برج بند فریمان؛ معرفی + راه های دسترسی

0 397

در این بخش از مجله مستر بلیط به درباره یکی از آثار تاریخی شهر فریمان به نام برج بند فریمان اطلاعاتی را برای شما گردآوری کرده ایم. فریمان یکی از شهرهای استان خراسان رضوی است که در قسمت شرقی آن قرار دارد. شهرستان فریمان، با وسعتی حدود 2350 کیلومتر مربع، در میان کوه های بلند قرار دارد.

این شهرستان از سوی شمال و غرب به شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان تربت جا و از جنوب به شهرستان تربت حیدریه می رسد. شهرستان فریمان توسط کوه های بلند احاطه شده است که بلندترین آنها در قسمت شرقی، کوه دال و در غرب کوه یخ آبی و از جنوب کوه وقاری است.

رود فریمان پس از گذشتن 20 کیلومتر به بند فریمان در 10 کیلومتری شهر فریمان و بلندی 1360 متر می رسد، از آب پشت بند برای آبیاری زمین ها و کشت محصولات مختلف استفاده می کنند، علاوه بر این، آب پشت این آب بند برای تامین آب شهری نیز کاربرد دارد.

معرفی برج بند فریمان

معرفی برج بند فریمان

این بنا در شهر فریمان و در نزدیکی بند فریمان قرار دارد و تاریخ ساخت آن به دوران پهلوی اول بر می گردد و با نام برج واقع نیز شناخته می شود. این بنا که در قسمت شرقی بند فریمان قرار دارد وظیفه کنترل آب بند را بر عهده داشته، البته گفته می شود در اصل این برج جهت پمپاژ آب و تولید برق بوده است.

چاهی در وسط برج وجود دارد که از آب آن برای آبیاری زمین های اطراف استفاده می شد.  با نگاه کردن به این برج اولین چیزی که در ذهن متبادر می شود فانوس دریایی است. بند تاریخی فریمان از جمله آثار گردشگری در شهر فریمانست که آن را در زمان های بسیار قدیم ساخته اند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر فریمان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “فریمان” را مطالعه نمایید.

معماری

معماری این برج بند به صورت مدور و استوانه ای است، در بالای برج چهار پنجره در چهار جهت های اصلی ساخته اند. مصالحی که در ساخت برج استفاده کرده اند خشت و گل است که عمده ترین متریالی است که در این منطقه مورد استفاده بود. دربی کوچک در پائین این بنا دیده می شود که برای ورود به برج از آن  استفاده می شد. سقف بنا را به صورت گنبدی ساخته اند که زیبایی آن را دو چندان می کند.

راه های دسترسی به برج بند فریمان

راه های دسترسی به برج بند فریمان

برای اینکه به این برج برسید باید به شهر فریمان و به 11 کیلومتری آن بروید تا بتوانید از این برج متفاوت دیدن کنید. سفر به فریمان را می توانید از طریق اتوبوس و با خرید بلیط اتوبوس انجام دهید. راه حلی آسان برای خرید بلیط اتوبوس استفاده از مستر بلیط است، که خریدی امن و سریع را برای شما به همراه می آورد.

شرایط بازدید

بازدید از این برج را می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای انجام دهید، در زمان بازدید از این بنا می توانید از بند تاریخی فریمان نیز دیدن کنید. نصف روز از سفر خود به فریمان را می توانید برای دیدن از این دو مکان صرف کنید که مطمئنن لحظاتی شگفت انگیز را برای شما به همراه دارد.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل مشهد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.