برج مهماندوست

برج مهماندوست؛ معرفی + راه های دسترسی

برج مهماندوست کجاست؟ دامغان از شهرهای تاریخی ایران است که در استان سمنان قرار دارد و کهن ترین و باستانی ترین شهر پارتی ایران است که در مسیر رودخانه چشمه علی واقع شده و در دوره حکومت اشکانیان اولین پایتخت این سلسله بوده است، در این زمان نام آن صد دروازه و ده مغان بود.

نام کهن دامغان «گومش یا قومش» در کتیبه سارگون دوم آشوری پات نانه آمده‌ و به معنی شهری که ۹۹ نگهبان در دروازه‌ها دارد است. این شهر دارای آثار تاریخی بسیاری است که هر کدام قسمتی از تاریخ این سرزمین را در خود نهفته دارد.

از آثار تاریخی این شهر می توان به تاریخانه، تپه حصار، برج چهل دختر، خانه لطفی و … اشاره کرد. در این قسمت از مجله مستر بلیط به بررسی برج مهماندوست که یکی از آثار تاریخی کهن دامغان است می پردازیم.

درباره برج مهماندوست

معرفی برج مهماندوست

این برج در جنوب روستای «مهماندوست» دامغان‏ قرار دارد، که اهالی قراء مجاور آن را مقبره امام‏زاده قاسم از اولاد «موسی بن جعفر» (ع) می‏دانند و به همین سبب نیز قریه‏ای را که در جنوب این برج واقع شده است «امام‏آباد» نامیده ‏اند.

ولی برج‏ مزبور به مقبرهء امام‏ زاده هیچ‏گونه شباهتی ندارد. متأسفانه تاکنون هم از طرف اهل فن‏ تحقیقی به عمل نیامده که بانی این برج معلوم گردد و مدرکی هم که نشان دهندهء زمان ساختمان‏ آن باشد در دست نیست؛ تنها از نظر شباهت می‏توان آن را به دورهء «سلجوقیان» نسبت داد.

این برج به خاطر شباهتی که به برج طغرل ری دارد به نام برج طغرل دامغان نیز شناخته می شود. این برج در کنار قبارستان روستای مهماندوست قرار گرفته و با شماره ثبت ۲۷۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

تاریخچه برج مهماندوست

تاریخچه برج مهماندوست

این برج با نام معصوم زاده نیز شناخته می شود، براساس کتیبه ای که با خط کوفی در آن نوشته شده است تاریخ اثر به سال 490 قمری یعنی دوران سلجوقی بر می گردد.

برخی از افراد محلی اعتقاد دارند که این مکان امام زاده است ولی مدرکی دال بر صحت این قضیه وجود ندارد و بعید به نظر می رسد که مکان قبلا امام زاده بوده باشد زیرا با معماری ساختمان های امام زاده ها تفاوت فاحشی دارد.

معماری برج مهماندوست

معماری برج مهماندوست

محمد حسن خان صنیع الدوله پس از دیدن این برج، در کتاب خود موسوم به‏ «مطلع الشمس» در مورد معماری آن چنین می‏نویسد:

« برجی است بسیار معتبر از قدیم، مثل برج طغرل بیک ری و میل رادکان، در جنوب‏ مهماندوست مایل به شمال امام ‏آباد که دور دایره آن از خارج 34 ذرع و قطر آن از داخل 20/7 ذرع است، این برج 12 ترک دارد که یکی از ترک‏ ها مدخل است و عرض هر ترک 23/1 ذرع و بعد از ده ذرع و نیم ارتفاع سه فقره مقرنس از آجر بوضع های بسیار خوب و زیبا ساخته شده است.

پس از آن کتیبه‏ ایست به عرض سه چهار یک به خط کوفی و بالای آن کتیبه دیگری است به خط بنائی و از آن به بعد گنبد مخروطی شروع می شود، اما فعلا گنبد آن خراب شده و آنچه باقی‏ است به ارتفاع چهارده ذرع می باشد، درب برج رو به جنوب است و یک قبر آجری در وسط و دو قبر دیگر سنگ‏ چین در داخل برج دیده می‏شود». لازم به ذکر است که گنبد اصلی این اثر ریزش پیدا کرده است.

برای اینکه بتوانید از این برج دیدن نمائید باید به این خطه سفر کنید، قبل از سفر می توانید بلیط اتوبوس دامغان را به صورت آنلاین از مستر بلیط تهیه کنید. با خرید بلیط از مستر بلیط می توانید تجربه ای سریع و امن را برای خود و هم سفرانتان به همراه داشته باشید.

دسترسی به برج مهماندوست

راه های دسترسی به برج مهماندوست

برای اینکه به دیدار این برج بروید بهتر است با خودرو شخصی یا تاکسی این کار را انجام دهید زیرا راحت تر به این مکان می رسید. برای این کار باید در بزرگراه امام رضا قرار بگیرید و سپس به سمت جاده فرعی که این برج قرار دارد حرکت کنید.

شرایط بازدید از برج مهماندوست

بازدید از این برج شرایط خاصی ندارد فقط به علت قرار گرفتن در منطقه بیابانی بهتر است که کفش و لباس مناسب به تن داشته باشید. هنگام بازدید از این اثر تاریخی می توانید از دیگر جاذبه های شهر دامغان نیز دیدار داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل دامغان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *