، مازندران و گلستان است. که این مقاله درباره یکی از جاذبه های طبیعی استان مازندران یعنی پارک جنگلی سه هزار است.

درباره پارک جنگلی سه هزار

درباره پارک جنگلی سه هزار

 یکی از شهرهای بسیار زیبای استان مازندران که در همه مفصول سال میزبان گرشگردان ایرانی یا خارجی است، شهر تنکابن نام دارد. درباره تاریخچه نام گذاری این شهر نظرات متعددی وجود دارد، برخی ها بر این عقیده اند که نام آن طبق سفر نامه ظهیر الدین مرعشی پسوند بُن در معنای پایین یا زیر است، بنابراین نام این شهر زیر تنکا یا پایین تنکا معادل می شود. عقیده دیگری در این باره هست که (تنکابن) مخفف (تنک آب بن) است و در زبان محلی تنک آب بن به محلی گفته می شود که جلگه های ساحل خزر در آن کم می شود. این شهر جاذبه هایی مانند قلعه مار کوه، جنگل دوهزار، جنگل سه هزار، مرداب نشتارود و … دارد که شما می توانید در سایت مستر بلیط از انواع این مکان های گردشگری اطلاعات دریافت کنید. جنگل سه هزار واقع در شهر تنکابن از دست نخورده ترین و جزء زیبا ترین جنگل های ایران است. این جنگل واقع در ارتفاعات و کوهستان های سه هزار است. چشم انداز شگفت انگیز این جنگل، آرامش حاصل صدای به هم خوردن گیاهان، آب رودخانه سه هزار، و پرندگان، طبیعت بکر و هوای مطبوع و عالی، تعداد کمی از دلایلی هستند که افراد را به این مناطق می کشانند.

بخش های مختلف پارک جنگلی

رود خانه های پر آبی از این منطقه گذر می کنند که دارای ارزش ویژه زیست محیطی هستند. سه رود اصلی که در جنگل های دو هزار و سه هزار جریان دارند با نام های گرما رود، شلف رود و مرانرود شناخته می شوند. که امروزه با گذشت سال های متمادی نام این سه، از سه هراز به سه هزار تبدیل  شده است. این رود بسیار پر آب و خروشان است و جزء شاخه های اصلی رود خانه چشمه کلیه است. رود چشمه کلیه را در بیشتر کتاب های جغرافیا به اسم بزرگ ترین شاخه اش یعنی روز سه هزار می شناسند. این رود بعد از گذر از کوهستان و ارتفاعات به تدریج ارتفاعش کم شده است و به سمت دریای خزر حرکت می کند و در آخر، در شهر شهسوار به همین دریا ریخته می شود. طول این رود تقریباً 57 کلیو متر است و ارتفاع بالا ترین چشمه آن از سطح دریا به بیش از 4500 متر می رسد. رود سه هزار از جهت شرب کردن جلگه های واقع در شهر تنکابن اهمیت فراوانی دارد. از دیگر جاذبه های جنگل سه هزار، سرچشمه رود شلف به شمار می رود که بسیاری از مواد معدنی را در خود جای داده است.

بخش های مختلف پارک جنگلی

برای مثال موادی مانند آهک، نمک، فسفر، پتاس، آلومین، سولفوریک اسید و … که برای بیماری های گوناگون از قبیل سوء هاضمه، نقرس و بیماری های کلیوی خواص درمانی دارد. در هنگام سفر به این منطقه، هر چه به جنگل سه هزار نزدیک تر می شویم، جاده ها، جنگلی تر می شوند. در اطراف این جاده ها درختان تنومند، کهن سال و سرسبزی وجود دارد که منظره خارق العاده ای به وجود آورده و هر کسی را که در آن جاده ها پا می گذارد شگفت زده می کند. در فصل تابستان آب و هوای این جاده ها به طرز باور نکردنی ای خنک و دلپذیر است و با حرکت ماشین ها جریان هوای مطلوبی در اتومبیل پخش می شود. در فصل زمستان و اواخر پاییز، این جاده ها با برف سنگین پوشیده و غیر قابل تردد می شوند. تردد در این مواقع از سال برای افرادی به غیر از افراد محلی آن هم با تجهیزات کامل، به هیچ کس توصیه نمی شود. روستا هایی که در این ناحیه وجود دارند در دو بخش کوهستان و جنگل پخش شده اند، هر کدام از ا ین روستا ها جاذبه های خاص خود را دارند. به دلیل فراوانی رود خانه ها و زمین های حاصل خیز، روستا هایی بسیاری در مسیر ها پر پیچ و خم این منطقه و در فاصله کم از هم قرار دارند.

ویژگی های گردشگری پارک جنگلی سه هزار 

در مناطق هموار و پایین تر پارک جنگلی سه هزار، امکاناتی نظیر هتل و مهمان خانه، پارک جنگلی، رستوران و غذا خوری های سنتی با غذا های محلی و … وجود دارد که مسافران می توانند از آن ها استفاده کنند. همچنین در جاهایی که زمین شیب کمی دارد، افراد زیادی برای پیک نیک و اسکان یافتن از آن ها بهره می برند. کافه هایی با امکاناتی همچون آلاچیق که در تعطیلات و فصول گرم سال طرفداران بسیاری پیدا می کنند، مناسب برای افرادی هستند که دوست دارند سبک سفر کنند و یا شب را در جایی امن سپری کنند.

ویژگی های گردشگری جنگل سه هزار

جاده هایی که شما را به جنگل های سه هزار می رسانند

از هر کجای ایران که قصد سفر به پارک جنگلی سه هزار را دارید، باید به استان مازندران سفر کنید. برای این امر می توانید از بزرگ راه ها یا کمربندی ها استفاده کنید. پس از رسیدن به مازندران با توجه به تابلو هایی که در جاده ها نصب گردیده اند به شهر تنکابن بروید و باز هم با استفاده از تابلو ها یا برنامه های مکان یابی به مسیر تا جنگل سه هزار ادامه دهید. اگر مسیر را درست رفته باشید، باید به میدان کوهنورد لتاک برسید و از آن جا به جاده سه هزار وارد شوید و در هر کجای جنگل که بخواهید توقف کنید.  بیشتر افرادی مسیر ها را بلد نیستند و از شهر های دیگر به تنکابن سفر می کنند می توانند برای راحتی با خرید بلیط اتوبوس تنکابن سفری بدون دغدغه گم شدن در جاده ها را تجربه کنند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *