دره چاکرود

0 162

قصد داریم سفری هیجان انگیز به اعماق دره چاکرود رحیم آباد، که در استان سرسبز گیلان قرار گرفته است، را آغاز کینم. برای دوستداران طبیعت، دره نوردان، رودخانه نوردان و ماجراجویان دره چاکرود به عنوان جاذبه گردشگری ای از رحیم آباد، نوعی بهشت غیر قابل تکرار محسوب می شود. در این مطلب با مستر بلیط همراه باشید چون قصد داریم شما را با این منطقه دیدنی و بی نظیر بیش تر آشنا کنیم.

درباره دره چاکرود

مجله مستر بلیط سفر به دره چاکرود را به شما بسیار پیشنهاد می کند به دلایلی که در ادامه مطرح می شود، به علت طبیعت سخت و خشن این منطقه، دره چاکرود کاملا بکر مانده است و برای ماجراجویانی که در صخره نوردی و دره نوردی مهارت دارند مقصد بی نظیری به شمار می آید، وجود آبشار ها و حوضچه های فراوان باعث شده است که دره چاکرود خاص تر و متفاوت تر به نظر بیاید، همچنین در این دره می توانید به صورت همزمان تجربه فرود، آبشار نوردی، صخره نوردی و شنا را به صورت یک جا داشته باشید. سفر به دره چاکرود تنها برای طبیعت گردان حرفه ای مثل صخره نوردان، دره نوردان و … مناسب است و اصلا به اشخاص عادی که حرفه ای نیستند، توصیه نمی شود.

درباره دره چاکرود

برای سفر به دره چاکرود یک سری نکات را باید رعایت کنید:

1) در پیمایش این دره به همراه داشتن وسایل تخصصی دره نوردی مثل طناب، هارنس، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، دستکش و موارد دیگر ضروری است.

2) برای رفت و بازگشت در مسیر دره چاکرود باید از توانایی جسمانی بالایی برخوردار باشید، بدین منظور ضمن کسب مهارت های لازم قوای جسمانی بدن خود را نیز تقویت کنید.

3) در مسیر پیمایش این دره هیچ فروشگاه مواد غذایی ای وجود ندارد و آب قابل آشامیدنی موجود نیست، پس حتما از قبل تمام مواد غذایی و آبی که نیاز دارید را تهیه کنید.

4) وجود حوضچه های عمیق در دره چاکرود امکان شنا را تنها برای افرادی که ماهر هستند فراهم کرده است، در غیر اینصورت اگر مایل به شنا هستید بایستی از جلیقه نجات استفاده کنید.

5) وکیوم وسایل تان برای جلوگیری از رسیدن آب به آن ها ضروری است چرا که آب با فشار زیاد جریان دارد.

6) در صورت بارش باران امکان سیل و جریان شدید آب وجود دارد پس حتما پیش از حرکت آب و هوای منطقه را چک کنید. برای ساکن شدن در این منطقه و شب مانی قطعا یا باید به اطراف این دره بروید یا در مکان مناسبی کمپ کنید که بایستی با اصل کمپ در طبیعت آشنایی داشته باشید. همچنین می توانید روستا های اطراف این منطقه مانند طیولا که در فاصله 1/5 کیلومتری دارد یا پرمکوه که در حد فاصل 500 متری از دره چاکرود قرار گرفته است را برای اقامت انتخاب کنید.

مسیر حرکت دره چاکرود

مسیر حرکت دره چاکرود

بعد از حرکت به سمت رودسر و ادامه دادن مسیر تا روستای طیولا، با طی کردن مسیری با طبیعت زیبا به بخش ابتدایی دره چاکرود می رسیم؛ نقطه ای از این دره که دیواره ها آرام آرام شروع به تنگ تر شدن می کنند و گاها از رسیدن نور خورشید به اعماق این دره ممانعت می کند. دره چاکرود از جنوب در اطرافات روستای پرمکوه شروع شده و به سمت شمال در حوالی روستا های بالا طیولا و پایین طیولا می رسد که بنابر تحقیقات انجام شده نهایتا آب آن به دریای کاسپین می ریزد. دو مسیر فرعی و یک مسیر اصلی این دره را تشکیل داده است، که شامل آبشار ها و حوضچه های بزرگ به صورت صخره ای پر از آب می شود. در آغاز پیمایش خود طی مسیر دره چاکرود، در ابتدا وارد مسیر های فرعی می شوید که با تجربه چند فرود بی نظیر از آبشار ها همراه است و بعد از آن به مسیر اصلی ورود پیدا خواهید کرد. گاها در محیط این دره به علت تنگ بودن دیواره و وجود سنگ های بزرگ تاریکی مطلق را شاهد خواهید بود که استفاده از هد لامپ ضروری است. دره چاکرود بسیار طوویل است اما قسمتی که امکان پیمایش حرفه ای و فنی در آن وجود داشته باشد کوتاه است که بسته به قوای جسمانی فرد در بازه زمانی 1 تا 2 روز طول خواهد کشید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

با آغاز پیمایش به سمت دره چاکرود به دنیای هیجان انگیز این منطقه وارد می شویم.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

الف) تجربه خاص فرود از صخره ها و آبشار ها

با ورود به این منطقه به دلیل فرود های پی در پی که خواهید داشت، مسیر چالشی را تجربه خواهید کرد. اولین تجربه فرود خود را در همان بدو ورود به دره خواهید کرد که با ضربه محکم رول اسپیت و زدن کارگاه در جایی مناسب و استفاده کردن از طناب های مخصوصی ممکن می شود. فرود های شما در این منطقه امکان دارد حوالی آبشار هایی کوتاه و بلند اتفاق بیفتد که ارتفاعی متغیر در حدود 2 تا 30 متر دارند. یا ممکن است در برخی نواحی به درون آبشار هایی بروید که با مشکلاتی مواجه خواهید شد. در برخی از ناحیه ها شما مجبور به فرود از روی سنگ ها و صخره هایی هستید که صیغل خورده اند و بسیار لغزنده هستند. همچنین گاها زیاد بودن پیج و تاب و شیب این صخره ها باعث شده است شرایط را برای پایین آمدن سخت و غیر ممکن کند.

ب) پرش در حوضچه ها

یکی از هیجان انگیز ترین تجربه های شما در پیمایش مسیر دره چاکرود، پریدن در حوضچه های پر آب می باشد. این حوضچه ها که معمولا در پایین آبشار ها قرار گرفته اند، گاهی به قدر عمیق هستند که می توان به راحتی در آن ها پرید یا شیرجه زد. هر چند باید پیش از هر چیز، عمق آب و اندازه سنگ هایی که داخل حوضچه ها هستند بررسی شود.

شنا در فضای دره

ج) شنا در فضای دره

هر چه بیش تر به پایان دره نزدیک می شوید، عمق آب زیاد تر می شود و فضای دره شروع می کند به باز تر شدن که بستر بسیار مناسبی برای شنا فراهم می شود.

د) پیمایش مسیر انتهایی دره از طریق پیاده روی

با پیمایش مسیر نفس گیر و هیجانی دره چاکرود، به بخش پایانی دره می رسید که اکنون باید برای خروج کامل از فضای دره پیاده روی تقریبا طولانی ای را انجام دهید. در طول این مسیر خسته کننده بودن یا جذاب بودن تجربه ای که خواهید داشت به خودتان بستگی دارد که تا چه میزان انرژی داشته اید.

ه) شب مانی در اطراف دره

اگر بخواهید این مسیر را تا انتها طی کنید، 2 روز زمان نیاز دارید که برای این کار پیدا کردن جایی برای اقامت داشتن در پایان روز الزامی است. از جذاب ترین انتخاب های شما برای ماندن در اطراف دره چاکرود، کمپ در منطقه است.

شرایط بازدید از دره چاکرود

شرایط بازدید از دره چاکرود

فصل بهار با افزایش بارندگی ها در منطقه همراه است که مسیر پیمودن دره را خطرناک تر می کند، همچنین فصل های پاییز و زمستان هم که جزء فصول سرد سال به حساب می آیند بنابراین بارش برف و باران بیش تری را در پی دارند که از این رو با افزایش آب در بستر دره پیمایش را برای طبیعت گردان سخت و غیر ممکن می کند. برای سفر و به دره چاکرود بهترین فصل، تابستان است که با میزان کم تر بارندگی ها هوا نسبتا معتدل می شود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

با سفر به سمت استان گیلان و شهرستان رودسر، با تهیه بلیط اتوبوس رودسر به سمت این شهر حرکت کنید البته می توانید با ماشین شخصی نیز بروید در نهایت با ورود به روستا بالا طیولا، اگر از ساکنین آن منطقه کمک بگیرید و در جاده خاکی حرکت کنید می توانید خودتان را به ابتدای دره چاکرود برسانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.